۳۰ جاذبه جهانی که باید قبل از مرگ دید

۳۰ جاذبه جهانی که باید قبل از مرگ دید

اصلا می‌دانید برای کشف جاذبه‌های جهانی چگونه و به کجا باید سفر کنید؟
کد خبر: ۶۱۸۰۷
بازدید : ۳۳۱۲
۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶
فرادید| هراسی از مسیر‌های طولانی نداشته باشید. سختی‌های کار با دوربین حرفه‌ای و قیمت بالای بلیط‌ها، مشغله‌های کار و بهم خوردن نظم زندگی، هیچ‌کدام نباید شما را از دیدن تماشایی‌ترین مکان‌های دنیا محروم کند. اصلا می‌دانید برای کشف جاذبه‌های جهانی چگونه و به کجا باید سفر کنید؟
 
گرند کانال ونیز در ایتالیا/ 
قایق‌سواری در گرندکانال همان اتفاقی است که باید تجربه کنید. برای شناخت زندگی ونیزی هیچ راهی بهتر از آب نیست. روی قایق‌های شناور بایستید و زندگی مردم محلی را لمس کنید.
گرند کانال ونیز در ایتالیا/ قایق‌سواری در گرندکانال همان اتفاقی است که باید تجربه کنید. برای شناخت زندگی ونیزی هیچ راهی بهتر از آب نیست. روی قایق‌های شناور بایستید و زندگی مردم محلی را لمس کنید.
موزه‌های واتیکان در ایتالیا/ 
موزه‌ای مربوط به قرن شانزدهم با ساختمانی پیچیده. زمان انتظار برای تماشای موزه‌های واتیکان طولانی است. سه تا چهار ساعت. از راهنما یا کتاب آنلاین کمک بگیرید. فقط حواستان باشد بازدیدتان چهارشنبه صبح نباشد. چهارشنبه‌ها صبح واتیکان شلوغ است.
موزه‌های واتیکان در ایتالیا/ موزه‌ای مربوط به قرن شانزدهم با ساختمانی پیچیده. زمان انتظار برای تماشای موزه‌های واتیکان طولانی است. سه تا چهار ساعت. از راهنما یا کتاب آنلاین کمک بگیرید. فقط حواستان باشد بازدیدتان چهارشنبه صبح نباشد. چهارشنبه‌ها صبح واتیکان شلوغ است.
ماچوپیچو در پرو/ 
شگفتی‌ ساخت دست بشر به شمار از دوران اینکاها است. مبادا در ازدحام جمعیت خود را خسته کنید. سوار قطار ساعت 5:30 صبح شوید. در هتلی مشرف به ویرانه‌ها اتاق بگیرید. باید بتوانید با آرامش شهر باستانی را تماشا کنید. برای تماشای منظره خیره‌کننده از ماچوپیچو  از هوآیناپیچو بالا بروید.
ماچوپیچو در پرو/ شگفتی‌ ساخت دست بشر به شمار از دوران اینکاها است. مبادا در ازدحام جمعیت خود را خسته کنید. سوار قطار ساعت 5:30 صبح شوید. در هتلی مشرف به ویرانه‌ها اتاق بگیرید. باید بتوانید با آرامش شهر باستانی را تماشا کنید. برای تماشای منظره خیره‌کننده از ماچوپیچو از هوآیناپیچو بالا بروید.
کوه تیبل در کیپ تاون؛ آفریقای جنوبی/ 
صعود از تیبل، کار واجبی است در کیپ تاون. با تله کابین می‌توانید صعودتان را با بهترین چشم‌انداز گره بزنید. جایزه شما آرامشی است دلپذیر و تماشای منظره‌ای مهیج؛ ایستگاه به ایستگاه.
کوه تیبل در کیپ تاون؛ آفریقای جنوبی/ صعود از تیبل، کار واجبی است در کیپ تاون. با تله کابین می‌توانید صعودتان را با بهترین چشم‌انداز گره بزنید. جایزه شما آرامشی است دلپذیر و تماشای منظره‌ای مهیج؛ ایستگاه به ایستگاه.
تاج‌محل در آگرای هند/ 
برای تماشای معروف‌ترین مقبره جهان در هند؛ هیچ راهی ندارید مگر همراهی با جمعیت. اما بیدار شدن صبح زود و بازدید در اولین ساعات روز راه خوبی است. سحرگاه تاج محل باشید تا طلوع جادویی خورشید را هم نظاره کنید. هنگام غروب اما در باغ مهتاب قدم بزنید. اگر هتلی مشرف به تاج محل اختیار کنید، تماشای تاج محل را در خلوتی و سکوت به خاطر خواهید سپرد.
تاج‌محل در آگرای هند/ برای تماشای معروف‌ترین مقبره جهان در هند؛ هیچ راهی ندارید مگر همراهی با جمعیت. اما بیدار شدن صبح زود و بازدید در اولین ساعات روز راه خوبی است. سحرگاه تاج محل باشید تا طلوع جادویی خورشید را هم نظاره کنید. هنگام غروب اما در باغ مهتاب قدم بزنید. اگر هتلی مشرف به تاج محل اختیار کنید، تماشای تاج محل را در خلوتی و سکوت به خاطر خواهید سپرد.
شهر پترا در اردن/ 
شهر تاریخی که در گذشته پایتخت حکومت باستانی نَبَطی‌ها بوده است. پترای سحرآمیز را باید صبح زود دید؛ برای فرار از ازدحام مردم و گرمای سوزان. پترا با سرعت رو به نابودی می‌رود پس تا قبل از ویرانی  کامل برای تماشای آن حرکت  کنید.
شهر پترا در اردن/ شهر تاریخی که در گذشته پایتخت حکومت باستانی نَبَطی‌ها بوده است. پترای سحرآمیز را باید صبح زود دید؛ برای فرار از ازدحام مردم و گرمای سوزان. پترا با سرعت رو به نابودی می‌رود پس تا قبل از ویرانی کامل برای تماشای آن حرکت کنید.
کوه کله‌قندی برزیل/ 
سواری با تله‌کابین در کوه کله‌قندی تجربه جذابی است. از آن بالا منظره‌ای افسانه‌ای تماشا کنید و مردمی که راه می‌روند و آرام می‌دوند. حس ناامنی تله‌کابین را بپذیرید تا زیبایی دلهره‌آور کوه را پاداش بگیرید. اما کوهنوردها ترجیح می‌دهند به جای تله کابین کوه‌پیمایی کنند.
کوه کله‌قندی برزیل/ سواری با تله‌کابین در کوه کله‌قندی تجربه جذابی است. از آن بالا منظره‌ای افسانه‌ای تماشا کنید و مردمی که راه می‌روند و آرام می‌دوند. حس ناامنی تله‌کابین را بپذیرید تا زیبایی دلهره‌آور کوه را پاداش بگیرید. اما کوهنوردها ترجیح می‌دهند به جای تله کابین کوه‌پیمایی کنند.
گرند کنیون در آریزونای آمریکا/ 
ژرف‌دره‌ای است که رود کلرادو در میان آن جریان دارد. اگر نروید و نبینید، زیبایی این قصر طبیعی را باور نمی‌کنید. در سکوت شگفتی این زیبایی را بهتر احساس خواهید کرد. اما بدون شک هلی‌کوپتر عبور از دره شگفت را ساده‌تر می‌کند. از جنوب تا شمال دره یک مسیر چهار ساعته برای رانندگی است.
گرند کنیون در آریزونای آمریکا/ ژرف‌دره‌ای است که رود کلرادو در میان آن جریان دارد. اگر نروید و نبینید، زیبایی این قصر طبیعی را باور نمی‌کنید. در سکوت شگفتی این زیبایی را بهتر احساس خواهید کرد. اما بدون شک هلی‌کوپتر عبور از دره شگفت را ساده‌تر می‌کند. از جنوب تا شمال دره یک مسیر چهار ساعته برای رانندگی است.
گالری اوفیزی فلورانس/ 
اوفیزی یکی از تأثیرگذارترین کلکسیون‌های هنر رنسانس در دنیاست. اگر چیز بتواند حباب فلورانس را برای شما بترکاند، صف مارپیچ گالری اوفیزی است.
گالری اوفیزی فلورانس/ اوفیزی یکی از تأثیرگذارترین کلکسیون‌های هنر رنسانس در دنیاست. اگر چیز بتواند حباب فلورانس را برای شما بترکاند، صف مارپیچ گالری اوفیزی است.
برج لندن انگلیس/ 
قلعه‌ای سلطنتی و تاریخی‌ در شمال رودخانه‌ی تیمز. این زندان وحشتناک لندن را باید دید. هرچند صف شلوغ ناامیدکننده است. سه‌شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها معمولاً خلوت‌ترند. صبح زود بروید قبل از 9. توریست‌ها از 9:30 به بعد می‌آیند. بلیط را هم آنلاین بخرید.
برج لندن انگلیس/ قلعه‌ای سلطنتی و تاریخی‌ در شمال رودخانه‌ی تیمز. این زندان وحشتناک لندن را باید دید. هرچند صف شلوغ ناامیدکننده است. سه‌شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها معمولاً خلوت‌ترند. صبح زود بروید قبل از 9. توریست‌ها از 9:30 به بعد می‌آیند. بلیط را هم آنلاین بخرید.
موزه ونگوگ آمستردام در هلند/ 
جمعه شب می‌توانید از موزه عالی ونگوگ بازدید کنید. در فضایی صلح‌آمیز آثار ونگوگ و هم‌عصرانش را تماشا کنید. موزه تا 9 شب باز است اما نگران نباشید. آمستردام بازیگوش تا دیروقت بیدار است. بعد از موزه هنوز فرصت گشت و گذار دارید.
موزه ونگوگ آمستردام در هلند/ جمعه شب می‌توانید از موزه عالی ونگوگ بازدید کنید. در فضایی صلح‌آمیز آثار ونگوگ و هم‌عصرانش را تماشا کنید. موزه تا 9 شب باز است اما نگران نباشید. آمستردام بازیگوش تا دیروقت بیدار است. بعد از موزه هنوز فرصت گشت و گذار دارید.
استون هنج در ویلتشر انگیس/ 
حلقه سنگی شاهکار مهندسی است با 4500 سال قدمت. نزدیک سالزبری اقامت کنید. صبح یا بعدازظهر به تماشای سنگ‌های پیشاتاریخی بروید. تماشای درخشش خورشید از میان این سنگ‌های غول‌پیکر را از دست ندهید.
استون هنج در ویلتشر انگیس/ حلقه سنگی شاهکار مهندسی است با 4500 سال قدمت. نزدیک سالزبری اقامت کنید. صبح یا بعدازظهر به تماشای سنگ‌های پیشاتاریخی بروید. تماشای درخشش خورشید از میان این سنگ‌های غول‌پیکر را از دست ندهید.
دیواره‌های شهر قدیم دوبروونیک کرواسی/ 
زمانی که توریست‌ها به تماشای کشتی کروز رفته‌اند، شما برای تماشای دیوارهای خارج از شهر بروید. ژولای و آگوست، شلوغ‌ترین ماه‌های دوبروونیک است. پنج‌شنبه تا شنبه هم شلوغ‌ترین روزها. هیچ راهی بهتر از پیاده‌روی نیست. از بالای دیوارهای دفاعی بام‌های خانه‌های قدیمی را می‌شود دید. یک جفت کفش راحت، یک بطری آب و یک دوربین همراه ببرید و از تماشای شهر لذت ببرید.
دیواره‌های شهر قدیم دوبروونیک کرواسی/ زمانی که توریست‌ها به تماشای کشتی کروز رفته‌اند، شما برای تماشای دیوارهای خارج از شهر بروید. ژولای و آگوست، شلوغ‌ترین ماه‌های دوبروونیک است. پنج‌شنبه تا شنبه هم شلوغ‌ترین روزها. هیچ راهی بهتر از پیاده‌روی نیست. از بالای دیوارهای دفاعی بام‌های خانه‌های قدیمی را می‌شود دید. یک جفت کفش راحت، یک بطری آب و یک دوربین همراه ببرید و از تماشای شهر لذت ببرید.
ساختمان امپایر استیت نیویورک/ 
آسمان خراش یکی از برجسته‌ترین‌هاست در بین جاذبه‌های گردشگری دنیا. تماشای خط افق نیویورک لذتی جادویی دارد. برای بازدید اولین و اخرین ساعات را انتخاب کنید. بلیط آنلاین بخرید تا در صف نمانید.
ساختمان امپایر استیت نیویورک/ آسمان خراش یکی از برجسته‌ترین‌هاست در بین جاذبه‌های گردشگری دنیا. تماشای خط افق نیویورک لذتی جادویی دارد. برای بازدید اولین و اخرین ساعات را انتخاب کنید. بلیط آنلاین بخرید تا در صف نمانید.
شهر پمپئی در ناپل ایتالیا/ 
شهرباستانی عجیب و باورنکردنی است و بسیار فوق‌العاده. راهنمای خصوصی محلی استخدام کنید تا شما را به محل‌های دورافتاده شهر سوخته ببرد و در پیچ و خم‌های گیج‌کننده یاری کند. پیش از این تصور می‌شد مردم این شهر با گازهای سمی آتش‌فشان کشته شده‌اند اما پژوهش‌های جدید می‌گویند به خاطر حرارت بالا جان‌باخته‌اند.
شهر پمپئی در ناپل ایتالیا/ شهرباستانی عجیب و باورنکردنی است و بسیار فوق‌العاده. راهنمای خصوصی محلی استخدام کنید تا شما را به محل‌های دورافتاده شهر سوخته ببرد و در پیچ و خم‌های گیج‌کننده یاری کند. پیش از این تصور می‌شد مردم این شهر با گازهای سمی آتش‌فشان کشته شده‌اند اما پژوهش‌های جدید می‌گویند به خاطر حرارت بالا جان‌باخته‌اند.
چشم لندن/ 
بلندترین چرخ و فلک اروپا با ارتفاع ۱۳۵ متر. ایستادن در صف برای سواری با چشم لندن اجتناب ناپذیر است. برای دید جادویی از چشم لندن، بهترین زمان غروب است. اما از یاد نبرید خیلی‌ها همین ایده را دارند.
چشم لندن/ بلندترین چرخ و فلک اروپا با ارتفاع ۱۳۵ متر. ایستادن در صف برای سواری با چشم لندن اجتناب ناپذیر است. برای دید جادویی از چشم لندن، بهترین زمان غروب است. اما از یاد نبرید خیلی‌ها همین ایده را دارند.
چیچن ایتزا ال کاستیلوی مکزیک/ 
اهرام ثلاثه‌ای در کالبد یک هرم. این سرزمین را می‌توان از کهن‌ترین مناطق دنیا معرفی کرد. قبل از 8 صبح و آغاز شلوغی برای دیدن بنا بروید. یک‌شنبه‌ها را فراموش کنید. یک‌شنبه‌ها بازدید برای مکزیکی‌ها آزاد است.
چیچن ایتزا ال کاستیلوی مکزیک/ اهرام ثلاثه‌ای در کالبد یک هرم. این سرزمین را می‌توان از کهن‌ترین مناطق دنیا معرفی کرد. قبل از 8 صبح و آغاز شلوغی برای دیدن بنا بروید. یک‌شنبه‌ها را فراموش کنید. یک‌شنبه‌ها بازدید برای مکزیکی‌ها آزاد است.
موزه آرمیتاژ در سن‌پترزبورگ روسیه/ 
بزرگ‌ترین موزه ملی روسیه با 3 میلیون اثر هنری. آخرین ساعات چهارشنبه موزه خلوت است. تا 9 شب با آرامش در اثار هنری غوطه‌ور شوید. بلیط آنلاین دو روزه بخرید. بی شک یک روز برای تمام آرمیتاژ کافی نیست.
موزه آرمیتاژ در سن‌پترزبورگ روسیه/ بزرگ‌ترین موزه ملی روسیه با 3 میلیون اثر هنری. آخرین ساعات چهارشنبه موزه خلوت است. تا 9 شب با آرامش در اثار هنری غوطه‌ور شوید. بلیط آنلاین دو روزه بخرید. بی شک یک روز برای تمام آرمیتاژ کافی نیست.
مجسمه آزادی نیویورک/ 
در صدمین سالگرد استقلال آمریکا، از طرف فرانسه به آمریکا اهدا شد. این مجسمه نمادی از آمریکا است. برای تماشای این زن رومی با پای در زنجیرش بلیط آنلاین بخرید. شما می‌توانید داخل مجسمه بروید فقط باید از 363 پله بالا بروید.
مجسمه آزادی نیویورک/ در صدمین سالگرد استقلال آمریکا، از طرف فرانسه به آمریکا اهدا شد. این مجسمه نمادی از آمریکا است. برای تماشای این زن رومی با پای در زنجیرش بلیط آنلاین بخرید. شما می‌توانید داخل مجسمه بروید فقط باید از 363 پله بالا بروید.
معبد انگکور وات در کامبوج/
معبد اسرارآمیز در شهر انگکور. شهری که پایتخت
معبد انگکور وات در کامبوج/ معبد اسرارآمیز در شهر انگکور. شهری که پایتخت "امپراتوری خمرها" بوده است. در هزارتوی اسرارآمیز انگکوروات راننده خصوصی خیلی کمک می‌کند. هزینه‌اش را بین همسفرانتان تقسیم کنید و یک راهنمای خوب داشته باشید.
برج ایفل پاریس/ 
برای بازدید از مشهورترین برج تاریخی جهان بلیطی تهیه کنید که ساعت‌ها در صف نمانید. 704 پله را تا طبقه دوم بروید. از منظره تمام نمای پاریس و رود سن لذت ببرید.
برج ایفل پاریس/ برای بازدید از مشهورترین برج تاریخی جهان بلیطی تهیه کنید که ساعت‌ها در صف نمانید. 704 پله را تا طبقه دوم بروید. از منظره تمام نمای پاریس و رود سن لذت ببرید.
پل بندرگاه سیدنی/ 
پل بندرگاه نماد سیدنی است. قدم زدن با تماشای منظره‌ای شگفت همراه است. پیاده‌روی روی پل بلیط می‌خواهد که قیمتش بلیط متناسب با زمان متفاوت است. گرانترین قیمت مربوط به طلوع آفتاب و ارزانترین آن برای شب است.
پل بندرگاه سیدنی/ پل بندرگاه نماد سیدنی است. قدم زدن با تماشای منظره‌ای شگفت همراه است. پیاده‌روی روی پل بلیط می‌خواهد که قیمتش بلیط متناسب با زمان متفاوت است. گرانترین قیمت مربوط به طلوع آفتاب و ارزانترین آن برای شب است.
پارتنون آتن در یونان/ 
یادبود خدای آتناپارتنوس، مالک آتن است. در پارتنون بلیط 30 یورویی بخرید و تمام محل‌های باستانی را تماشا کنید. اگر ابتدا دیونیس را دیدید از راه پنهانی باستانی به پارتنون بروید.
پارتنون آتن در یونان/ یادبود خدای آتناپارتنوس، مالک آتن است. در پارتنون بلیط 30 یورویی بخرید و تمام محل‌های باستانی را تماشا کنید. اگر ابتدا دیونیس را دیدید از راه پنهانی باستانی به پارتنون بروید.
تپه پیک در هنگ کنگ/
تپه با دید منحصر به فرد. برای رسیدن به بالای آن باید از وسیله‌ای 120 ساله استفاده کنید. این در واقع همان ترامواست که با کابل به بالای تپه کشیده می‌شود و شما را به ارتفاع تقریبا 400 متری از سطح دریا می‌برد.
تپه پیک در هنگ کنگ/ تپه با دید منحصر به فرد. برای رسیدن به بالای آن باید از وسیله‌ای 120 ساله استفاده کنید. این در واقع همان ترامواست که با کابل به بالای تپه کشیده می‌شود و شما را به ارتفاع تقریبا 400 متری از سطح دریا می‌برد.
دیوار بزرگ چین/
این دیوار غول‌پیکر یکی از شگفتی‌های ساخت انسان است. از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی دنیا. مسیر دیوار چین از پکن دور نیست. زمان بعدازظهر را انتخاب کنید. استراتژی خوبی است که از شلوغی در امان بمانید.
دیوار بزرگ چین/ این دیوار غول‌پیکر یکی از شگفتی‌های ساخت انسان است. از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی دنیا. مسیر دیوار چین از پکن دور نیست. زمان بعدازظهر را انتخاب کنید. استراتژی خوبی است که از شلوغی در امان بمانید.
قلعه ادینبورگ اسکاتلند/ 
قلعه‌ی ادینبورگ پربازدیدترین جاذبه‌ اسکاتلند است. در دسامبر می‌توانید به موزیکی که توسط شاه جیمز پنجم در طول رویدادهای موسیقی نواخته می‌شد، گوش فرا دهید. برای رسیدن به قلعه از اتوبوس یا قطار استفاده کنید. این قلعه در مرکز شهر واقع شده‌ و دسترسی به آن ساده است.
قلعه ادینبورگ اسکاتلند/ قلعه‌ی ادینبورگ پربازدیدترین جاذبه‌ اسکاتلند است. در دسامبر می‌توانید به موزیکی که توسط شاه جیمز پنجم در طول رویدادهای موسیقی نواخته می‌شد، گوش فرا دهید. برای رسیدن به قلعه از اتوبوس یا قطار استفاده کنید. این قلعه در مرکز شهر واقع شده‌ و دسترسی به آن ساده است.
موزه لوور پاریس/
عظیم‌ترین موزه جهان. بلیط آنلاین تهیه کنید. این گونه شاید فقط 30 دقیقه انتظار بکشید. بعدازظهر چهارشنبه و جمعه موزه تا 9:45 باز است. زمان خوبی است برای تماشا سر فرصت. بیش از 35هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف زمان زیادی می‌خواهد.
موزه لوور پاریس/ عظیم‌ترین موزه جهان. بلیط آنلاین تهیه کنید. این گونه شاید فقط 30 دقیقه انتظار بکشید. بعدازظهر چهارشنبه و جمعه موزه تا 9:45 باز است. زمان خوبی است برای تماشا سر فرصت. بیش از 35هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف زمان زیادی می‌خواهد.
قلعه ویندسور در انگلیس/ 
اقامتگاهی سلطنتی کمی بیرون از شهر لندن. بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قلعه دنیا است که هنوز هم مورد استفاده است. بیشتر قسمت‌های این کاخ به روی گردشگران باز است. ولی برای بازدید بعدازظهرها بهترین زمان است.
قلعه ویندسور در انگلیس/ اقامتگاهی سلطنتی کمی بیرون از شهر لندن. بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قلعه دنیا است که هنوز هم مورد استفاده است. بیشتر قسمت‌های این کاخ به روی گردشگران باز است. ولی برای بازدید بعدازظهرها بهترین زمان است.
ساگرادا فامیلیا در بارسلون اسپانیا/
کلیسایی در شهر بارسلون که علاوه بر مکان مذهبی بودن، از جاذبه‌های گردشگری شهر است. شما می‌توانید یکی از سه میلیون ‏بازدیدکننده سالانه از این کلیسا باشید. فقط زمان برگزاری مراسم مذهبی را انتخاب نکنید.
ساگرادا فامیلیا در بارسلون اسپانیا/ کلیسایی در شهر بارسلون که علاوه بر مکان مذهبی بودن، از جاذبه‌های گردشگری شهر است. شما می‌توانید یکی از سه میلیون ‏بازدیدکننده سالانه از این کلیسا باشید. فقط زمان برگزاری مراسم مذهبی را انتخاب نکنید.
آبشار نیاگارا در کانادا و آمریکا/
از آن دست جاذبه‌هایی که دو کشور آمریکا و کانادا به آن می‌بالند. شاید بتوان به‌نوعی این شگفتی طبیعی را مشهورترین آبشار جهان هم برشمرد. این آبشار فوق‌العاده سالانه میلیون‌ها گردشگر جذب می‌کند.
آبشار نیاگارا در کانادا و آمریکا/ از آن دست جاذبه‌هایی که دو کشور آمریکا و کانادا به آن می‌بالند. شاید بتوان به‌نوعی این شگفتی طبیعی را مشهورترین آبشار جهان هم برشمرد. این آبشار فوق‌العاده سالانه میلیون‌ها گردشگر جذب می‌کند.
 
منبع: msn
ترجمه و بازنویسی متن: فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
4
2
کشور ما این همه اثار تاریخی شگفت انگیز داره چرا باید چند سنگ ۴۵۰۰ ساله را در انگلیس دید وتوریست کشورهای دیگر کمک کرد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
4
0
هه جالبه اهرام مصر یا تخت جمشید توش نیست
پیشنهاد ویژه