bato-adv

تعبیر خواب؛ دیدن دندان و زبان در خواب چه معنایی دارد؟

دندان‌های بالایی بر اعضای ارشد و برتر خانواده فردِ خواب‌بیننده دلالت می‌کنند و دندان‌های پایینی نشانه‌ای از افرادی با موقعیت‌های پایین‌تر در خانواده فرد خواب‌بیننده هستند.
کد خبر: ۱۱۳۸۷۴
بازدید : ۲۹۵
۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵

فرادید| شاید بتوان گفت که «افتادنِ دندان» و «از دست دادنِ قدرتِ تکلم» یکی از شایع‌ترین خواب‌های مشترکِ انسان‌هاست که بعد از بیداری نیز در ذهنِ خواب‌بیننده باقی می‌ماند. برخی معتقدند که این نوع خواب‌ها راهنمایی برای کشفِ ناخودآگاه ما هستند و برخی دیگر معتقدند که این نوع خواب‌ها از فرایند‌های زیستیِ طبیعی ناشی می‌شوند.

به گزارش فرادید؛ در ادامه تعبیر این خواب‌ها را از نظر علم روان‌شناسی و همین‌طور از نگاه معبران باستانی می‌خوانید.

تعبیر روانشناسی مدرن:

یکی از شایع‌ترین تفاسیرِ افتادنِ دندان، احتمالِ تجربه فقدان‌های شخصیِ عمیق است که می‌تواند مرگِ عزیزان، به‌هم‌خوردنِ ازدواج یا دوستی‌ها، از دست دادنِ شغل یا از دست دادنِ خانه باشد. استرس و اضطراب ِ ناشی از تغییرات بزرگ در زندگی می‌تواند یکی از دلایلی باشد که فرد خواب از دست‌دادنِ دندان‌هایش را می‌بیند. حسادت نسبت به هر فردی در زندگی می‌تواند در ضمیر ناخودآگاه به شکلِ افتادنِ دندان در خواب تظاهر کند.

اگر فرد خواب ببیند که هر چه تلاش می‌کند نمی‌تواند در خواب فریاد یا حرف بزند، می‌تواند بر این دلالت کند که او در بیداری نیز توانایی بیانِ خودش را ندارد. احتمالاً این فرد احساسات بسیاری زیادی در درونِ خود دارد که دیگران او را از ابراز کردنِ این احساسات منع می‌کنند.

(تعبیر خواب) دیدن دندان و زبان در خواب چه معنایی دارد؟

تعبیر معبران سنتی:

آرتمیدوروس، معبر یونانی که در قرن دوم میلادی زندگی می‌کرد، در کتاب مهم و تاثیرگذار خودش «اونیروکریتیکا» دربارۀ زبان و دندان این تعابیر را ارائه داده است:

دندان‌های بالایی بر اعضای ارشد و برتر خانواده فردِ خواب‌بیننده دلالت می‌کنند و دندان‌های پایینی نشانه‌ای از افرادی با موقعیت‌های پایین‌تر در خانواده فرد خواب‌بیننده هستند. پس درواقع دهان را می‌توان خانۀ فرد خواب‌بیننده در نظر گرفت و دندان‌هایی که در فک بالا و پایین نشسته‌اند، اعضای خانواده هستند. دراین‌بین آن‌هایی که سمتِ راستِ فک قرار دارند اعضای مرد و آن‌هایی که در سمتِ چپ قرار دارند، اعضای زنِ خانواده هستند. اگر خانواده کسی فقط از زنان یا فقط از مردان تشکیل شده باشد، دندان‌های ردیفِ راست اعضای مسن‌ترِ زن و مرد خانواده را نمایندگی می‌کنند و دندان‌هایی که در ردیفِ سمت چپ قرار دارند، نماینده زنان و مردانِ جوان‌ترِ خانواده هستند. علاوه‌برآن، دندان‌های جلویی نماینده جوانان، دندان‌های نیش نماینده میان‌سالان و دندان‌های آسیا نماینده پیرسالانِ خانواده هستند. با‌این فرمول، از دست دادنِ هر یک از این دندان‌ها در خواب به معنای از دست دادنِ یکی از این اعضا در واقعیت است.

دندان علاوه بر نمایندگیِ اعضای خانواده، به معنای به دست آوردنِ چیزی نیز هست. دندان‌های آسیا به معنای به دست آوردنِ میراثِ خانوادگی، دندان‌های نیش به معنای به دست آوردنِ چیز‌هایی نه‌چندان ارزشمند و دندان‌های پیشین به معنای اشیاء منزلِ خواب‌بیننده هستند.

بعلاوه، دندان‌ها بر اموری که مربوط به زندگیِ شخص می‌شود نیز دلالت می‌کنند. دندان‌های آسیا بر راز‌های سربه‌مهر دلالت می‌کنند؛ دندان‌های نیش چیز‌هایی هستند که افرادِ زیادی درباره آن‌ها نمی‌دانند و دندان‌های پیشین چیز‌هایی هستند که تقریباً ساده هستند و از کسی پنهان نیستند. اگر فرد بدهکاری خواب ببیند که یکی از دندان‌هایش افتاده است، به معنای آن است که بدهی خود را پس می‌دهد. اگر فرد خواب ببیند که دندانش شکسته است، بدهی خود را کم‌کم پس می‌دهد. اگر کسی خواب ببیند که دندانش بدونِ درد از دست می‌دهد، با رنج و هزینه زیاد به اهدافش خواهد رسید. اگر کسی دندان‌های جلویی‌اش را از دست بدهد، معنایش آن است که قدرتِ سخنوری ندارد و نمی‌تواند از این طریق به موفقیت برسد. اگر دندان با درد و خونریزی از دست برود، معنایش آن است که رنج‌های فرد خواب‌بیننده در موردِ اموری که هم‌اکنون با آن سروکار دارد، از بین خواهد رفت.

اگر فردی که در سلامتی کامل است خواب ببیند که دندان‌هایش هم یک‌باره می‌ریزند، معنایش آن است که خانه‌اش یک‌باره خالی می‌شود، اما اگر فرد خواب‌بیننده بیمار باشد، از بیماریِ وحشتناک خبر می‌دهد، اما مرگی در کار نخواهد بود. دلیلش آن است که بدونِ دندان فقط می‌توان غذای آبکی و آب‌میوه خورد که باعثِ ضعیف شدنِ بدن می‌شود.

اگر فرد خواب ببیند که یکی از دندان‌ها در یک‌طرفِ فک رشدِ غیرطبیعی داشته است، معنایش درگیری در خانواده است، زیرا دندانی که نامتناسب رشد کرده فقدانِ هماهنگی در خانواده را نمایندگی می‌کند.

زبانی که متناسب با اندازه دهان باشد و بتوان به وضوح با آن صحبت کرد، برای همه خوب است، اما اگر فرد خواب ببیند که زبانش دچار گرفتگی شد و قادر به تکلم و حرف زدن نیست، معنایش فقدانِ موفقیت و فقر است. دلیلش آن است که فقر نیز آزادی بیان را از بین می‌برد. اگر فرد خواب ببیند که زبانش متورم شده است، بر بیمار شدنِ همسرِ وی دلالت می‌کند. اگر خواب‌بیننده همسر نداشته باشد، بر بیماریِ خودش دلالت می‌کند. اگر کسی خواب ببیند که زبانش بزرگ و کرخت شده و از دهان بیرون می‌ماند، بر ضرر‌هایی دلالت می‌کند که خواب‌بیننده به دلیلِ تندیِ زبانش گرفتار آن‌ها می‌شود.


گردآوری و ترجمه: سایت فرادید

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv