ماه گرفتگی آغاز شد

Faradeed

ماه گرفتگی آغاز شد

ماه در تهران ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه صبح دوشنبه غروب می‌کند و حدود ۹ دقیقه از آغاز خسوف را می‌توان مشاهده کرد، زیرا پیش از گرفت کامل ماه با خورشید دیگر قابل رویت نیست.
کد خبر: ۶۷۱۰۰
بازدید : ۲۳۸
۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
ماه گرفتگی آغاز شد
 
ماه گرفتگی همزمان از شمال تا جنوب آمریکا، غرب اروپا از جمله انگلیس و شمال آفریقا از ساعت ۲:۳۵ دقیقه بامداد دوشنبه به وقت گرینویچ آغاز و ساعت ۷:۴۵ دقیقه صبح پایان می‌یابد.

این پدیده در ایران از بامداد دوشنبه یکم بهمن شروع و به صورت نیم‌سایه (جزئی) قابل مشاهده است. لحظه ورود ماه به نیم‌سایه زمین ساعت ۰۶ و ۶ دقیقه و ۳۰ ثانیه بامداد یکم بهمن ماه در آسمان ایران خواهد بود.

ماه در تهران ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه صبح دوشنبه غروب می‌کند و حدود ۹ دقیقه از آغاز خسوف را می‌توان مشاهده کرد، زیرا پیش از گرفت کامل ماه با خورشید دیگر قابل رویت نیست.

قرار گرفتن ماه، زمین و خورشید در یک راستا پدیده خسوف یا ماه گرفتگی را رقم می‌زند و وقتی ماه درنزدیک‌ترین نقطه به زمین قرارمی‌گیرد و بزرگتر از اندازه معمول دیده می‌شود لقب 'ابرماه ' می‌گیرد؛ و به این دلیل ماه خونین نامیده می‌شود که قمرزمین را هاله قرمز رنگ فرا می‌گیرد.

خسوف کامل روز دوشنبه ساعت ۲:۳۵ دقیقه بامداد به وقت گرینویج آغاز و ساعت ۷:۴۵ دقیقه بامداد پایان می‌یابد، اما ماه کامل قرمز رنگ در ساعت ۰۵:۱۲ بامداد به وقت گرینویج قابل مشاهده است.

این پدیده که موجب سرخ رنگ دیده شدن سطح ماه می‌شود؛ از عصر یکشنبه تا بامداد دوشنبه در آسمان مناطق عمده‌ای از جهان؛ از جمله کل قاره آمریکا شامل شمال و جنوب آن، انگلیس، گرینلند، ایسلند، ایرلند، نروژ، سوئد، پرتغال، فرانسه و سواحل اسپانیا قابل مشاهده است.

در انگلیس ماه درتمام مدت خسوف بالای خط افق قراردارد.

ماه گرفتگی کامل همچنین در شمال غرب فرانسه و اسپانیا، پرتقال، بخش کوچکی از غرب آفریقا، تقریبا تمامی آمریکای شمال و جنوبی، شرق اقیانوس آرام و شمال شرقی روسیه به وضوح دیده می‌شود.

خسوف بعدی دو سال دیگر
تام کرس/ Tom Kerss ستاره شناس در رصدخانه سلطنتی گرینویچ نیز می‌گوید: خسوف کامل بعدی در فاصله طولانی تری یعنی حوالی ماه مه ۲۰۲۱ روی می‌دهد.

این خسوف در انگلیس ساعت دو و ۳۶ دقیقه بامداد آغاز می‌شود و بهترین زمان برای رصد خسوف کامل ساعت ۵ و ۱۲ دقیقه صبح است زمانی که ماه کامل وارد سایه زمین می‌شود.

به گفته کرس، ماه بین ساعات ۴ و ۴۰ تا ۶ و ۴۵ دقیقه خسوف کامل را تجربه می‌کند بنابراین بیش از یک ساعت زمان برای رصد آن وجود دارد.

آخرین خسوف کلی در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ (۳۰ تیر ۹۷) به وقوع پیوست و در بخش‌های زیادی از کره زمین از جمله آسیا، آفریقا، اروپا، جنوب آمریکا و ایران قابل رویت بود. همچنین دو رویداد دیگر ابرماه برای سال پیش رو میلادی پیش بینی می‌شود که در ماه‌های فوریه و مارس روی خواهند داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه