خانواده‌‎ای که سیل با خودش برد
از مقصران حادثه شکایت کرده‌ایم

خانواده‌‎ای که سیل با خودش برد

خواهرم متولد سال ٥٤ بود، رضا پسرشان هم ١١ ساله بود، متاسفانه هر سه نفر فوت کردند، یعنی آب خودروی آن‌ها را با خودش برده بود، درواقع در داخل پراید جانشان را از دست داده بودند.
کد خبر: ۶۸۹۷۸
بازدید : ۹۱۴۶
۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
از مقصران حادثه شکایت کرده‌ایم
 
نوروز امسال با سیل آمد. سیلی که از واپسین روزهای سال گذشته شمال کشور و به‌خصوص استان گلستان را حسابی درگیر خودش کرده بود. اما بارش‌های بی‌سابقه فروردین ماه به همه جای ایران تاخت و سیل از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق کشور را درنوردید. خیلی‌ها بی‌خانمان شدند، همان‌ها که کل زندگیشان را آب برد.
 
هجوم وحشیانه آب خیلی‌های دیگر را هم عزادار کرد. آب خانواده‌های زیادی را متلاشی کرد. از پدر و مادر پیر گرفته تا زن و همسر جوان، خیلی‌ها را آب با خودش برد. براساس اعلام منابع رسمی نوروز سیل‌آسای امسال تاکنون جان ٦٧ نفر از هموطنانمان را گرفته که در این میان استان‌های فارس با ٢١ نفر و لرستان با ١٥ نفر بیشترین قربانیان سیل را دارند.

هرچند طی چند روز گذشته و با فروکش کردن بارش‌ها اوضاع در مناطق سیل‌زده روبه بهبود است، اما همچنان امداد و کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان این سیل وسیع در نقاط مختلف کشور ادامه دارد. همچنان نیرو‌های امدادی در تلاشند تا آب را از گمیشان استان گلستان به خارج از این شهر هدایت کنند، از طرف دیگر تلاش‌ها برای کمک و اسکان اضطراری سیل‌زدگان لرستان هم ادامه دارد، تا جایی که به گفته مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات هلال‌احمر طی چند روز اخیر به ١٩‌هزار نفر از ساکنان مناطق مختلف لرستان امدادرسانی شده و ١١‌هزار نفر هم در نقاط امن اسکان داده شده‌اند.

سیل پیش از نوروز بود که به آق‌قلا تاخت. اما نخستین حادثه تلخ ناشی از سیل‌های نوروزی سال جدید از شیراز شروع شد. همان خروش وحشتناک آب در حاشیه دروازه قرآن. حادثه‌ای که باعث جان باختن ٢١ نفر از هموطنانمان شد و خیلی‌ها را در شوک فروبرد.
 
حادثه‌ای که تصاویر دلخراش آن خیلی زود در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد. تصاویری از تلاش مردم برای فرار از چنگال بی‌رحم آب خروشان تا تلی از خودرو‌هایی که چیز زیادی از آن‌ها باقی نمانده بود. این تصاویر که بعدازظهر پنجم فروردین ماه همزمان با وقوع حادثه منتشر شد، زنگ خطری جدی برای روز‌های بعد و جاری شدن سیل در نقاط مختلف کشور شد.

سیل شیراز خیلی سریع اتفاق افتاد، مثل بیشتر سیلاب‌ها، فقط چند دقیقه لازم داشت تا خیلی‌ها را داغدار کند. درست مثل خانواده رنجبر که سیل سه نفر از آن‌ها را با خود برد. پدر، مادر و پسر بچه ١١ ساله‌ای که بی‌خبر از همه جا در مسیر برگشت به خانه گرفتار سیل شدند و جانشان را از دست دادند. آن‌چه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگو با یکی از نزدیکان این خانواده است:

چطور این اتفاق افتاد؟
خودمان هم نمی‌دانیم. هنوز هم در شوکیم، باورکردنی نبود، من متولد شیرازم اصلا یادم نمی‌آید که در شیراز سیل آمده باشد، آن هم سیلی با این وسعت و خسارت، ٢١ نفر را با خودش برد. متاسفانه خواهرم همراه با همسر و فرزندش هم در میان کشته‌شدگان بودند. آن‌ها در راه برگشت به خانه بودند که سیل آن‌ها را با خودش برد.

برای گردش به دروازه قرآن رفته بودند؟
نه، ما شیرازی هستیم. آن‌ها از بیمارستان به خانه برمی‌گشتند. چند ماه قبل مهدی شوهرخواهرم تصادف کرده بود. لگن و پای راستش شکستگی داشت، آن روز برای برداشتن پین پایش به بیمارستان رفته‌بودند، بعد هم در راه برگشت به خانه بودند که این اتفاق افتاد.

خواهرتان چند سال داشت؟
متولد سال ٥٤ بود، رضا پسرشان هم ١١ ساله بود، متاسفانه هر سه نفر فوت کردند، یعنی آب خودروی آن‌ها را با خودش برده بود، درواقع در داخل پراید جانشان را از دست داده بودند.

آن‌ها همین یک فرزند را داشتند؟
نه، خواهرم دو تا دختر دیگر هم دارد، البته هر دو ازدواج کرده‌اند.

شما چطور از حادثه مطلع شدید؟
من آن روز در خانه بودم، میهمان داشتیم، بعد از طریق تلگرام متوجه شدم حادثه در حوالی دروازه قرآن رخ داده است. البته ابتدا کمی تردید داشتیم، اما بعد از چند دقیقه که خبر پخش شد، مطمئن شدیم. بعد از حدود دو ساعت دختر خواهرم با من تماس گرفت و گفت که از مادرش خبر ندارد.

بعدش چه شد؟
ابتدا به چند بیمارستان سر زدیم تا این‌که همان شب در پزشکی قانونی پیکر هر سه نفر آن‌ها را شناسایی کردیم. خیلی روز بدی بود. اصلا شیراز نوروز تلخی را سپری کرد. به خاطر بی‌توجهی و بی‌تدبیری خیلی‌ها عزادار شدند.

شما شخص یا سازمان خاصی را مقصر این حادثه می‌دانید؟
این حادثه حتما مقصر یا مقصرانی دارد، که حتما باید معرفی شود. به‌هرحال کوتاهی از طرف سازمان یا ارگان خاصی انجام شده است. ما همان روز در اداره آگاهی شیراز شکایت کردیم و در شکایت‌نامه تاکید کردیم باید همه مقصران این حادثه مشخص و معرفی شوند. البته این مدت که همه جا تعطیل بود، ولی از این به بعد تا مشخص‌شدن علت اصلی حادثه پیگیر این پرونده هستیم.
 
منبع: روزنامه شهروند
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه