ظهور نسل جدید ورزش فکری در ایران

ظهور نسل جدید ورزش فکری در ایران

شطرنج ایران طی سال‌های اخیر در رویداد‌های مختلف داخلی و خارجی حرف‌های زیادی برای گفتن داشت؛ از ظهور نسل جدید این رشته که می‌تواند در شمار استعداد‌های برتر شطرنج جهان قرار گیرند تا درخشش بزرگ مردان کوچکی که با تلاش خود توجه بزرگان این رشته ورزشی را به سوی خود جلب کردند.
کد خبر: ۵۳۶۵۸
بازدید : ۴۹۸
۰۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷
نابغه‌های نوجوان ایران که در حال حاضر در سنین تا ۱۷ سالگی قرار دارند، در صورتی که حمایت‌های لازم از آنان صورت گیرد، می‌توانند آینده‌ای درخشان را برای این ورزش فکری کشور رقم بزنند.

«آرش طاهباز»، «مهدی غلامی» و «آرش داغلی» بازیکنان نوجوان و باانگیزه‌ای هستند که سال گذشته در رقابت‌های قهرمانی نوجوانان آسیا در بخش برق آسا در کشور ازبکستان به نشان طلا رسیدند و در این امتداد «پرهام مقصودلو»، «محمد امین طباطبایی»، «آرین غلامی»، «علیرضا فیروزجاه» چهار بزرگ مرد کم سن و سال در مسکو و در رقابت‌های اخیر بین المللی ایرفلوت با وجود قرعه‌های سخت مقابل بزرگان شطرنج دنیا بازی‌های قابل تحسینی انجام دادند تا پایان بخش اتفاق‌های خوب این رشته ورزشی در سال ۹۶ باشند.

پیروزی غرورآفرین طباطبایی، نوجوان شطرنج ایران که در دور ششم این مسابقات با شکست نماینده قدرتمند روسیه و مدافع عنوان قهرمانی این رقابت‌ها در سال گذشته، رکورد جدیدی از خود در شکست دادن یک شطرنج باز با درجه بین المللی بیشتر از ۲۷۰۰ به جا گذاشت.

فیروزجاه، اعجوبه‌ای که در سن ۱۳ سالگی، عنوان جوان‌ترین قهرمان کشور را از استاد بزرگ ایران احسان قائم‌مقامی ربود. نوجوانی که قرار بود دروازه بان فوتبال شود، اما در میز شطرنج دست به مهره شد و غلامی استاد بین الملی شطرنج ایران که هدف اصلی خود را تا سال ۹۷ نائل شدن به درجه استاد بزرگی در همین سن نوجوانی می‌داند.

پرهام مقصودلو، آرین غلامی و علیرضا فیروزجاه بزرگ مردان کوچک شطرنج ایران هستند که در این رقابت‌ها با تجربه‌ای متفاوت حریفان سرسختی را از پیش روی برداشتند.

پیش از این نیز شطرنج بازان نوجوان دیگری بودند که اکنون در شمار جوانان هستند، نظیر «شاهین لرپری زنگنه» که در رده‌های سنی همواره برای ایران مدال آور بود و یا «سارا سادات خادم الشریعه» و «مسعود مصدق پور» که اکنون سنین ۲۰ سالگی را پشت سر می‌گذارند و در رقابت‌های آسیایی و جهانی افتخار آفریدند، اما هیچگاه حمایت کامل از آنان صورت نگرفت.

خادم الشریعه که در زمره نخستین شطرنج باز زن ایرانی بشمار می‌رود، علاوه بر کسب درجه استاد بزرگ بانوان، در سن ۱۸ سالگی در هشتاد و چهارمین کنگره شطرنج جهان در سال ۲۰۱۵، توانست عنوان «استاد بین المللی» را کسب کند. عنوانی که پیش از این، فقط توسط شطرنج بازان مرد ایران کسب شده بود.

وی و میترا حجازی پور بانوی شطرنج باز اهل خراسان رضوی که در سال ۲۰۱۵ به درجه استاد بزرگی رسیده است، اکنون در لیگ باشگاه‌های شطرنج آلمان دست به مهره می‌شوند.

مسعود مصدق پور بازیکن نوجوان دیروز و شطرنجباز جوان امروز که بعد از امیر باقری، احسان قائم مقامی، الشن مرادی ابدی، مرتضی محجوب، شجاعت قانع، همایون توفیقی، اصغر گلی زاده، پوریا درینی، حسن عباسی فر، پویا ایدنی، پرهام مقصودلو، امیررضا پوررمضانعلی و شاهین لرپری زنگنه چهاردهمین استاد بزرگ شطرنج ایران است، در جام اخیر «کارون» هم به مقام قهرمانی رسید.

درخشش نوجوانان شطرنج ایران به همین جا ختم نمی‌شود؛ ۲ نوجوان گیلانی به نام‌های «آریا امیدی» و «آرش داغلی» در جام بین المللی خزر با افزایش درجه بین المللی به حد نصاب استادی بین الملل شطرنج رسیدند تا بر شمار استادان بین الملل این رشته در سنین نوجوانی افزایش یابد.

اما شطرنج ایران امسال ره آورد دیگری هم داشت، کسب نشان طلای تیمی پرچمدار کاروان ایران استاد بزرگ سارا خادم الشریعه در پنجمین دوره بازی‌های آسیایی داخل سالن ترکمنستان که برای نخستین بار به نام کشورمان ثبت شد و پیشتر نمایندگان ایران در رقابت‌های قهرمانی تیمی آسیا در هند بر سکوی نخست ایستادند.

حال با کمک خانواده‌های علاقه مند، کشور ما با نسل جدیدی از شطرنج بازان مواجه شده که می‌توانند در شمار استعداد‌های برتر شطرنج جهان قرار بگیرند.
برچسب ها: ورزش فکری شطرنج
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین