شرط سازمان پخش برای بازگشت "نود"

Faradeed

شرط سازمان پخش برای بازگشت "نود"

بخش پایانی صحبت عادل درخصوص ازسرگرفتن برنامه ۹۰ حاکی از آن است که مشکلات با گفتمان دوطرفه فعلا حل شده است: «مطمئن باشید هر کاری از دستم بربیاید انجام می‌دهم تا مردم از برنامه‌ای که روی آنتن می‌رود لذت ببرند. این تعامل باید باشد و امیدوارم همین اتفاق بیفتد و همه دست به دست هم بدهیم و کمک کنیم مردم چندساعت پای تلویزیون بنشینند و ماهواره نبینند و با برنامه‌هایی که حرف دلشان را می‌زنند همراه باشند».
کد خبر: ۶۳۹۷۸
بازدید : ۶۶۳
۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹
برنامه ۹۰ اولین‌بار در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۷۸ روی آنتن شبکه سه به صورت زنده پخش شد. کمتر کسی تصور می‌کرد که با گذشت ۲۰ سال از آغاز آن همچنان یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های سازمان باشد.
 
این روزها، اما «۹۰» حال‌وروز خوشی ندارد و عادل فردوسی‌پور در تلاش است تا بار دیگر برنامه‌اش را با قدرت گذشته روی آنتن ببرد.
 
استاد دانشگاه شریف که اصولا در ۲۰ سال ارتباط خوبی با مدیران شبکه سه داشته، با حمایت آنان دست روی موضوعاتی گذاشته که شاید برخی از برنامه‌سازان سیما نسبت به تولید آن تردید داشتند.
 
عادل، اما با بررسی پرونده‌های فساد در فوتبال و برخی مسائل پشت‌پرده، بر مخاطبان صداوسیما افزود؛ در هفته‌های اخیر، اما شرایط طوری پیش رفت که پخش برنامه ۹۰، دو هفته متوالی متوقف شود.

ماجرای توقف ۹۰ از کجا شروع شد؟
دوشنبه دو هفته پیش طبق روال، برنامه ۹۰ قرار بود رأس ساعت ۲۲:۴۵ از شبکه سه پخش شود، اما به‌یک‌باره از کنداکتور این شبکه خارج و به‎‌جای آن مسابقه فوتبال انگلیس و اسپانیا از سری رقابت‌های لیگ ملت‌های اروپا جایگزین آن شد. منتقدان حذف ۹۰ عقیده داشتند شبکه ورزش می‌توانست چنین مسابقه‌ای را پخش زنده کند تا خللی در تدارک برنامه ۹۰ ایجاد نشود، اما مدیران شبکه صلاح دیدند تا پخش مسابقه ایسلند و سوئیس به شبکه ورزش برود و دیدار انگلیس و اسپانیا از شبکه سه پخش شود.
 
عادل، اما صبح همان دوشنبه معروف با ایسنا مصاحبه کوتاهی انجام داد و اعلام کرد طبق روال آیتم‌های مدنظر را آماده کرده‌ایم و منتظر تصمیم نهایی مسئولان شبکه هستیم و امیدواریم که برنامه پخش شود. ۹۰، اما پخش نشد تا اولین شوک به دست‌اندرکاران این برنامه وارد شود. بعد از این اتفاق شایعه اختلاف‌نظر فردوسی‌پور با علی فروغی مطرح شد و حتی برخی در فضای مجازی «کنار گذاشته‌شدن عادل و حذف همیشگی ۹۰» را عنوان کردند.
 
بازگشت «۹۰» با رعایت قواعد و اصول سازمان؟

دومین هفته متوالی و تنبیه ۹۰!
بعد از گذشت یک هفته از عدم پخش برنامه ۹۰، مسئول روابط‌عمومی شبکه ۳ اعلام کرد: «با عنایت به رفتار غیرحرفه‌ای تهیه‌کننده و مجری برنامه ۹۰ در عدم پخش این برنامه بعد از بازی انگلیس- اسپانیا در دوشنبه گذشته و همچنین استمرار رفتار خارج از عرف ایشان در مصاحبه خلاف ابلاغ گروه ورزش، برنامه مذکور این هفته هم پخش نخواهد شد!».
 
حالا می‌شد کمی بی‌پرواتر از اختلافی صحبت کرد که پیش‌تر در حد گمانه‌زنی مطرح می‌شد. هر دو طرف ماجرا (صداوسیما و فردوسی‌پور) به‌خوبی می‌دانند که پخش این برنامه بازی دو سر برد است، چراکه صداوسیما دوست ندارد با چنین اتفاقاتی یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های سازمان را از دست بدهد و عادل نیز همین‌طور تمایل به قطع تریبونی که سال‌ها برایش زحمت کشیده ندارد. این‌بار فردوسی‌پور سعی کرد بدون موضع‌گیری خاصی چندروزی نسبت به این اتفاق سکوت کند و حتی در دیدار پرسپولیس و السد قطر که گزارشگری آن را برعهده داشت هیچ صحبتی درخصوص این مسئله نداشت تا همه‌چیز بدون حاشیه‌سازی پیش برود.

پادرمیانی رضا رشیدپور و دعوت از مدیر جوان
رضا رشیدپور، تهیه‌کننده برنامه «حالا خورشید» که بعد از توقف موقت ۹۰ وعده داده بود در تلاش است تا توضیحات مبسوطی را از مدیران شبکه سه درخصوص توقف برنامه ۹۰ داشته باشد، صبح دیروز علی فروغی را به برنامه‌اش آورد تا درخصوص مسائل پیش‌آمده شفاف‌سازی کند.
 
فروغی که در ابتدا تمایل نداشت نسبت به ریز حواشی دو هفته اخیر صحبت کند، با اصرار رشیدپور پذیرفت که حتی‌المقدور شفاف‌سازی داشته باشد: «دوشنبه دو هفته قبل، لیگ برتر تعطیل بود و مسابقه خاصی هم برگزار نشده بود؛ مسابقه فوتبال ایران- بولیوی هم مسابقه تدارکاتی نه‌چندان حساسی بود که برگزار شد و شما ملاحظه کردید که تماشاگران زیادی هم برای این مسابقه به ورزشگاه آزادی نیامدند. ما به عادل گفتیم که برنامه‌ات را بعد از ساعت ۱۲ اجرا کن که خودش قبول نکرد وگرنه ما اصلا مشکلی با پخش برنامه ۹۰ نداشتیم».
 
توضیحات فروغی با رشیدپور درخصوص عدم پخش ۹۰، اما به همین‌جا ختم نمی‌شود و طبق گفته خودش خواستار رعایت قواعد سازمانی از سوی عادل فردوسی‌پور بوده که تهیه‌کننده ۹۰ با مصاحبه‌ای که با خبرگزاری ایسنا داشت باعث ایجاد دلخوری شده است: «عادل این حق را نداشت که با رسانه‎‌ای مصاحبه کند و دیدید که ما این دو هفته اصلا به این موضوع نپرداختیم تا حاشیه ایجاد نشود. برنامه عادل قطعا پربیننده است، اما در همین شبکه سه برنامه شما در آخرین نظرسنجی به اندازه ۹۰ مخاطب دارد. فیلم و سریال ما خیلی بیشتر مخاطب دارد. «ماه عسل» در بعضی نظرسنجی‌ها دوبرابر ۹۰ مخاطب داشته است. جمع فوتبال‌های داخلی و خارجی ما همین است. کودک شو، خندوانه و خیلی برنامه‌های پرمخاطب داریم. باوجوداین ان‌شاءالله از هفته بعد ۹۰ طبق اصول و قواعد سازمان پخش خواهد شد».
 
بعد از مصاحبه رشیدپور با فروغی، عادل فردوسی‌پور روی خط برنامه «حالا خورشید» آمد و با رد بخشی از صحبت‌های فروغی مبنی‌بر قبول‌نکردن پخش ۹۰ بعد از دیدار انگلیس و اسپانیا گفت: «اینکه گفته می‌شود حتی به من گفته اند ساعت ۱۲ شب برنامه را روی آنتن ببرم و من مخالفت کردم صحت ندارد. من یک تماس تلفنی با آقای اسماعیل‌زاده، یکی از مسئولان شبکه داشتم و گفتم که تلاش کنید تا بازی اسپانیا و انگلیس به شبکه ورزش برود. این بازی در لیگ ملت‌های اروپا بود و آن‌هایی که خیلی فوتبالی هستند می‌دانند بازی شبه‌دوستانه است».
 
بخش پایانی صحبت عادل درخصوص ازسرگرفتن برنامه ۹۰ حاکی از آن است که مشکلات با گفتمان دوطرفه فعلا حل شده است: «مطمئن باشید هر کاری از دستم بربیاید انجام می‌دهم تا مردم از برنامه‌ای که روی آنتن می‌رود لذت ببرند. این تعامل باید باشد و امیدوارم همین اتفاق بیفتد و همه دست به دست هم بدهیم و کمک کنیم مردم چندساعت پای تلویزیون بنشینند و ماهواره نبینند و با برنامه‌هایی که حرف دلشان را می‌زنند همراه باشند».
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه