تصویر زن سیاهپوست روی 20 دلاری آمریكا

Faradeed

تصویر زن سیاهپوست روی 20 دلاری آمریكا

وزارت خزانه داری آمریكا اعلام كرد كه تصویر «هریت تابمن» زن سیاهپوست آمریكایی كه زمانی در این كشور برده بود، روی اسكناس های 20 دلاری ایالات متحده نقش می بندد.
کد خبر: ۱۵۷۹۲
بازدید : ۱۸۸۱
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۷
وزارت خزانه داری آمریكا اعلام كرد كه تصویر «هریت تابمن» زن سیاهپوست آمریكایی كه زمانی در این كشور برده بود، روی اسكناس های 20 دلاری ایالات متحده نقش می بندد.
 
 این زن به دلیل طرفداری از لغو برده داری شهرت یافت و اولین فرد آفریقایی - آمریكایی است كه تصویرش روی پول آمریكا حك می شود. 
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ،تصویر این زن قرار است جایگزین عكس «آندرو جكسون» از رئیسای جمهور سابق آمریكا بر روی اسكناس های 20 دلاری شود. 
 
«جك لو» وزیر خزانه داری آمریكا این تصمیم را حاصل یك سال لابی و نظرسنجی در این كشور برشمرد.  نتایج یك نظرسنجی از بیش از 600 هزار آمریكایی نشان داد كه اكثر مردم آمریكا طرفدار این زن هستند.
 
وی به دلیل فرار از برده داری در مریلند در سال 1849 و كمك به راه اندازی شبكه ای از راه های مخفی كه به فرار هزاران برده در سده 19 انجامید، از محبوبیت خاصی در آمریكا برخوردار است.

تصویر زن سیاهپوست روی 20 دلاری آمریكا
 
«هیلاری كلینتون» نامزد دمكرات ریاست جمهوری آمریكا ضمن استقبال از تصمیم چاپ تصویر این زن روی اسكناس های آمریكایی، در صفحه توئیتر خود نوشت: وی یك رهبر و مبارز آزادی خواه بود و به نظر من، بهترین گزینه برای حك شدن تصویرش روی 20 دلاری های آمریكا است.
 
«برنی ساندرز» رقیب درون حزبی كلینتون نیز این زن سیاهپوست را شایسته ترین فرد برای كسب این افتخار دانست.
 
به موجب تصمیم اتخاذ شده، تصویر آندرو جكسون به پشت اسكناس های 20 دلاری آمریكا منتقل می شود. جكسون یكی از برده‌داران جنوبی آمریكا و ژنرالی بود كه از سال 1829 تا 1837 سكان ریاست جمهوری در این كشور را برعهده گرفت. 
 
هریت تابمن، فردی نوع دوست و طرفدار لغو برده داری بود كه از كودكی به بردگی گمارده شد. وی در جوانی گریخت و ماموریت خود برای نجات بردگان را با استفاده از شبكه از فعالان ضد برده داری و ایجاد خانه های امن موسوم به راه آهن زیرزمینی آغاز كرد. ضربه سختی كه در كودكی به سرش خورد، سردردهای شدیدی را برایش به همراه داشت. 
 
 فعالیت های وی باعث خشم برده داران شد، تا جایی كه برای بازداشت وی جایزه تعیین شد.با شروع جنگ داخلی در آمریكا، تابمن نخست به عنوان آشپز و پرستار و سپس به عنوان پیشاهنگ و جاسوس برای ارتش متحد خدمت كرد.وی پس از جنگ به نگهداری از خانواده خود پرداخت و همچنین در جنبش مبارزه برای حقوق زنان شركت كرد. هریت در سال ۱۹۱۳ درگذشت و پس از مرگ، به نمادی از آزادی و شجاعت در آمریكا تبدیل شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه