هیجان گیج کننده در فیلم هشت یار اوشن

Faradeed

نقد فیلم هشت یار اوشن

هیجان گیج کننده در فیلم هشت یار اوشن

در میانه‌ی این فصل از فیلم‌های پر از ابرقهرمانان کتاب‌های مصور، در این فیلم با انتقام‌جویانی واقعی همراه هستید: بازیگران قوی فیلم هشت یار اوشن ما را به فرار و گریزی مهیج و سرگیجه‌آور می‌برند در حالی که نگاه و نظراتی هم به واقعیات دنیایی می‌اندازند که در آن زندگی می‌کنیم.
کد خبر: ۵۹۷۵۰
بازدید : ۶۷۷
۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵

کارگردان: گری راس

بازیگران: ساندرا بولاک، کیت بلانشت، ان هتوی، هلنا بونهام کارتر، ریحانا، میندی کالینگ

سال: ۲۰۱۸
 
خلاصه داستان: «هشت یار اوشن» در جایی شروع می‌شود که «دبی» زندان را ترک می‌کند و به سرعت کار بر روی نقشه‌ای برای سرقتی بزرگ که بیش از ۵ سال بر روی آن مشغول بوده است را شروع می‌کند…

هیجان گیج کننده در فیلم هشت یار اوشن
 

راجر ایبرت| کریستی لیمر، در میانه‌ی این فصل از فیلم‌های پر از ابرقهرمانان کتاب‌های مصور، در این فیلم با انتقام‌جویانی واقعی همراه هستید: بازیگران قوی فیلم هشت یار اوشن ما را به فرار و گریزی مهیج و سرگیجه‌آور می‌برند در حالی که نگاه و نظراتی هم به واقعیات دنیایی می‌اندازند که در آن زندگی می‌کنیم.

فیلم سرقتی سریع و زیرکانه طبق سنت‌های سه گانه اوشن به کارگردانی استیون سودربرگ (این بار سودربرگ تهیه کننده است) را ارائه می‌دهد همراه با تمامی پیشرفت‌های فناوری و ماشینی که از این مجموعه انتظار می‌رود. نمایشِ جرمی است در شکل هنری والا که بسیار متناسب و هماهنگ کار شده است.
 
این بار سرقت در جشنواره مت گالا اتفاق می‌افتد؛ جشنواره‌ای سالیانه، گران قیمت و پر رونقی در موزه هنر متروپولیتن نیویورک. همچنین شوخ‌طبعانه‌ترین فیلمی است که گری راس از زمان اولین فیلمش پلیزنتویل در ۲۰ سال پیش تا کنون ساخته باشد. فیلم با گام‌هایی آرام و جذابیتی که ایجاد می‌کند همراه با بازیگرانی مشهور و گران‌قیمت پیش می‌رود.

 
اما در پس لباس‌های گران قیمت، جواهرات درخشان، تجهیزات پیشرفته و وسایل مختلف، مهارت‌های قدیمی و حرکات سریع دست، هشت یار اوشن درباره برخاستن و ایستادگی زنان برای خودشان است؛ یکی شدن و اتحاد با همدیگر برای ممکن کردن ناممکن‌ها.
 
هیجان گیج کننده در فیلم هشت یار اوشن
 
سال‌ها برنامه ریزی و نقشه کشیدن به آن‌ها کمک بسیاری می‌کند، ولی دلیل واقعی موفقیت شجاعانه این زنان در این سرقت ویژه در نگاه اول بسیار ساده است: ساندرا بولاک در نقش دبی اوشن رئیس گروه می‌گوید: «یک مرد شک و توجه دیگران را بر می‌انگیزد، اما یک زن نادیده گرفتن را.»

بولاک بسیار جذاب بازی می‌کند و به عنوان نقش اصلی کاملا متناسب و خوب پیش می‌رود و بازی جرج کلونی را در این فرنچایز (برترانه) ادامه می‌دهد (دبی خواهر دنی اوشن با بازی کلونی در قسمت‌های قبلی این مجموعه است، فیلم قبل از شروع داستان به شکل مناسبی به این مساله اشاره می‌کند).
 
پس از گذشت سال‌های طولانی برای متقاعد کردن مسئولان زندان جهت آزادی قبل از اتمام دوره محکومیت، دبی سریعا به نیویورک باز می‌گردد و شروع به جمع‌آوری گروهی می‌کند برای انجام سرقتی که ۵ سال و ۸ ماه و ۱۲ روز گذشته مشغول کشیدن نقشه آن بوده است.

اولین انتخاب او برگدورف گودمن است، به خاطر مهارت بالایی که در دزدی از مغازه‌ها دارد. یکی از جنبه‌ها و نقاط قوت فیلم استفاده‌اش از مکان‌های واقعی نیویورک است، فیلم در واقعیت معاصر رخ می‌دهد و باعث می‌شود به خوبی و و کاملا در این جو قرار بگیرید. در کنار این مغازه مجلل، این خانم‌ها به رستوران اوکراینی وزلکا در ایست ویلج، رستوران زنجیره‌ای جونیور در بروکلین و البته متروپولین هم می‌روند.
 
هیجان گیج کننده در فیلم هشت یار اوشن

همچون فیلم یازده یار اوشن ساخته سودربرگ، در هشت یار اوشن هم بخشی از جذابیت دیدن فیلم در تماشای انتخاب‌های دبی و انتخاب زنانی است که قرار است با هم سرقتی شجاعانه را انجام دهند: سرقت گردنبند الماسی به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار از یک ستاره تازه کار سینما که گردنبند را آن هم در وسط یک مراسم به گردن خواهد داشت. هر یک از این افراد توانایی ویژه‌ای را به گروه می‌بخشند، همگی با هم نیرویی غیرقابل پیش بینی و مهار نشدنی پیدا می‌کنند.

بولاک با کیت بلانشت در نقش لئو، شیمی عالی برقرار می‌کند، همکاری طولانی مدتی دارند و از حرف زدن‌های تند و زیرکانه‌شان لذت می‌برند. بلانشت همیشه در حال تغییر است و جذابیت خاصی دارد. البته در پیچشی جالب، او در مقایسه با بلند پروازی‌های دبی، به عنوان فرد منطقی گروه عمل می‌کند.

آن دو، با میندی کالینگ در نقش آمیتا جمع می‌شوند، جواهرفروشی که قبلا کار‌هایی غیرقانونی برای دبی انجام می‌داده است.
 
اما همین سه نفر نیستند، کنستانس حیله‌گر و فریبکار (با بازی نوازنده/بازیگر اوکوافینا که اسم واقعی اش نورا لوم است) هم به گروه اضافه می‌شود که روحیه‌ای شاداب و پرطراوت را به گروه می‌آورد. تامی با بازی سارا پالسون مال خری قابل اطمینان است، او تلاش می‌کند زندگی به عنوان همسر و مادری را در حومه شهر داشته باشد.
 
ریحانادر نقش نین بل هم هکر توانایی است که هر مشکل امنیتی را با اعتماد به نفس کامل حل می‌کند. ویل (با بازی هلنا کارتر) طراح لباس و مد روز است، با اینکه روز‌های اوجش را پشت سر گذاشته است، شهرت و نفوذش به گروه کمک می‌کند تا بتوانند وارد مراسم پر از ستاره‌ها شوند.

آخرین عضو گروه کسی است که خودش حتی متوجه نیست او هم انتخاب شده است: ان هتوی در نقش دافنی کلوگر دختری زیباروی و جذاب است، او یکی از میزبانان مراسم جشن است و گردن اوست که جواهر گران قیمت را حمل می‌کند. در حالی که آوکاوافینا نفس تازه‌ای به فیلم می‌بخشد و کارتر هم خودِ عجیب و مهیجش را ارائه می‌دهد، هتوی کمینه‌ای قابل قبول برای فیلم محسوب می‌شود.
 
هیجان گیج کننده در فیلم هشت یار اوشن
 
او بازیگری است که نقش یک بازیگر را ایفا می‌کند و همیشه فرصت خوبی برای ایجاد لحظاتی کمدی و خنده دار را ایجاد می‌کند. هتوی کشف بزرگی از تمامی رنگ‌های این شخصیت را دارد؛ از خودستایی و خودشیفتگی‌اش گرفته تا ویژگی‌های دخترانه و شکننده بودنش، و توانسته به خوبی این نقش را به نمایش بگذارد.

این سرقت آشکار هشت یار اوشن کافی است تا لبخندی را روی لبانتان ایجاد کند. اما همچون دیگر فیلم‌های سرقت، بخش هیجان فیلم و بازی، در دیدن و تماشای بازیگران آن اوج می‌گیرد که نقشه پیچیده‌شان را عملی می‌کنند و اوج هیجان در این دیدن این است که آیا واقعا همان‌گونه که خیال می‌کردند می‌توانند نقشه را پیش ببرند یا نه.
 
راس و همکارش اولیویا میلک به هر یک از این زن‌ها فرصتی داده‌اند تا در طول مسیر بدرخشند، اما آن‌ها این گروه مستعد را جمع کرده اند و همین باعث می‌شود آرزو کنید کاش نقش‌های مکمل هم حضور پررنگ‌تری داشتند. این مساله به ویژه در مورد کالینگ، پالسون و آوکوافینا احساس می‌شود و می‌توان گفت: همین یک ضعف از فیلم به حساب می‌آید.

در کل فیلمی است که باعث می‌شود بخواهید محصول دیگری از فیلم‌های اوشن را ببینید که پیش‌تر با مردانی خلاف کار و جذاب پیش می‌رفت، اما اینجا زنانی در نقش‌های اصلی فیلم قرار گرفته‌اند.

منبع: سایت نقد روز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه