جزییات تغییر کنکور در سال 98
حذف کنکور در ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها

جزییات تغییر کنکور در سال 98

حذف کنکور یا تغییر نحوه برگزاری آن سال هاست که مطرح شده است. در سال‌های اخیر تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور به پیشنهاد برخی از کارشناسان در کنکور اجرایی شد. البته تا به حال سوابق تحصیلی در نتیجه آزمون کنکور به صورت مثبت اعمال شده است. اما هفته گذشته با توییت جدید وزیر آموزش و پرورش معلوم شد که روند پذیرش دواطلبان در دانشگاه‌ها در سال ۹۸ تغییرات زیادی خواهد کرد.
کد خبر: ۶۶۵۱۷
بازدید : ۱۵۲۶
۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
فرادیدکنکور در سال‌های طولانی برای چندین نسل از ایرانی‌ها یک غول بی شاخ و دم بوده است. همگان هم اتفاق نظر داشتند که برگزاری کنکور به شیوه تستی، به هیچ وجه یک ارزیابی معتبر برای تعیین سرنوشت یک فرد نیست.
 
سال‌هاست که بحث حذف کنکور مطرح است. حذف کنکور در دهه ۹۰ فراز و نشیب‌های بسیاری داشت. مخالفان و طرفداران زیادی هم داشت.
 
جزییات تغییر کنکور سال 98

اما وزیر فعلی آموزش و پرورش که یکی از دستاورد‌های وزارتش حذف آزمون سمپاد در دوره ابتدایی بود به شدت دنبال حذف کنکور بود.

توییت جنجالی بطحایی: خداحافظ کنکور
وزیر آموزش و پرورش طی هفته گذشته در توییترش از حذف کنکور برای ۸۵ درصد رشته‌های تحصیلی در سال ۹۸ خبر داده است.

سید محمد بطحایی نوشت: «ورود به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است. از همراهی وزرات علوم برای این موفقیت متشکرم. خداحافظ کنکور».

کنکوری‌ها که قبلا خبر‌های ضد و نقیضی درباره کنکور ۹۸ شنیده بودند با این توییت وزیر با سوالات زیادی روبرو شدند. به همین دلیل وزیر آموزش و پرورش در برنامه حالا خورشید به برخی از سوالات پاسخ داد.

بطحایی به برنامه حالا خورشید گفت که تاثیر سوابق تحصیلی براساس نمرات امتحان نهایی دانش آموزان خواهد بود. او اضافه کرد که آموزش و پرورش ترتیبی داده سوالات این آزمون استاندارد بوده و به هیچ وجه هم امکان تقلب در این امتحان‌ها و فروش سوالات امکان پذیر نباشد.

آیا آزمون کنکور به کلی حذف خواهد شد؟
آن طور که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است پذیرش در ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی و در ۱۵ درصد بقیه براساس آزمون خواهد بود.
 
جزییات تغییر کنکور سال 98
سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش
 
۱۵ درصد ظرفیت که براساس آزمون پذیرش می‌شوند، رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های معتبر خواهند بود.

البته در آزمون کنکور امسال برای گزینش در این ۱۵ درصد ظرفیت مانند سال گذشته، سوابق تحصیلی ۳۰ درصد تاثیر داده می‌شود.

مسئولان سازمان سنجش قبلا اعلام کرده بودند این ۳۰ درصد تاثیر قطعی خواهد داشت، اما بعد از اعتراض کنکوری‌ها گفتند که نه تاثیر این ۳۰ درصد قطعی نخواهد بود.

همچنین بر اساس گفته‌های پیشین مسئولان سازمان سنجش در سال ۹۸ دو آزمون، یکی برای نظام قدیم و دیگری برای نظام جدید برگزار می‌شود.

البته این جزییات درباره برگزاری آزمون قبلا اعلام شده و بعد از اعلام خبر پذیرش ۸۵ درصد ظرفیت بدون کنکور مطلب جدیدی درباره نحوه تاثیر این ۳۰ درصد، چیزی اعلام نشده است.
 


جزییات پذیرش بدون آزمون در ۸۵ درصد ظرفیت
سازمان سنجش بعد از سخنان سید محمد بطحایی در اطلاعیه‌ای به نحوه گزینش بدون کنکور در ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها پرداخت تا ابهامات داوطلبان رفع شود.

در اطلاعیه جدید اعلام شد ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در آموزش عالی فقط براساس سوابق تحصیلی با معیار معدل کتبی دیپلم داوطلبان خواهد شد.

پذیرش بدون کنکور  براساس اطلاعیه سازمان سنجش دوبار، برای بهمن۹۷ و مهر ۹۸ خواهد بود.

اولین پذیرش براساس سوابق تحصیلی، یک بار برای بهمن ۹۷ انجام خواهد شد. قرار است در تاریخ ۲۵ دی دفترچه راهنمای پذیرش بدون کنکور منتشر شود و در آن ضوابط و نحوه درخواست داوطلبان از موسسات آموزش عالی توضیح داده شود.

داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش در بهمن ماه بعد از مطالعه دفترچه از ۲۹ دی تا ۶ بهمن فرصت دارند برای پذیرش به موسسات پذیرنده مراجعه کنند.

موسسات بعد از بررسی مدارک داوطلبان و اعمال ضوابط سازمان سنجش از ۶ تا ۱۰ بهمن به پذیرفته شدگان مشروط اطلاع رسانی خواهند کرد.

پذیرش دیگری هم براساس سوابق تحصیلی برای مهر ۹۸ انجام خواهد شد. دفترچه راهنمای پذیرش براساس سوابق تحصیلی برای مهر ۹۸ در اواسط بهمن منتشر خواهد شد. داوطلبان هم برای اخذ پذیرش می‌توانند از ۲۰ اسفند ۹۷ تا اواخر مرداد ۹۸ مراجعه کنند.

سازمان سنجش اعلام کرده است متقاضیان پذیرش بدون سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند. درباره جزییات پذیرش در رشته محل‌های دانشگاه آزاد براساس سوابق تحصیلی که همزمان با سایر موسسات عالی است بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین درباره پذیرش براساس سوابق تحصیلی در سایر آزمون‌ها (فنی و حرفه ای، کاردانی به کارشناسی و علمی-کاربردی) بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.
 


آیا در شیوه جدید پذیرش دانشجو، عدالت آموزشی رعایت خواهد شد؟
یکی از انتقاددات مهم به شیوه برگزاری کنکور به روش تستی این بود که موجب اضطراب و فشار روانی زیادی به داوطلبان می‌شود. همچنین برخی اعتقاد داشتند که سنجش سطح علمی یک فرد در طول زمان و نه در چند ساعت امکان پذیر است.

اما یکی از مهم‌ترین نقد‌ها به کنکور این بود که موجب شکل گیری بازار و کاسبی برای عده‌ای شده است. آن‌هایی که از سرمایه مادی برخوردارند با دسترسی به کلاس‌های آموزشی گران می‌توانند به راحتی از سد کنکور تستی عبور کنند، اما افراد با سطح اقتصادی پایین پشت در می‌مانند.

با اعلام تغییرات کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، مخالفان به رعایت عدالت آموزشی در این شیوه مشکوک بودند. آن‌ها اعتقاد دارند که پذیرش براساس سوابق تحصیلی یا تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون باعث نمره فروشی خواهد شد.

کماکان هم در سال‌های گذشته شاهد بودیم که در برخی مدارس غیر دولتی دانش آموزن ضمن برخوردای از امکانات آموزشی بیشتر به راحتی هم می‌توانستند نمره‌های بالا کسب کنند.
 
همچنین یکی از اتفاقاتی که شاهد آن بوده ایم فروش سوالات امتحان نهایی در بعضی از سال‌ها بوده است. این مسائل در رسانه‌ها هم بازتاب گسترده‌ای داشته است.

ممکن است جذب داوطلبان براساس سوابق تحصیلی و یا تاثیر قطعی آن در آزمون صرفا باعث انتقال بازار کنکور از بیرون مدارس به داخل مدارس و ترویج بساط نمره فروشی شود.

چیزی که در شیوه جدید جذب داوطلبان در دانشگاه‌ها بسیار مهم خواهد بود دسترسی برابر همه دانش آموزان به امکانات آموزشی مناسب و سنجش عادلانه دانش افراد در امتحانات نهایی است.

برخی بر این باورند که بدون عدالت آموزشی شاهد ورود دانش‌آموزانی از خانواده‌های برخوردار به دانشگاه‌ها و محرومیت فرزندان خانواده‌های متوسط به پایین از آموزش عالی خواهیم بود. این پدیده چرخه فقر را در اقشار ضعیف تقویت و شکاف طبقاتی را در جامعه عمیق‌تر خواهد کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه