خسوف خونین گرگینه

Faradeed

ماه گرفتگی یا خسوف خونین گرگینه؛ در این باره چه می‌دانیم؟

خسوف خونین گرگینه

از آنجایی که این ماه‌گرفتگی در ماه ژانویه رخ می‌دهد بسیاری آن را خسوف گرگینه می‌خوانند. گرگینه یا گرگ آدم موجودی افسانه‌ای در قصه‌های کهن است. گرگینه انسانی است که در زمان وقوع ماه کامل در ماه ژانویه به صورت یک گرگ تجلی می‌کند.
کد خبر: ۶۷۱۰۲
بازدید : ۲۲۷۸
۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
وقوع خسوف خونین گرگینه
 
آخر هفته امسال خسوف (ماه‌گرفتگی) خونین روی خواهد داد و این فرصت را برای علاقه‌مندان ایجاد خواهد کرد تا به تماشای این پدیده بنشینند. این آخرین خسوف خونین تا دو سال آینده یعنی تا سال ۲۰۲۱ است.

ماه خونین امشب و فردا شب (۲۰ و۲۱ ژانویه مصادف با ۳۰ دی و اول بهمن) در بخش‎هایی از آمریکا شمالی و جنوبی، بخش‌هایی از اروپای غربی و آفریقا قابل مشاهده خواهد بود.

از آنجایی که این ماه‌گرفتگی در ماه ژانویه رخ می‌دهد بسیاری آن را خسوف گرگینه می‌خوانند. گرگینه یا گرگ آدم موجودی افسانه‌ای در قصه‌های کهن است. گرگینه انسانی است که در زمان وقوع ماه کامل در ماه ژانویه به صورت یک گرگ تجلی می‌کند.

ماه خونین در ساعت ۱۰:۳۳ امشب به وقت منطقه زمانی شرقی آغاز و پس از کامل شدن در ساعت ۱۱:۴۱ دقیقه شب پایان می‌پذیرد.
 
وقوع خسوف خونین گرگینه

حالا برای دیدن اولین ماه گرفتگی کامل سال ۲۰۱۹ چشم‌ها به آسمان دوخته شده است.

این خسوف که آن را "ابر ماه خونین" می‌نامند از شمال تا جنوب آمریکا، غرب اروپا منجمله بریتانیا و شمال آفریقا دیده می‌شود.
 
این پدیده در ایران از بامداد دوشنبه یکم بهمن شروع می‌شود و به صورت نیم‌سایه (جزئی) قابل مشاهده است.

رسانه‌های کشور به نقل از کارشناسان گزارش کرده‌اند که لحظه ورود ماه به نیم‌سایه زمین ساعت ۰۶ و ۶ دقیقه و ۳۰ ثانیه بامداد یکم بهمن ماه سال جاری در آسمان ایران خواهد بود.

ماه گرفتگی کامل چیست؟
ماه گرفتگی کامل زمانی روی می‌دهد که زمین دقیقا بین خورشید و ماه واقع می‌شود. به این صورت که خورشید پشت زمین و ماه در سایه زمین قرارمی گیرد.

اما چرا این پدیده "ابر ماه خونین" نام گرفته است؟
وقتی ماه درنزدیک‌ترین نقطه به زمین قرارمی‌گیرد و بزرگتر از اندازه معمول دیده می‌شود لقب "ابرماه " می‌گیرد؛ و به این دلیل خونین نامیده می‌شود که قمرزمین را هاله قرمز رنگ فرا می‌گیرد.

والترفریمن دستیارپروفسور از سیراکیو، دانشگاه ایالت نیویورک می‌گوید: "جو زمین قسمتی از نور خورشید را به سطح ماه بازتاب می‌دهد که به صورت هاله‌ای دورکره زمین حلقه می‌زند و همین نور قرمزرنگ اندک هم می‌تواند به اندازه کافی ماه را روشن و قابل رویت کند. "

زمان دیدن خسوف کامل
خسوف کامل روز دوشنبه ساعت ۲:۳۵ دقیقه بامداد به وقت گرینویج آغازو ساعت ۷:۴۵ دقیقه بامداد پایان می‌یابد، اما ماه کامل قرمز رنگ در ساعت ۰۵:۱۲ بامداد به وقت گرینویج دیده می‌شود.

در بریتانیا ماه درتمام مدت خسوف بالای خط افق قراردارد.

ماه گرفتگی کامل هم چنین در شمال غرب فرانسه و اسپانیا، پرتقال، بخش کوچکی از غرب آفریقا، تقریبا تمامی آمریکای شمال و جنوبی، شرق اقیانوس آرام و شمال شرقی روسیه قابل مشاهده است. این پدیده در برخی از نقاط جهان از جمله ایران از بامداد دوشنبه یکم بهمن شروع می‌شود و به صورت جزئی قابل رویت است.

آیا نگاه کردن به ماه گرفتگی کامل خطری در برندارد؟
گرچه نگاه کردن مستقیم به خورشید گرفتگی خطرناک است، اما نورماه گرفتگی بسیارضعیف و دیدن آن بدون تجهیزات ضروری بی‌خطر است.

برای علاقمندان بریتانیایی تا سال ۲۰۲۹ فرصت دیگری برای مشاهده ماه گرفتگی کامل وجود ندارد به همین دلیل پدیده "ابرگرگ ماه خونین" از اهمیت زیادی برخوردار است.
 
 
پنج مساله مهم که باید درباره این ماه‌گرفتگی بدانیم
۱. تشخیص این مساله که آیا با یک اَبَرماه‌گرفتگی روبرو هستیم برای ما به عنوان ناظران این پدیده چندان مشخص نیست. پاتریک هارتیگان، اخترشناس دانشگاه رایس در هوستون می‌گوید: «اگر شما یک توپ بیسبال و تنیس را در کنار هم بگذارید و از فاصله ۶ متری به آن‌ها نگاه کنید قادر به تشخیص تفاوت آن‌ها نخواهید بود. به همین علت تشخیص اَبَرماه‌گرفتگی با ماه‌گرفتگی ساده چندان آسان نیست.»

۲. این ماه‌گرفتگی با چشم غیرمسلح نیز قابل دیدن است. برخلاف کسوف (خورشیدگرفتگی)، برای مشاهده خسوف به هیچ وسیله‌ای از جمله عینک محافظ نیاز نیست. پاتریک هارتیگان معتقد است مشاهده ماه‌گرفتگی یک سرگرمی سالم و آموزنده برای کودکان است. دادن اطلاعات درباره پدیده‌های آسمانی به زبان ساده می‌تواند آنان را به علوم طبیعی علاقه‌مند کند.

۳. ماه‌گرفتگی پدیده منحصر به فردی است که در جریان آن زمین بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد و سایه زمین بر ماه می‌افتد. اگر در هنگام ماه‌گرفتگی شما از روی سطح ماه به زمین نگاه کنید شاهد یک پدیده خاص خواهید بود. در این حالت یک حلقه درخشان دور زمین مشاهده می‌کنید، گویی که خورشید زمین را در بر گرفته ست.

۴. آقای هارتیگان می‌گوید این آخرین ماه‌گرفتگی خونین تا سال ۲۰۲۱ است. اگر آن را از دست بدهید باید دوسال دیگر برای دیدن آن منتظر باشید. دو اَبَرماه‌گرفتگی خونین دیگر در ۲۶ مه ۲۰۲۱ (۵ خرداد ۱۴۰۰) و ۱۶ مه ۲۰۲۰ (۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱) به وقوع خواهند پیوست. اَبَرماه‌گرفتگی بعدی در سال ۲۰۵۰ یعنی ۳۱ سال دیگر رخ خواهد داد.

۵. خسوف و کسوف پدیده‌هایی هستند که مانند ماشین زمان عمل می‌کنند. آن‌ها در فواصل زمانی خاصی به وقوع می‌پیوندند و بسیار به خسوف‌ها و کسوف‌هایی که پیشتر رخ داده یا در آینده رخ خواهند داد شبیه هستند. در واقع وقتی به یکی از این پدیده‌ها نگاه می‌کنیم تماشاگر چیزی هستیم که گذشتگان ما آن را دیده‌اند و آیندگان ما نیز آن را خواهند دید و تجربه همه افراد به یکدیگر بسیار شبیه است.
 
منبع: یورونیوز، بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه