پاداش برای معرفی مبتلایان به ایدز

Faradeed

تست سریع ایدز

پاداش برای معرفی مبتلایان به ایدز

سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار مادر باردار در کشور داریم که این افراد از گروه‌های هدف برای پیشگیری از ایدز هستند، چون جلوگیری از انتقال ایدز به کودکان، کار بسیار ارزشمند و بزرگی است.
کد خبر: ۶۵۰۵۶
بازدید : ۵۵۴
۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت با ابراز نارضایتی از روند بیماریابی طی سال‌های گذشته گفت: «در برنامه۹۰-۹۰-۹۰ و تا سال ۲۰۳۰ باید ۹۰ درصد افراد مبتلا را شناسایی کنیم، ۹۰ درصد افراد شناسایی شده را تحت درمان ببریم و سطح ویروس ۹۰ درصد افراد تحت درمان را کنترل کنیم، اما ما در مرحله اول دچار مشکلیم. تخمین زده می‌شود که حدود ۶۰ هزار نفر در کشور مبتلا به عفونت ایدز هستند، اما در حال حاضر کمتر از نیمی از آن‌ها شناسایی شده‌اند و حدود ۱۵ هزار نفر از آن‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
 
سنجش سطح ویروس هم برای ۷ هزار نفر انجام شده و ۵ هزار و ۷۰۰ نفر هم پاسخ مناسب به درمان داده‌اند. روند تشخیص ایدز در کشور از ۳۲ درصد در سال ۹۰ به ۴۱ درصد در شهریور ماه امسال افزایش پیدا کرده است. برای بیش از یک میلیون نفر در کشور رپید تست انجام شده که ۱۵۲ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش داشته است. سهم زنان باردار از این کل آزمایش‌ها ۴۲ درصد و مصرف‌کنندگان مواد مخدر ۶.۶ درصد بوده که اصلا قابل قبول نیست و باید میزان آن را افزایش دهیم.
 
معرفی هر مورد جدید مبتلا به ایدز، پاداش دارد

همچنین ۱۱درصد تست‌ها در زندان‌ها انجام شد که باید ارتقا پیدا کند. امسال برای اولین بار و تحت یک پروتکل خاص، سلف تست و رپید تست را در داروخانه‌های سراسر کشور عرضه می‌کنیم که این بسته‌ها همراه با جزوه آموزشی خواهد بود. ۴۷ درصد مبتلایان ایدز از آسیب پذیرترین گروه‌ها یعنی زنان تن‌فروش، معتادان تزریقی، مردانی که با همجنس خود تماس جنسی داشته‌اند و زندانیان بوده‌اند، بنابراین برای کنترل شیوع ایدز باید به این گروه‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
 
معرفی هر مورد جدید مبتلا به ایدز، پاداش دارد
 
یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت برای پیشگیری از ابتلا به ایدز، افزایش تعداد مراکز مجهز به انجام آزمایش تشخیص سریع ایدز از ۲ هزار مرکز در ابتدای سال ۹۶ به ۸ هزار و ۲۷۱ مرکز بوده و افزایش دسترسی مردم به انجام تست تشخیص ایدز به صورت جدی در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و اولویت شناسایی و ثبت در سال جاری، مراجعان حدود ۷ هزار مرکز درمان نگهدارنده با متادون، یک میلیون و ۵۰۰ هزار مادر باردار در هر سال، زندانیان و داوطلبان خریدار تست‌های تشخیص ایدز از داروخانه‌ها هستند علاوه بر اینکه به افرادی که موارد جدید ایدز را معرفی کنند، پاداش می‌دهیم.»

رییسی افزود: «به دنبال اجرای آزمایشی برنامه‌ای از سال ۹۳ در ۱۶ دانشگاه کشور و در مناطق حاشیه‌ای شهر‌ها قرار است در کل کشور برنامه پیشگیری از انتقال HIV از مادر به نوزاد را انجام دهیم. تا پایان سال ۹۶، ۵۷۶ هزار زن باردار را تحت پوشش این برنامه قرار دادیم که طی سال ۹۶ بیش از ۵۷۶ هزار مادر باردار به مراکز مراقبت‌های بارداری مراجعه کردند که از این تعداد ۱۱۳ مورد مثبت عفونت ایدز شناسایی شد و خوشبختانه ۱۱۱ مورد از انتقال عفونت ایدز به کودکان جلوگیری شد. بیش از ۸۶ درصد مراجعان مراکز مشاوره و دریافت‌کنندگان نتیجه مثبت هم تحت درمان قرار گرفته‌اند و در مجموع ۳۰ درصد مبتلایان تحت پوشش درمانی قرار می‌گیرند.. البته ایدز درمان قطعی ندارد، اما اگر به موقع تشخیص داده و دارو مصرف شود، فرد مبتلا می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد و با اطلاعی که از بیماری خود پیدا می‌کند از انتقال آن به دیگران پیشگیری کند. از آنجا که یک سوم مبتلایان HIV به دلیل بیماری سل از بین می‌روند و بیمار HIV بسیار مستعد ابتلا به سل است، بیمار HIV را به طور رایگان برای بیماری سل نیز ارزیابی می‌کنیم و به طور رایگان نیز تحت درمان قرار می‌دهیم.»

اتوبوس ایدز در اماکن عمومی و پرتردد پایتخت
ولی‌الله شجاع‌پوریان، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران هم با اعلام اجرای ویژه برنامه‌های روز جهانی ایدز با شعار «برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ‌آی‌وی می‌دهم» افزود: «سینما سلامت به مناسبت هفته پیشگیری از ایدز برپا می‌شود و فیلم «من هستم» همراه با نقد علمی و سینمایی با موضوع ایدز با همکاری انجمن احیای ارزش‌ها در سالن ایوان شمس معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به نمایش درمی‌آید.
 
آموزش و مشاوره در خصوص بیماری ایدز و در صورت نیاز انجام تست HIV با همکاری مرکز تحقیقات ایدز و در ایستگاه‌های مترو حقانی، استاد معین، حسن آباد، دروازه شمیران، انقلاب، تئاتر شهر هم به شهروندان ارایه می‌شود. همچنین اتوبوس ایدز برای انجام تست سریع ابتلا به ایدز ویژه شهروندان با همکاری انجمن احیای ارزش‌ها و در مناطق ۶ و ۷ و ۱۶ در اماکن عمومی و پرتردد از جمله میدان امام حسین (ع)، بوستان هنرمندان و ترمینال جنوب مستقر می‌شود.» محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در پیامی توییتری به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز نوشت: «موج چهارم انتقال ایدز نگران‌کننده است. به عزم ملی برای کنترل اچ‌ای وی نیاز داریم و متعهد به حمایت از فعالان مدنی، همدلی با مبتلایان و مقابله با انگ‌زنی و نظارت بر اجرای دقیق مسوولیت‌های محوله در چارچوب برنامه استراتژیک ملی اچ آی‌وی هستیم.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه