چرا پوپولیست پیروز انتخابات برزیل شد؟

Faradeed

چرا پوپولیست پیروز انتخابات برزیل شد؟

سیاستمداری راستگرا که قبل از این در کنگره ی برزیل خدمت کرده بود و با حمایت رسانه های مختلف به عنوان "دونالد ترامپ برزیل" شناخته می شد توانست در رقابتی با "فرناندو حداد" در دور دوم انتخابات 55 درصد آرا را به دست آورد.
کد خبر: ۶۳۹۹۲
بازدید : ۳۲۲
۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳
 
ژایر بولسنارو،
 
انتخابات ریاست جمهوری برزیل: ژایر بولسنارو، "ترامپ برزیل " برنده رونوف

فرادید| ژایر بولسنارو توانست در دور دوم انتخابات 100 درصد آرا مردم برزیل را از آن خود کند و سی و هشتمین رئیس جمهور کشور برزیل شود.

سیاستمداری راستگرا که قبل از این در کنگره ی برزیل خدمت کرده بود و با حمایت رسانه‌های مختلف به عنوان "دونالد ترامپ برزیل" شناخته می شد در رقابتی با "فرناندو حداد" 55 درصد آرا را به دست آورد.

آندریا مورتا به نیوزویک گفت که پیروزی بلسنارو می‌تواند به چندین عامل مربوط شود، از جمله افزایش شکاف میان طبقه کارگر و غیر کارگر.

مورتا افزود: "وقتی اقتصاد درچار رکود می‌شود، رای دهندگان تمایل دارند با انتخابشان افرادی را که در دوره قبل در دولت خدمت می کردند مجازات کنند. مردم برزیل از حکومت حزب کارگر خسته شده‌اند و با انتخاب بولسنارو این مسئله را اثبات کردند.

لوئیس آناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور سابق، محبوب اوباما بود و از نظر اقتصادی دوران طلایی را برای برزیل به وجود آورده بود اما حزب او درگیر فسادهای مالی و خیلی زود رسوا شد. جانشین او، دیلیما روسف، نخست وزیر زن برزیل، در سال 2016 به اتهام سوء استفاده از بودجه‌های مبارزات انتخاباتی مجرم شناخته شد. دا سیلوا هم اکنون در زندان به سر می برد.

رکود اقتصادی، افزایش میزان خشونت و نابرابری های مداوم بسیاری از برزیلی ها را برانگیخت تا با آنچه که آنها به عنوان یک تشکیلات سیاسی در دوره‌های قبل در نظر گرفته بودند، مخالفت کنند. البته انگیزه‌هایی مثل "جنبش جنسی "، "همجنس گرایی " و "نژاد پرستی" نسبت به مسائلی مانند ایجاد امنیت، بیکاری و رشد اقتصادی اهمیت کمتری در این انتخابات داشتند.

به گفته وال استریت ژورنال،  برزیل نرخ مرگ و میر بسیار بالایی دارد و نزدیک به 30 قتل عام در هر 100000 نفر در سال 2016 اتفاق افتاده است و نزدیک به 13 میلیون کارگر یا 12.1 درصد در کشور بیکار هستند.

اکثر افرادی که به بولسنارو رای دادند هم نسبت به موضع او راجع به محیط زیست و حقوق بشر ابراز نگرانی می کنند. اما آن‌ها به این نکته امیدوارند که حداقل او سابقه فساد در رزومه خود ندارد.
 
او در برنامه های انتخاباتی خود به مردم قول داده است که جرم و جنایت را در برزیل کم کند و با فسادهای اداری و مالی مبارزه کند.
 
چرا پوپولیست پیروز انتخابات برزیل شد؟
طرفداران ژایر بولسنارو

در پایان ماه سپتامبر، قبل از دور اول رأی گیری، فعالان فمینیستی، کمپین رسانه‌های اجتماعی را با استفاده از تظاهرات گسترده و با استفاده از "#EleNao" یا "نه به او" علیه بولسنارو راه اندازی کردند اما با وجود تمامی فشارها او توانست رای بیاورد.

بسیاری از کارشناسان این نکته را بیان کردند که بولسنارو توانست با استفاده از سخنرانی‌های محکم و قوی، ضد نهادهای قدرتمند در برزیل، نظر مردم را به خود جلب کند. از نظر آن‌ها او اولین کسی بود که بعد از دموکراتیزه شدن برزیل اینچنین از قدرت‌های برزیل انتقاد می‌کند.

با این حال بولسنارو اکنون نیاز به مشاوره با بهترین و کارآمدترین افراد را دارد. با وجود واکنش علیه PT(حزب کارگر) این حزب، هنوز اکثریت کرسی ها را در کنگره برزیل به عهده دارد، که تهدیدی است برای رئیس جمهور راستگرای افراطی برزیل.


منبع:نیوزویک
ترجمه فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه