چرا به مسافران خارج کشور تنها یورو می‌دهند؟

Faradeed

چرا به مسافران خارج کشور تنها یورو می‌دهند؟

اغلب کارشناسان اعتقاد دارند، در شرایط فعلی که ۵۰۰ تا هزار یورو به مسافران عرضه می‌شود، بهتر است از همان ارز‌های معمول استفاده شود و برای تامین ارز‌های کشور مقصد که برای نظام بانکی پر دردسر و هزینه زا است زمان صرف نشود.
کد خبر: ۵۹۳۵۸
بازدید : ۲۹۹
۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
چرا به مسافران خارج کشور تنها یورو می‌دهند؟
 
سالانه افراد زیادی یک یا چند بار در سال برای زیارت، تفریح، تحصیل و مسائل کاری به کشور‌های مختلف سفر می‌کنند و هر بار باید ارز مورد نیاز خود را در داخل کشور تامین کنند.
 
در گذشته این افراد ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌ها تهیه می‌کردند، اما با اعلام سیاست جدید ارزی دولت، روش پرداخت ارز مسافرتی با تغییراتی همراه شد، به طوری که با اعلام بانک مرکزی برخی از بانک‌ها از جمله بانک ملی، پارسیان، سامان، ملت و تجارت در تامین ارز مسافرتی و زیارتی همکاری‌های لازم را دارند.
 
در سیاست جدید ارزی تمام افرادی که قصد سفر به کشور‌های مختلف را دارند، در صورت داشتن بیش از ۱۲ سال سن می‌توانند برای یک بار در سال از ارز مسافرتی استفاده کنند. با توجه به لیست اعلام شده توسط بانک مرکزی، ارز مسافرتی به مسافران زمینی تعلق نمی‌گیرد و پس از گذشت حدود دو ماه از سیاست جدید ارزی هنوز در این زمینه تصمیمی گرفته نشده است.
 
براساس دستورالعمل بانک مرکزی، ارز مسافرتی تنها برای یک بار در سال به میزان هزاریورو یا معادل آن به سایر ارز‌ها به مسافرانی که قصد مسافرت از خطوط هوایی را داشته باشند، پرداخت می‌شود که این میزان برای مسافرانی که قصد سفر به کشور‌های هم مرز و کشور‌های مشترک المنافع به غیر از عراق را دارند، ۵۰۰ یورو خواهد بود. در این بین زائران عتبات عالیات هوایی یا زمینی) می‌توانند ۲۵۰ هزار دینار عراق را از طریق بانک‌های تجارت و پارسیان تحویل بگیرند.
 
پیشنهاد برخی از کارشناسان این است که برای صرفه جویی در منابع ارزی، بهتر است به مسافران ارز رایج همان کشور مقصد پرداخت شود؛ به طور مثال مسافران ترکیه، لیر بگیرند یا افرادی که قصد سفر به هند دارند به جای دریافت یورو، روپیه دریافت کنند، اما برخی دیگر از کارشناسان عقیده دارند که اغلب مسافران تمایل دارند از ارز‌های رایج همچون دلار و یورو استفاده کنند تا به راحتی بتوانند آن را به ارز مورد نیاز خود تبدیل کنند و این به نفع مسافران است.
 
شاید فردی که قصد مسافرت به هند را دارد بخواهد بعد از آن به کشور دیگری سفر کند به همین خاطر تبدیل روپیه به ارز مقصد جدید باعث متضررشدن فرد می‌شود و بهتر است از ارز‌های رایج در این خصوص استفاده شود.
 
در چنین وضعیتی بهتر است برای تامین ارز مسافران به جای ارز‌های کوچک و محلی از ارز‌های معمول استفاده شود.
 
به دلیل اینکه نگه داشتن ارز‌های محلی با دردسر روبه رو است، پیشنهاد نمی‌شود و از طرفی بانک‌ها و متقاضیان نیز در این زمینه ارز‌های معروف را ترجیح می‌دهند. به طور کلی اغلب کارشناسان اعتقاد دارند، در شرایط فعلی که ۵۰۰ تا هزار یورو به مسافران عرضه می‌شود، بهتر است از همان ارز‌های معمول استفاده شود و برای تامین ارز‌های کشور مقصد که برای نظام بانکی پر دردسر و هزینه زا است زمان صرف نشود.
 
منبع: روزنامه هفت صبح
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه