نگران بازار ارز در اسفند‌ماه نباشیم؟

Faradeed

نگران بازار ارز در اسفند‌ماه نباشیم؟

ما نگفته‌ایم که حذف چهار صفر در رشد و تورم تاثیر دارد؛ این طرح ظاهری و اسمی است و خودمان هم نمی‌گوییم کاری حقیقی است.
کد خبر: ۶۶۷۲۹
بازدید : ۲۱۴
۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
نگران بازار ارز در اسفند‌ماه نباشیم؟
 
رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد که این بانک اجازه نمی‌دهد نوسان‌گیر‌ها و کسانی که دنبال منافع کوتاه‌مدت هستند، بتوانند از بازار ارز استفاده کنند و در اسفندماه نیز بازار در کنترل سیاست‌گذار باقی خواهد ماند.

عبدالناصر همتی دیروز در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران، در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه با نزدیک شدن به اسفندماه، نگرانی‌هایی از نوسان‌های ارزی پیش می‌آید» گفت: اصلا نگران نباشد، بازار همچنان در تعادل و در کنترل بانک مرکزی است. او در پاسخ به این پرسش که آیا روند نرخ ارز کاهشی است، افزود: چندین بار گفته‌ام که روند دست من نیست و من در امور بازار دخالت نمی‌کنم؛ بازار این کار را خودش انجام خواهد داد.
 
رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد ادامه پرداخت سود سپرده بالاتر از میزان قانونی در برخی بانک‌ها گفت: آن‌طور که شنیده‌ام بانک‌ها دیگر بالای ۲۰ درصد سود نمی‌دهند.
 
او ادامه داد: برای همه بانک‌هایی که خلاف مصوبه شورای پول و اعتبار عمل کرده‌اند، پرونده تشکیل شده و در جریان بوده و ممکن است در هیات انتظامی مطرح شود. همتی ادامه داد: به بانک‌ها توصیه کرده‌ایم که از چنین تخلف‌هایی دست بردارند. ما در چارچوب اصلاح نظام بانکی، همه این امور را مورد توجه قرار می‌دهیم.

حذف چهار صفر اثری بر تورم ندارد
رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی‌بر اینکه «حذف چهار صفر از پول ملی اولویت چندم بانک مرکزی است؟» گفت: این برنامه اولویت اول که هیچ، اولویت چندم بانک مرکزی است. رئیس‌کل بانک مرکزی اضافه کرد: کار‌های بسیاری زیادی در بانک مرکزی شروع کرده‌ایم؛ تحولات مهمی را در بازار ارز، پول و اصلاح نظام بانکی در دستور کار قرار گرفته که همه این طرح‌ها به ترتیب در حال انجام است.
 
وی افزود: بحث پیشنهاد حذف چهار صفر برای تسهیل امور و جلوگیری از برخی هزینه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
 
همتی گفت: ارتباط پول ما با ارز‌های بین‌المللی باید تناسب داشته باشد. اگر رابطه پول ما با ارز‌های خارجی را مقایسه کنیم، می‌بینیم که نرخ مبادله‌ای پول ما خیلی بالاست و این خوب نیست. او ادامه داد: بعضی از دوستان مطرح کرده‌اند که این طرح تاثیری در رشد و تورم ندارد.
 
ما این را می‌دانیم، ما نگفته‌ایم که حذف چهار صفر در رشد و تورم تاثیر دارد؛ این طرح ظاهری و اسمی است و خودمان هم نمی‌گوییم کاری حقیقی است. رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که «چرا این طرح دو سال طول می‌کشد؟» گفت: من نگفته‌ام که دو سال صبر می‌کنیم. اجرای این طرح از نظر قانونی و فنی، یکسری مقررات و اصلاحاتی در حسابرسی‌ها و گمرک نیاز دارد که آماده شدن این شرایط ۲ سال زمان می‌برد.
 
همتی در پاسخ به این پرسش که «برخی می‌گویند زمان اجرای این طرح مناسب نیست؟» گفت: ما هر کاری می‌کنیم می‌گویند الان وقتش نیست، دوستان بگویند وقتش کِی است؟ او تاکید کرد: نقد‌های مطرح‌شده نسبت به این طرح نشان می‌دهد که این مساله موضوع مهمی است. ما در ارتباط با این طرح خیلی بسته برخورد نمی‌کنیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه