هنرمند فاجعه سوپرمن می شود

هنرمند فاجعه سوپرمن می شود

تامی وایزو، کارگردان فیلم «اتاق»(2003) که در پی موفقیت فیلم «هنرمند فاجعه» (جیمز فرانکو،2017) به شهرت قابل‌توجهی دست یافته، از علاقه‌ خود به حضور در آثار مارول و دی‌سی خبر داد. مردی که سرگذشت خودش و فیلمی که ساخته دست کمی از کامیک‌بوک مارول و دی‌سی ندارد.
کد خبر: ۴۷۸۲۹
بازدید : ۵۸۸
۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۷
تامی وایزو، کارگردان فیلم «اتاق»(2003) که در پی موفقیت فیلم «هنرمند فاجعه» (جیمز فرانکو،2017) به شهرت قابل‌توجهی دست یافته، از علاقه‌ خود به حضور در آثار مارول و دی‌سی خبر داد. مردی که سرگذشت خودش و فیلمی که ساخته دست کمی از کامیک‌بوک مارول و دی‌سی ندارد.
 
هنرمند فاجعه سوپرمن می شود 
 
تامی وایزو در اوایل دهه‌ گذشته به نوشتن رمان ۵۰۰ صفحه‌ای «اتاق» پرداخت، ولی زمانی که در منتشرکردن آن ناکام ماند، تصمیم گرفت آن را به یک فیلم سینمایی تبدیل کرده و برای حفظ ارزش‌های هنری آن، خودش شخصا کارگردانی این اثر را به‌عهده بگیرد. او برای به‌دست‌آوردن بودجه‌ لازم برای تولید این فیلم، اقدام به واردات کت چرمی از کره کرد و بسیاری از املاک و مستغلاتش را به فروش رساند.
 
به‌واسطه‌ ضعف وایزو در فیلمبرداری فیلم و تعدد تصمیمات اشتباه او در کنار مشکلاتی نظیر رفت‌وآمدهای مکرر عوامل پشت صحنه و بازیگران فیلم و جایگزینی آن‌ها با افرادی دیگر، بودجه‌ مورد استفاده در پروژه به ۶ میلیون دلار رسید که این رقم برای چنین فیلم مستقلی بسیار زیاد از حد به‌حساب می‌آمد.
 
یکی دیگر از دلایل گران از آب درآمدن فیلم، اصرار وایزو بر تصویربرداری به‌صورت اچ‌دی و ۳۵میلی‌متری به‌طور همزمان بود. او می‌خواست به نخستین کارگردانی تبدیل شود که فیلمش را در دو فرمت متفاوت از هم به نمایش درمی‌آورد، هرچند درنهایت فقط نسخه‌ ۳۵میلی‌متری استفاده شد.
 
پس از این‌که کمپانی «پارامونت» پیشنهاد توزیع فیلم را رد کرد، وایزو خودش کار بازاریابی فیلم و نمایش آن را به‌عهده گرفت. مهم‌ترین بخش تبلیغ فیلم به بیلبوردی اختصاصی در هایلند اونیو در منطقه‌ هالیوود برمی‌گشت که پوستر نصب‌شده روی آن، چهره‌ خود وایزو را در حالتی کلوزآپ به نمایش می‌گذاشت و این تصویر به قدری غلط‌انداز بود که مردم خیال می‌کردند با فیلمی ترسناک طرف هستند.
 
در سال ۲۰۱۳ گرگ سسترو خاطراتش از ساخت فیلم «اتاق» را در قالب کتابی به نام «هنرمند فاجعه» منتشر کرد که در ادامه، جیمز فرانکو فیلم خود را با الهام از این اثر ساخت و در آن خودش نقش وایزو و برادرش دیو نیز نقش سسترو را ایفا کرد. فیلم «اتاق» با وجود بودجه‌ ۶میلیون‌دلاری‌اش که تمام آن را خود تامی وایزو تامین کرده بود، پس از نمایش درسال۲۰۰۳ به فروش بسیار ناچیزی دست یافت.
 
با وجود این، وایزو با پرداخت هزینه‌ ماهانه پنج‌هزار دلار، این بیلبورد را اجاره کرده و به مدت بیش از پنج سال، تصویر فیلم خود را روی آن قرار داد. با گذشت 15سال از زمان ساخت فیلم «اتاق»، در روز دهم ژانویه ۲۰۱۸ (۲۰ دی ۱۳۹۶) در نزدیک به ۶۰۰ سینما در سراسر ایالات‌متحده به‌صورت نمایش تک‌سانسه و یک‌روزه روی پرده خواهد رفت. «اتاق» ازجمله فیلم‌هایی است که در ادامه به اثری کالت تبدیل شده و میزان فروش دی‌وی‌دی‌های آن نیز با افزایش چشمگیری روبه‌رو شد.
 
تامی وایزو که این روزها بیشتر از 15سال پیش مورد توجه قرار گرفته است و طرفدارانش می‌خواهند بدانند چه برنامه‌هایی برای آینده‌اش دارد، در توئیتر شخصی‌اش نوشته است دوست دارد در فیلم‌های یکی از استودیوهای دی‌سی یا مارول بازی کند. او همچنین در پاسخ به سوال یکی از طرفدارانش که پرسیده بود برای ایفای نقش در فیلم‌های ابرقهرمانی، دی‌سی را ترجیح می‌دهد یا مارول، گفت: «هریک از آن‌ها که زودتر من را استخدام کند.»
 
 منبع: آسمان آبی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه