لیلاز: هیچ بانکی ورشکست نمی‌شود

Faradeed

لیلاز: هیچ بانکی ورشکست نمی‌شود

ممکن است که در اثر بحث‌های سیاسی و برخی خبرسازی‌های رسانه‌ای، مثل موردی که به تازگی برای یکی از بانک‌ها به وجود آمد، به صورت مقطعی فشاری به وجود بیاید، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد، زیرا بانک مرکزی در حفاظت از بانک‌ها تسلط جدیدی پیدا کرده است.
کد خبر: ۶۷۳۸۱
بازدید : ۲۴۱
۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
لیلاز: هیچ بانکی در معرض ورشکستگی نیست
 
سعید لیلاز، اقتصاددان بر این باور است که «هیچ کدام از بانک‌های کشور با خطر فروپاشی مواجه نیستند و اقتصاد ایران از خطر فروپاشی بانک‌ها عبور کرده است.

به‌ویژه در شش ماه گذشته، افزایش ارزش دارایی‌های بانک‌ها موجب شده با تجدید ارزیابی دارایی‌ها، ترازنامه بانک‌ها یا متعادل شده یا حتی در مواردی مثبت نیز شود. یعنی الان دارایی شبکه بانکی به قیمت تجدید ارزیابی شده، تمام کسری‌های ایجاد شده در ۱۵ سال گذشته را پوشش داده و به یک تراز جدید رسیده است.»

لیلاز همچنین با بیان این مطلب که من هرگز معتقد نیستم که خطر فروپاشی هیچ کدام از بانک‌های ایران را تهدید می‌کند،گفت: ممکن است که در اثر بحث‌های سیاسی و برخی خبرسازی‌های رسانه‌ای، مثل موردی که به تازگی برای یکی از بانک‌ها به وجود آمد، به صورت مقطعی فشاری به وجود بیاید، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد، زیرا بانک مرکزی در حفاظت از بانک‌ها تسلط جدیدی پیدا کرده است.

تصور خروج پول از بانک‌ها عوامانه است
این اقتصاددان ادامه داد: به لحاظ علمی اصلا مردم پول‌شان را از بانک خارج نمی‌کنند و تصور خروج پول از بانک‌ها یک تصور عوامانه است. پول از بانک‌ها خارج نمی‌شود بلکه در نظام بانکی از یک شکلی به شکل دیگر تغییر می‌کند. مثلا از سپرده بلندمدت به سپرده کوتاه‌مدت تبدیل می‌شود. یا مردم پول‌شان را از بانک می‌گیرند و خودرو می‌خرند. در این صورت هم پول را به حساب بانکی خودروسازان واریز می‌کنند.

شایعات، فقط مقداری تلاطم‌زاست
لیلاز در پاسخ به تاثیر شایعات بر نظام بانکی، گفت: این خبر‌ها فقط مقداری تلاطم ایجاد می‌کند، اما نتیجه کلی آن در نظام پولی کشور بی‌تاثیر است. بنا بر این خطری برای فروپاشی بانک‌های کشور وجود ندارد. من این حرف را با اطمینان می‌گویم. این بحث خطر فروپاشی نظام بانکی و بانک‌های کشور دو سال است که به عنوان یک چالش مطرح شده و من دو سال است که تاکید می‌کنم این امکان وجود ندارد.
 
او تاکید کرد: بانک مرکزی حتی در مورد موسسات مالی غیر مجاز توانست این پرونده را با هزینه‌ای سنگین جمع کند و اجازه نداد تبدیل به یک بحران شود. مردم مطمئن باشند سپرده‌ها‌یشان در تمامی بانک‌ها توسط بانک مرکزی تضمین شده است. تمام بانک‌های کشور و حتی تمام موسسات مالی که از بانک مرکزی مجوز دارند.

هیچ بانکی در معرض ورشکستگی نیست
این اقتصاددان ادامه داد: نکته مهم این است که بانک مرکزی بتواند قدرت حاکمیتی نیرومند و آهنین خودش را بر شبکه بانکی اعمال کند که به تدریج این اتفاق افتاده است. آنچه الان مسلم است و من باید بر آن تاکید کنم این است که اولا در حال حاضر هیچ بانکی در کشور در معرض ورشکستگی نیست. ثانیا دولت و بانک مرکزی با تمام قوا بر بانک‌ها نظارت دارند و تمام تعهدات بانک‌ها را تضمین کرده‌اند. به نظر من کل نظام بانکی ایران و تمامی بانک‌های کشور به هیچ وجه حتی در معرض تلاطم هم نیستند چه رسد به ورشکستگی یا فروپاشی.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه