آیا طرح زوج و فرد حذف خواهد شد؟

Faradeed

آیا طرح زوج و فرد حذف خواهد شد؟

آلودگی هوای تهران و راه حل‌های آن یکی از معضلات همیشگی تهران بوده است. طرح زوج و فرد برای کاهش آلودگی در سال‌های اخیر از سوی مسئولان ذیربط به اجرا در آمد که در حال حاضر با انتقاد‌های بسیاری مواجه شده است.
کد خبر: ۶۵۱۹۶
بازدید : ۴۹۱
۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
فرادید| این روز‌ها دوباره هوای تهران آلوده اعلام شد و در خبر‌ها آمد که براساس تصمیم کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوا روز چهارشنبه طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا می‌شود. البته کمی بعد این خبر تکذیب شد و رئیس پلیس راهور تهران اعلام کرد که طرح زوج و فرد در روز چهارشنبه از درب منازل اجرا نمی‌شود، اما به شهروندان توصیه می‌شود که به جای استفاده خودروی شخصی، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.
 
آیا طرح زوج و فرد در آینده‌ای نزدیک حذف خواهد شد؟
 
از آن جا که بحث درباره طرح زوج و فرد، نحوه اجرا و آینده آن اخیرا موجب منازعه و اختلاف نظر بین مسئولان ذیربط و کارشناسان شده است، در این گزارش نگاهی می‌اندازیم به جایگزین احتمالی این طرح و استدلال‌های مخالفان آن.

شهرداری تهران به دنبال حذف طرح زوج و فرد است
همین چند وقت پیش بود معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفت وگویی خبر از احتمال حذف طرح زوج و فرد داد. محسن پورسیدآقایی، در مورد جزئیات احتمال حذف طرح زوج و فرد در تهران از سال آینده گفت: براساس تصمیم شورای ترافیک تهران و شورای شهر تهران قرار براین بود که در صورت موفقیت آمیز بودن طرح ترافیک، این طرح به محدوده زوج و فرد نیز تسری یابد.

این مسئول ذیربط شهرداری اضافه کرد که این طرح اشتباهی بوده که در بلندمدت نه تنها آلودگی هوا را کاهش نداده است، بلکه سبب شده مردم به سمت خرید خودوری ارزان قیمت، اما پلاک مخالف گرایش پیدا کنند و این امر موجب افزایش آلودگی هوا شده است.

اما طرح جایگزین شهرداری برای زوج و فرد چه خواهد بود؟ پورآقایی می‌گوید: در صورت تصویب شورای ترافیک تهران، طرح زوج و فرد حذف و تبدیل به حلقه دوم طرح ترافیک می‌شود.
 
آیا طرح زوج و فرد در آینده‌ای نزدیک حذف خواهد شد؟

براساس طرح جدید دیگر پلاک خودرو ملاک تردد در محدوده نخواهد بود و همه خودور‌ها با هر پلاکی می‌توانند، آزادانه تردد کنند، اما هزینه ورود به حلقه دوم طرح ترافیک یا همان محدوده زوج و فرد یک سوم هزینه طرح ترافیک خواهد شد. البته مسئولان شهرداری برای تردد ساکنین این محدوده تدابیر خاصی در نظر گرفته اند که مانند طرح ترافیک شامل تخفیفات خاصی خواهند بود.
 


واکنش رییس پلیس راهور تهران به خبر حذف طرح زوج و فرد
رییس پلیس راهور تهران در واکنش به سخنان پورآقایی درباره حذف طرح زوج و فرد گفت: هر تصمیمی در این باره نیازمند تصویب شورای ترافیک تهران است و قطعا با تصمیم یک نهاد اتفاقی نمی‌افتد و نیازمند مصوبه شورا در این زمینه هستیم.

سردار مهمانداری تاکید کرد: اگر قرار باشد برای زوج و فرد و یا طرح ترافیک اتفاقی بیفتد، لازم است که این درخواست به شورای ترافیک که به ریاست شهردار و متشکل از پلیس، پلیس راهور، وزارت کشور، استانداری، معاونت حمل و نقل برگزار می‌شود برسد تا پس از بحث و بررسی موضوع آن را در شورا نهایی کنیم. او اعتقاد دارد که هرگونه تغییر ناگهانی می‌تواند آثار مخربی بر روی افزایش ترافیک مابقی معابر داشته باشد و نیازمند بررسی‌های دقیق است.

نظر کارشناسان و متخصصان درباره طرح زوج و فرد
معاونت حمل و نقل و ترافیک تهران اخیرا اقدام به انتشار گزارشی به نقل از بانک جهانی در رسانه‌ها نمود که اجرای طرح‌هایی مشابه زوج و فرد را در دیگر کشور‌ها بررسی کرده و به این نتیجه رسیده بود که این طرح‌ها نه تنها نقش چندانی در کاهش آلودگی ندارند بلکه در مواردی موجب افزایش آن هم می‌شوند. در این گزارش آمده بود که با اجرای این طرح‌ها میزان آلودگی در روز‌های آخر هفته و ساعات بعد از اتمام طرح نسبتاً افزایش می‌یابد.
 
آیا طرح زوج و فرد در آینده‌ای نزدیک حذف خواهد شد؟

همچنین عده‌ای دیگر از کارشناسان اعتقاد دارند که محدوده زوج و فرد کارکرد خود را از دست داده و نه تنها تاثیری در کاهش ترافیک پایتخت ندارد بلکه باعث شده معابر خروجی و مرز محدوده زوج و فرد به شدت پرترافیک شود و تاثیر این محدودیت در شدت آلودگی هوا نیز بسیار مخرب برآورد شده است چرا که مطالعات نشان می‌دهد، بخشی از شهروندان که نیاز به تردد مستمر دارند، مجبور شدند خودرو دومی را خریداری کنند که پلاکی متفاوت با خودرو اولشان داشته باشد و معمولا با توجه به اینکه متوسط توان اقتصادی مردم بالا نیست، این خودرو‌های دوم، فرسوده و آلاینده هستند یا خودرو‌های دست دومی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند و خودشان باعث گسترش آلودگی در شهر می‌شوند.
 

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه