حمایت دی‌کاپریو به روایت هدیه تهرانی

حمایت دی‌کاپریو به روایت هدیه تهرانی

بهترین روش برای مستندسازی از حیوانات در خطر مثل یوزپلنگ آسیایی که فقط در ایران است، استفاده از تله‌های دوربینی است.
کد خبر: ۶۹۱۵۵
بازدید : ۹۸۵۵
۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
حمایت دی‌کاپریو به روایت هدیه تهرانی
 
برای دومین‌بار در چندمدت اخیر لئوناردو دی‌کاپریو، هنرمند شناخته‌شده هالیوودی، با انتشار مطالبی در صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی، از فعالان محیط‌زیستی بازداشت‌شده ایرانی حمایت کرد و خواستار آزادی آن‌ها شد. دی‌کاپریو پیش از این با انتشار توییت‌هایی در توییتر دراین‌باره نوشته بود: «فعالان محیط زیست در سراسر جهان تحت تعقیب قضائی قرار می‌گیرند. باید در کنار کسانی بایستیم که زندگی خود را برای محافظت از آینده کره خاکی ما و ساکنان آن به خطر می‌اندازند».

او همچنین خواستار امضای یک طومار برای حمایت و درخواست آزادی این زندانیان شده بود؛ طوماری که تا روز گذشته بیشتر از ۱۶۰ هزار نفر در گوشه‌وکنار جهان آن را امضا کرده‌اند. دی‌کاپریو همچنین دو روز پیش با بازنشر یک متن و یک مجموعه عکس از یوزپلنگ ایرانی و تلاش برای گرفتن این عکس‌ها به روایت فرانس لنتینگ، عکاس معروف نشنال‌جئوگرافیک که درباره این فعالان محیط‌زیستی نوشته شده بود، بار دیگر خواستار آزادی آن‌ها شد.
 
در این متن اینستاگرامی با اشاره به تلاش و فعالیت هشت فعال محیط‌زیستی که از بهمن‌ماه سال ۹۶ تاکنون در زندان هستند، از کار آن‌ها در زمینه عکس‌گرفتن از یوزپلنگ ایرانی تقدیر شده است. بخشی از این متنی که فرانس لنتینگ، عکاس نشنال‌جئوگرافیک، نوشته است و دی‌کاپریو آن را بازنشر داده، به این شرح است: «بهترین روش برای مستندسازی از حیوانات در خطر مثل یوزپلنگ آسیایی که فقط در ایران است، استفاده از تله‌های دوربینی است. این کار با ترکیبی از تجربه دانشمندان و مأموران محیط‌بانی و با اجازه سازمان محیط‌زیست ایران انجام شده است تا من بتوانم این عکس از یک یوزپلنگ نر نادر را با شما به اشتراک بگذارم.
 
عکس دوم هم نشان‌دهنده یک کار گروهی است که در این زمینه منجر به این نتیجه شده». لنتینگ در ادامه این متن نوشته است که دو نفر از کسانی که برای گرفتن این عکس از یوزپلنگ به او کمک کردند و در عکس‌های دیگر مشغول کمک هستند - هومن جوکار و امیرحسین خالقی هستند. در همین رابطه هدیه تهرانی، بازیگر سینما که از فعالان شناخته‌شده محیط‌زیست هم به حساب می‌آید و از سال گذشته کمپین حفاظت از یوزپلنگ ایرانی را با هشتگ #یوزتاابد آغاز کرد نیز در متنی که در اختیار روزنامه «شرق» قرار داده، در رابطه با اهمیت حمایت لئوناردو دی‌کاپریو از فعالان محیط‌زیستی بازداشت‌شده ایرانی نوشته است:
 
«بیش از ۴۰۰ روز است که تعدادی از کارشناسان و فعالان محیط‌زیست ایران در بازداشت موقت هستند. در این مدت هزاران نفر از متخصصان محیط‌زیست، هنرمندان، روزنامه‌نگاران، حقوقدانان و مردم عادی درباره بازداشت آن‌ها واکنش نشان داده و خواستار تعیین‌تکلیف هرچه سریع‌تر این پرونده و همچنین آزادی آن‌ها شده‌اند. حمایت‌های بین‌المللی به‌خصوص از سوی جامعه جهانی فعالین محیط‌زیست و همین‌طور شخصیت‌های شناخته‌شده و محبوب از این موضوع، اهمیت آن را به خوبی روشن ساخته است».
 
هدیه تهرانی همچنین در ادامه آورده است: «از آقای لئوناردو دی‌کاپریو، هنرمند نام‌آشنا و فعال محیط‌زیست که در این مدت از فعالان بازداشت‌شده محیط‌زیستی ایران حمایت کرده است تشکر می‌کنم. بی‌تردید حمایت اشخاصی مانند آقای دی‌کاپریو، نور امیدی را در دل همه ما که نگران طبیعت و محیط‌زیست کره زمین هستیم روشن می‌کند. خوشحال و امیدواریم که مردم جهان، دوست‌داران طبیعت را که همیشه در گوشه‌وکنار جهان برای حفاظت از زمین با جان‌ودل تلاش می‌کنند فراموش نخواهند کرد. ما و جامعه‌جهانی، پیگیر و منتظر آزادی هرچه سریع‌تر فعالان و متخصصان محیط‌زیست ایران از زندان هستیم».

سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و مراد طاهباز، فعالانی هستند که از بهمن سال ۹۶ تاکنون در زندان به‌سر می‌برند.
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه