اجرای انتزاعی و معماگونه در نمایش «آقامحمدخان»
درباره نمایش «آقامحمدخان»

اجرای انتزاعی و معماگونه در نمایش «آقامحمدخان»

«آقامحمدخان» شاید به هیچ کدام از نمایش‌هایی که تاکنون دیده اید شباهتی ندارد، بلکه اجرایی است انتزاعی در بستری ساده و با فضاسازی‌های به شدت مفهومی و پیچیده و معماگون که همین ویژگی‌ها نمایش را برای تماشاگر جذاب‌تر می‌کند.
کد خبر: ۵۹۵۰۱
بازدید : ۱۲۱۱
۰۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶

نویسندگان: گروه تئاتر مانا
 
کارگردان: نوید معمار

بازیگران: امیرحسین باقریان / فرنوش شکری / رامونا رادی
 
مکان و زمان: تالار مولوی ساعت ۱۸

اجرای انتزاعی و معماگونه در نمایش «آقامحمدخان»
 
چرا باید این نمایش را دید؟
یکی از عجیب ترین، متفاوت‌ترین و به معنای حقیقی کلمه دیدنی‌ترین نمایش‌های این روز‌ها را می‌توانید در تالار مولوی ببینید: «آقامحمدخان» که اثری ست متکی بر تصویر و مفاهیم نظری و نقاشی لازم است ابتدا اشاره کنم اگر به تماشای این نمایش می‌روید، پیش از ورود به سالن و آغاز نمایش، حتما نگاهی فوری به توضیحات درون بروشور بیندازید یا دست کم درباره آن سرچ کنید و بخوانید تا بدانید با چگونه اثری روبه رو خواهید شد.
 
«آقامحمدخان» شاید به هیچ کدام از نمایش‌هایی که تاکنون دیده اید شباهتی ندارد، بلکه اجرایی است انتزاعی در بستری ساده و با فضاسازی‌های به شدت مفهومی و پیچیده و معماگون که همین ویژگی‌ها نمایش را برای تماشاگر جذاب‌تر می‌کند، از این منظر که او باید برخلاف دیگر آثار نمایشی که همه اطلاعات از طریق کلام، متن و قصه به مخاطب ارائه می‌شود، اینجا با هوش و دقت بالا مدت هشتاد دقیقه خیره بشود به سه بازیگری که بخش مهمی از تاریخ این آب و خاک را بدون کاربرد حتی یک کلمه دیالوگ و تنها با اتکا بر بدن، میمیک، نورپردازی و تصویرسازی‌های گرافیکی ویدئو پروجکشن روایت می‌کنند و به تصویر می‌کشند.
 
نوید معمار در مقام کارگردان، راه دشواری را برای ترکیب تئاتر و تجسم تاریخ از طریق نقاشی برگزیده که البته می‌توان گفت: تا حدود زیادی از آن سربلند بیرون آمده است. معمار می‌کوشد با به نمایش گذاشتن فرم‌های فیزیکال بازیگران و قاب بندی‌های زیبا و تماشایی در پیش زمینه لوگو تایپ‌ها و اشکال گرافیکی معنادار و سنتی روزگار قجر، بیننده را درگیر منظور خود و برداشت و نشانه شناسی اش از این شخصیت جذاب و پیچیده تاریخ بکند.
 
این نمایش ذهن شما را پر از تصاویری هنرمندانه و خلاقانه‌ای خواهد کرد که تا مدت‌ها به آن‌ها فکر خواهید کرد، حتی اگر به هیچ دریافتی از آن‌ها نرسید. همان طور که کارگردان در بروشور نمایش اشاره کرده: «وقتی به دیدن آقامحمدخان می‌آیید، همان گونه باشد که به دیدن یک گالری می‌روید.
 
در رویایی تاریخی از دیدن لذت ببرید. از معجزه ساده بازیگران. هیچ کدام از عناصر به کار برده شده دارای مفهوم خاصی نیستند و فقط در کنار یکدیگر به ایجاد فضای هر قاب کمک می‌کنند.»
 
با این تفاسیر، اغراق نیست اگر بگوییم «آقامحمدخان» یک تئاتر نیست. پرفورمنسی نمایشی در حاشیه نمایشگاه منتخبی از حال و روز مخوف‌ترین شخصیت قاجار است، و این نگاه تازه به هنر، برای کدام علاقه‌مند به هنر‌های تجسمی و تئاتر جذاب نیست؟!
 
بازیگران یا بهتر که بگوییم نقش آفرینان هم در اجرایی دشوار، موفق شده اند حس و حالت شخصیت‌ها و احوال روحی و روانی شان را با زبان بدن و چهره به نمایش بگذارند؛ بنابراین اگر به تاریخ تعلق خاطری دارید و بازدید از گالری‌های هنری خسته تان نمی‌کند، این نمایش را از دست ندهید.
 
بد نیست بدانید این نمایش پیش‌تر در فستیوال‌های معتبر کشور‌های آلمان، جمهوری چک و آمریکا به نمایش در آمده و پاییز امسال نیز در جمهوری آذربایجان نیز روی صحنه خواهد رفت.

چرا نباید این نمایش را دید؟
واژه «آغامحمدخان» در پوستر و بروشور نمایش به اشتباه نوشته شده، چراکه گروه اجرایی در بروشور نمایش، مردانه گی این شاه قاجار را از هر نظر رد می‌کند، اما با نوشتن واژه «آقا» به جای «آغا» (که به معنای خواجه بودن به کار می‌رود)، در نام اثر دوباره بر مردبودن «محمدخان» تاکید می‌کند.
 
ناگفته پیداست نمایش «آقامحمدخان»، مخاطبان خاص تئاتر و هنر را به خود می‌خواند و بهتر است در اخبار و تبلیغات نمایش به این موضوع اشاره شود تا تماشاگران عادی و دوست داران تئاتر‌های قصه گو و دیالوگ محور، از ریتم کند نمایش و نداشتن داستان سرراست کلافه نشوند.
 
هرچند گروه اجرایی تمام تلاشش را کرده سرشت و سرنوشت آقامحمدخان را طبق روال منطقی و ثبت شده در تاریخ روایت کند، اما نمایش هنوز هم گنگ و سخت فهم است و ارتباط برقرار کردن با آن دشوار.
 
منبع: روزنامه هفت صبح
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه