ثبت شرکت در عمان
قوانین ثبت شرکت در کشور عمان

ثبت شرکت در عمان

قانون ثبت شرکت در کشور عمان
کد خبر: ۶۰۶۲۲
بازدید : ۴۷۸
۲۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
ثبت شرکت در کشور عمانثبت شرکت در عمان به دو صورت قابل اجرا می‌باشد:

۱- طرف ایرانی حقیقی

۲- طرف ایرانی حقوقی (برای مثال متقاضی می‌تواند در صورت داشتن شرکتی در ایران، مدارک شرکت را ترجمه و به عنوان طرف ایرانی حقوقی با طرف عمانی شرکت ثبت کند).

طبق آخرین قوانین عمان، برای ثبت شرکت طرف ایرانی ۷۰% و طرف عمانی ۳۰% از سهام شرکت را دارا می‌باشند که این درصد تنها به دلیل وجود قوانین عمان برای ثبت شرکت مطرح شده است، اما طرف عمانی طبق قراردادی که با طرف ایرانی منعقد می‌‎کند هیچ حق دخالتی در مدیریت و سود شرکت نخواهد داشت و طرف عمانی پیرو این قرارداد، تنها به دریافت پولی به صورت ماهانه یا سالیانه اکتفا کرده و در مسائل داخلی شرکت دخالتی نمی‌‎کند.

در صورت ثبت شرکت با روش نخست (حقیقی)، مالک یا مالکان ایرانی با گذراندن مراحل ثبت شرکت که بین ۳ تا ۴ ماه زمان خواهد برد، می‌‏‎توانند شرکت خود را به ثبت برسانند. در این روش مالک باید دفتری اجاره نموده و با استخدام کارمندان روند کاری خود را در ۶ ماهه اول از تاریخ ثبت شرکت اثبات کند. در این دوره ‎ی ۶ ماهه، اقامت ۶ ماهه به مالکان داده می‌شود و آن‌ها باید آمادگی کافی را برای بازدید ادارات مربوطه از عملکرد شرکت داشته باشند. در صورت تایید نمایندگان این ادارات بعد از ۶ ماه، اقامت ۲ ساله به مالکان داده می‌شود که قابل تمدید است.

در صورت ثبت شرکت با روش دوم (حقوقی)، مالک ایرانی می‌‎بایست مدارک شرکت غیر عمانی خود را به ادارات مربوط در عمان ارائه داده و شرکت جدید که می‌تواند با نام دیگری نیز ثبت شود دایر کند. مزیت این نوع ثبت شرکت، مدت زمان کوتاه انجام مراحل ثبت شرکت (تقریبا ۱ ماه) و اخذ اقامت ۲ ساله بعد از ثبت شرکت می‌‎باشد. در این نوع ثبت شرکت، مالک تنها نیاز به اجارهٔ مکانی برای ۲ ماه نخست خواهد داشت و بعد از آن می‌تواند تنها به داشتن آدرسی پستی بسنده نماید.

نکات مهم:

۱- در هر دو نمونه ثبت شرکت، پروانه ‎ی شرکت هر پنج سال یکبار تمدید می‌‎شود و هزینه ‎ی سالیانه را در بر نخواهد داشت.

۲- تنها هزینه ‎ی سالیانه برای مالک ایرانی شرکت، هزینه ‎ی اسپانسر عمانی است.

۳- طبیعتا افتتاح حساب در بانک‎‌ها برای هر دو نوع شرکت امکان پذیر است، ولی قابل ذکر است اگر چه گردش مالی متناسب با زمینه ‎ی فعالیت برای هر دو نوع شرکت تعریف می‌‎شود، توصیه می‌‎شود تجاری که به دنبال تبادلات مالی بالا (به صورت خاص افتتاح LC) با بانک‌های اروپایی و آمریکایی هستند از روش نخست برای ثبت شرکت استفاده کنند.

۴- مالیات سالیانه برای شرکت‌ها در عمان ۱۲% می‌باشد.


ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

ثبت شرکت در مناطق آزاد می‌تواند مالکیت ۱۰۰% طرف ایرانی را شامل شود و نیازی به طرف عمانی نمی‌باشد. نکتهٔ مهم در مورد ثبت شرکت در مناطق آزاد، ارائه ‎ی پروپزالی قوی به هیئت تصمیم گیر آن مناطق می‌باشد که در صورت تایید آن‌ها ثبت شرکت انجام می‌پذیرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه