همدست زنجانی در نقش «سفیرکبیر»

همدست زنجانی در نقش «سفیرکبیر»

من به وکالت از شرکت موکلم که وابسته به شرکت ملی نفت ایران است، صدور حکمی شایسته را برای جبران خسارات وارده به شرکت ملی نفت که سرمایه‌اش به مردم تعلق دارد، خواهانم.
کد خبر: ۷۰۳۹۳
بازدید : ۹۵۲۱
۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۷
همدست زنجانی در نقش «سفیرکبیر»
 
ششمین دادگاه علیرضا زیباحالت‌منفرد، متهم ردیف دوم پرونده بابک زنجانی، حاوی موارد جالبی بود که از زبان وکیل شرکت نفت HK وابسته به شرکت ملی نفت ایران بیان شد.
 
صادقی‌قهاره با حضور در این جلسه، در‌حالی‌که منفرد و دو وکیلش تلاش می‌کردند در آخرین فرصت دفاعیات تا صدور حکم، همه تقصیر را گردن بابک زنجانی بیندازند و منفرد را فردی فریب‌خورده معرفی کنند، از نقش منفرد در قالب سفیر کبیر از کشور دومینیکا با لقب سریا داتا پرده برداشت. به گفته او، منفرد نقش ارتباطی بانک پوشالی FIIB را با سایر بانک‌ها بر عهده داشت.
 
صادقی‌قهاره، وکیل شرکت نفت HK گفت: من به وکالت از شرکت موکلم که وابسته به شرکت ملی نفت ایران است، صدور حکمی شایسته را برای جبران خسارات وارده به شرکت ملی نفت که سرمایه‌اش به مردم تعلق دارد، خواهانم. از تاریخ ۳/۱۱/۱۳۹۰ تحریم‌ها علیه ایران به اوج خود رسید و شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه و بانک مرکزی در فهرست تحریم قرار گرفتند. در این گیرودار، به‌منظور ایفای تعهدات شرکت ملی نفت ایران که به مخاطره افتاده بود، افرادی از این فرصت سوءاستفاده کردند و آب به آسیاب دشمن ریختند و دشمن را یاری کردند.

منفرد در نقش سفیرکبیر!
او به بزه‌های انتسابی به متهم زیبا‌حالت‌منفرد اشاره کرد و گفت: در این پرونده، متهم زیباحالت‌منفرد که هم‌سن آقای زنجانی و متولد سال ۵۲ است، ابتدا به مالزی رفته و معلوم نیست چطور لقب سِریا داتا به او اعطا می‌شود و از کشور دومینیکا پاسپورت سفیرکبیر را می‌گیرد. صادقی‌قهاره گفت: این‌ها گروه منسجمی بودند که حداقل چهار نفر شاخص آن را تشکیل می‌داد که به سرکردگی بابک زنجانی است.
 
اگر متهم زیباحالت‌منفرد در فرایند مجرمانه بسترسازی نمی‌کرد، آقای زنجانی نمی‌توانست شرکت موکل من را اغوا کند. او به نقش متهم در این گروه سازمان‌یافته اشاره کرد و گفت: ترتیب ملاقات آقای تانسری (مشاور عالی نخست‌وزیر مالزی) با آقای زنجانی، تأسیس شرکت سوییفت ال‌تی‌دی که مؤسسان این شرکت از تشابه اسمی آن با شرکت جهانی سوییفت سوءاستفاده کرده و بانک‌ها را فریب می‌دادند و بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد متهمان پیام‌هایی که از آن ارسال می‌کردند، کاملا جعلی بوده است که البته شرح تفصیلی این پیامک‌ها در کیفرخواست و لوایح تقدیمی در گذشته آمده است.

ارسال پیامک‌های جعلی از طریق بانکی در مالزی
صادقی‌قهاره افزود: طبق گفته متهم، این شرکت‌ها با سرمایه صد دلار تأسیس و از طریق آن پیامک‌های جعلی ارسال شده و نقش زیباحالت‌منفرد در شرکت اس‌سی‌تی بنکرز کاملا مشهود است. مهم‌ترین بحث در عملیات بانکی، ارتباط با سایر بانک‌هاست و نقش ارتباطی بانک پوشالی FIIB از طریق متهم زیباحالت‌منفرد صورت می‌گرفته است.

علت تفاوت بارنامه‌های ۱۰ فقره کشتی
صادقی‌قهاره افزود: درباره اظهارات آقای کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی، درباره آقای بازرگان ضمن اینکه قصد دفاع از او را ندارم، باید بگویم او بازنشسته شده است. همچنین آقای کوهپایه‌زاده گفته شکایت موکلش از وزارت نفت در شعبه کارکنان دولت وجود دارد که ما پیگیری کردیم، گفتند تفاوت بر سر میعانات گازی بوده است؛ چراکه میعانات گازی به‌راحتی امکان فروش ندارند.
 
در تحویل‌گرفتن محموله‌های نفت و فروش آن‌ها زیبا‌حالت‌منفرد نقش مستقیم داشته است و به اقرار خودش، پی به مکر و تقلب زنجانی برده بود و با توجه به نفوذش در کشور مالزی، این اقدامات را انجام داده است. بر همین اساس، انتظار صدور حکم در محکومیت متهم و رد مال و جبران خسارت را از محضر دادگاه داریم.

وکیل منفرد: زنجانی، منفرد را فریب داده است
پس از پایان دفاعیات صادقی‌قهاره، وکیل‌مدافع متهم زیبا‌حالت‌منفرد در جایگاه حاضر شد و در بیان دفاعیات خود گفت: اقدامات منفرد بعد از اقدامات زنجانی بوده، بنابراین نباید از کلمه مشارکت در اینجا استفاده شود. تعریف کلاهبرداری نیز در قانون مشخص است؛ موکل بنده زنجانی را فریب نداده بلکه زنجانی عالما، عامدا و با اطلاع کافی از منفرد استفاده کرده است.

جعفری در ارتباط با خرید بانک FIIB گفت: مگر آقای زنجانی صغیر و سفیه بوده است که بانک FIIB را از منفرد خریداری کند؟ اگر به نفعش نبود، اقدام به خریداری نمی‌کرد. مسلما قبل از خرید بانک با مشاوران و متخصصان صحبت کرده است. قطعا زنجانی از این اقدام خوشحال بوده که یک ایرانی در خارج از کشور پیدا شده که می‌تواند مخازینی را برای انبارکردن نفت فراهم کند.
 
وکیل‌مدافع متهم زیبا حالت‌مفرد افزود: باید در رسیدگی شرایط زمانی را در نظر بگیریم. آنچه مسلم است، ذخیره نفت در آن شرایط به نفع زنجانی بوده و منفرد نقش واسطه داشته است، در کیفرخواست مشخص نشده که کلمه مشارکت چه معنی دارد و چرا به موکل بنده که دخالتی در حمل نفت نداشته اتهام مشارکت را نسبت دادند.
 
جعفری افزود: وکیل بابک زنجانی در جلسه دادگاه گفت که بر اساس اسناد و مدارک موجود نقش منفرد در امور زنجانی روشن است، اما سؤال اینجاست که بر‌اساس کدام اسناد این مطلب را می‌گویند؟ آن اسناد را ارائه دهند.
 
به استناد کدام سند گفته می‌شود منفرد دخالتی در خرید محموله‌های نفتی از وزارت نفت داشته است. در ادامه وکیل متهم منفرد گفت: درباره موضوع آب در نفت باید بگویم وقتی که متوجه شدید آب در نفت وجود دارد، چرا شکایت نکردید، ما باید با سند ثابت کنیم و دلیل آن آن‌قدر باید محکم باشد که بگویم به این دلیل قاطع این مقدار آب در نفت ریخته‌اید، براساس شاید‌ها نباید جرم را به متهم نسبت دهیم؛ چراکه اساس محکمه بر برائت است.
 
او ادامه داد: موکل من به خاطر ایرانی‌بودن و علاقه به کشورش حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به اقتصاد ایران کمک کرده است چرا این‌ها نادیده گرفته می‌شود؟ وی می‌گوید هیچ پولی از بابک زنجانی و شرکت ملی نگرفته است حال آیا این کلاهبرداری محسوب می‌شود؟ محبتی، وکیل دیگر متهم منفرد، در جایگاه حاضر شد و گفت: همه عملیات مجرمانه در این پرونده از سوی بابک زنجانی انجام شده است.
 
او به عنوان امین دو بانک فقط در تصمیم‌سازی و مجری این دو بانک ایفای نقش می‌کرده به‌طوری که همه تراکنش‌های بانکی با دستور او نزد بانک FIIB اعمال می‌شده است. در اینجا متهم زیبا حالت‌منفرد به بیان آخرین دفاعیات خود پرداخت و گفت: در کیفرخواست نام ۲۷ شخصیت حقیقی و ۱۶ شخصیت حقوقی نام برده شده و از آنان نتیجه‌گیری ناصوابی شده است.
 
او ادامه داد: زمانی‌که به ایران مراجعه کردم با مشاور عالی نخست‎وزیر مالزی به قصد بازدید از کشور آمدم و پایم به جزیره کیش باز شد و با زنجانی آشنا شدم، قبل از خرید FIIB حساب‌هایی در این بانک باز شده بود و بنده فکر نمی‌کردم زنجانی می‌خواهد از وزارت نفت، نفت خریداری کند. بعد از بانک FIIB ارتباطم با زنجانی قطع شد و فقط پیشنهاد دادم شرکت‌هایی در مالزی ثبت شود که معاف از مالیات باشد تا حواله پس از ارسال مسدود نشود.
 
زیبا حالت‌منفرد افزود: چهار هزار حواله در مدت یک ماه فرستادند و بالغ بر چندین میلیارد دلار ارسال و هیچ‌کدام مسدود و بلاک نشد و به ازای هر حواله ۵۰ دلار به بنده پرداخت شد، اما خیلی زود مدیران بانک ملت دفتر FIIB را تصاحب کردند و در مقام تصدی‌گری قرار گرفتند.
 
او گفت: آقای قاضی فرزندان و همسر من فارسی بلد نیستند و من ۳۰ ماه است که در ایران هستم، می‌خواستم دفاعیات خود را در این دادگاه ارائه دهم. زیبا حالت‌منفرد گفت: در کیفرخواست آمده که زنجانی به من گفت: چهار وزیر و نمایندگان مجلس پشت من هستند، پایت را از گلیمت دراز نکن.

منفرد: با حداقل سواد در کشور بیگانه از زنجانی فریب خوردم
متهم زیبا حالت‌منفرد در ادامه آخرین دفاعیات خود گفت: بابک زنجانی فعالیت زیادی داشت و در ایران مورد وثوق بود چه دلیلی داشت که من به او اعتماد نکنم. بابک زنجانی، مهدی شمس، فلاح، من، شرکت HK و شرکت نیکو، بانک مرکزی، بانک مسکن، مدیرعامل وقت سازمان تأمین اجتماعی را فریب داده بود چه انتظاری از من با حداقل سواد در کشور بیگانه دارید.

متهم زیبا حالت‌منفرد ادامه داد: حکم من حکم آن چاقوسازی را دارد که چاقو ساخته برای استفاده صحیح، اما بعد از آن استفاده نادرست شده است و حال من احساس ندامت کسی است که این چاقو را ساخته؛ کاش این بانک را برای بابک زنجانی درست نکرده بودم که او از این طریق اقدامات مجرمانه انجام دهد.
 
متهم زیبا حالت‌منفرد بیان کرد: من در زمان بازداشت به ضابطان و نماینده حقوقی وزارت نفت کمک کرده‌ام. با آن‌ها همکاری کرده‌ام. من بانک درست نکرده‌ام که بستر جرم فراهم شود. آقای قاضی من قربانی هستم. قربانی عملیات متقلبانه آقای بابک زنجانی هستم. من هم مثل شرکت HK قربانی شده‌ام دفاع دیگری ندارم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین