معمای مرگ ٢ برادر در تعقیب و گریز محیط‌بانان
ماجرای ٢ شکارچی که کشته شدند و ٤ محیط‌بانی که در بازداشت به سر می‌برند ‏

معمای مرگ ٢ برادر در تعقیب و گریز محیط‌بانان

مجید و وحید از خانواده عشایر بودند. آن‌ها در عمرشان ‏حتی یک بار هم در آپارتمان زندگی نکردند. همیشه در چادر بوده‌اند و کارشان هم ‏عشایری بود. هیچ‌وقت هم شکار نکرده بودند.
کد خبر: ۷۰۵۶۱
بازدید : ۱۱۵۱۵
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
معمای مرگ ٢ برادر در تعقیب و گریز محیط‌بانان
 
ماجرای مرگ ٢شکارچی در درگیری با محیط‌بانان در بافت کرمان از ‏هفته گذشته تبدیل به موضوعی جنجالی شد. دو برادری که در دل تاریکی زیر چرخ‌‏های خودروی محیط‌بانان جان باختند و محیط‌بانانی که با شلیک گلوله زخمی شده‌‏اند.
 
با این‌حال محیط‌بانان به اتهام قتل عمد بازداشت شده‌اند و خانواده دو برادر ‏متوفی بر شکایت خود مبنی بر قتل عمد اصرار دارند. این درحالی است که بسیاری ‏از دوستداران و فعالان محیط‌زیست خواهان آزادی ٤ محیط‌بان شده‌اند و رفتار ‏آن‌ها را در حفاظت از محیط‌زیست دانسته‌اند.
 
با این حال پرونده هنوز در دادگستری ‏بافت در جریان است و به‌طور کامل ابعاد معمایی این پرونده فاش نشده است. ‏در حال حاضر علی محمد خلیفه‌ای، مدیر پارک ملی خبر و ضیاء الدین سلجوقی ‏رئیس اداره بازرسی اداره کل حفاظت محیط‌زیست کرمان به همراه دو محیط‌بان به ‏نام‌های محمد جهانداری و فرامرز سلجوقی در بازداشت به سر می‌برند. ‏

مقصران مرگ دو برادر باید مجازات شوند
پسرعمه دوبرادر جوان، از اصرار خانواده بر قتل عمد بودن ‏این ماجرا خبر داد و در گفتگو با خبرنگار «شهروند» درباره این اتفاق گفت: «مجید ‏و وحید با هم برادر بودند. آن‌ها اصلا برای شکار به آن‌جا نرفته بودند. هیچ‌کس صدای ‏ما را نمی‌شنود و همه در حمایت از محیط‌بانان برآمده‌اند.
 
در صورتی‌که پسردایی‌‏های من آن شب برای پیدا کردن گوسفندانشان به آن منطقه رفته بودند. ماجرا از این ‏قرار بود که وقتی گوسفندان از چاه آبشخور برگشتند، مجید و وحید دیدند که چند ‏گوسفند میان گله نیستند و گم شده‌اند. از آنجایی که چاه در ٥٠٠ متری محل ‏زندگیشان قرار داشت، راه نزدیک بود و در تاریکی شب فردی که با گوسفندان رفته ‏بود، متوجه گم شدن گوسفندان نشده بود. برای همین مجید و وحید با موتور به سراغ ‏گوسفندان رفتند تا آن‌ها را پیدا کنند.
 
پدرشان هم به همراه یکی دو نفر از بستگان با ‏پای پیاده رفتند تا آن اطراف را بگردند. مجید و وحید یک اسلحه شکاری هم ‏همراهشان بود. اسلحه‌ای که مجاز است و آن‌ها تنها برای دفاع از خود آن را با خود ‏برده بودند. چون شب بود و ممکن بود حیوانات وحشی به آن‌ها حمله کنند، ‏اسلحه شکاری داشتند.
 
ناگهان محیط‌بانان آن‌ها را می‌بینند. این موضوع اصلا در ‏پارک ملی رخ نداد. آن‌ها نزدیک پارک بودند که محیط‌بانان تعقیبشان می‌کنند. ‏حالا در این میان نمی‌دانیم چه شد که مجید و وحید زیر چرخ‌های خودرو محیط‌بانان له شدند. حدس می‌زنیم که احتمالا آن‌ها ترمز کرده و همان لحظه هم محیط‌‏بانان سرعت خودرو را کمتر نکرده باشند، برای همین این دو برادر را زیر گرفتند. ‏مجید و وحید هیچ جای سالم در بدنشان نمانده بود. قلب و جمجمه‌شان ترکیده بود.
 
مجید و وحید از خانواده عشایر بودند. آن‌ها در عمرشان ‏حتی یک بار هم در آپارتمان زندگی نکردند. همیشه در چادر بوده‌اند و کارشان هم ‏عشایری بود. هیچ‌وقت هم شکار نکرده بودند. آن‌ها سه برادر و ٦ خواهر بودند که ‏حالا فقط برادر دوقلوی مجید مانده است. یکی از خواهر‌ها هم مشکل بینایی دارد و ‏نمی‌تواند ببیند.
 
پدرشان هم مشکل بینایی دارد و در شب همه جا را تیره می‌بیند. ‏مجید یک پسر ١٠ ماهه داشت که این‌طور جان باخت. آن‌ها می‌گویند که مجید و وحید ‏محیط‌بانان را زخمی کرده‌اند، ولی ما می‌گوییم که این دو برادر اصلا تیری شلیک ‏نکرده‌اند و محیط‌بانان با اسلحه وحید و مجید زخمی نشده‌اند.» خانواده این دو برادر ‏همچنان بر شکایت خود اصرار دارند و درحال حاضر هم ٤ نفر در این رابطه ‏دستگیر شده‌اند و اتهام قتل عمد برای محیط‌بانان تفهیم شده است.

خواهان اجرای عدالت هستیم
این صحبت‌ها درحالی است که گفته می‌شود این دو شکارچی طی عملیات ‏تعقیب و گریز با محیط‌بانان با موتور به صخره برخورد کرده و جان سپرده‌اند. ‏از سوی دیگر این مسأله باعث شده فعالان محیط زیست، خواهان اعزام ‏محیط‌بانان مجروح به مراکز درمانی و همچنین برخورد با عوامل ضرب و شتم ‏محیط‌بانان شوند‎.
 
چراکه گفته می‌شود در این حادثه علی محمد خلیفه‌ای، راننده ‏پیکاپ و مدیر پارک ملی خبر، با اصابت ٣ ساچمه به ناحیه دست و کتف و ‏محمد جهانداری با اصابت ٥ ساچمه به صورت مجروح شده‌اند. ‏سرهنگ جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست کشور درباره ‏این ماجرا به «تسنیم» گفت: «بر اساس گزارش‌هایی که در اختیار داریم، ‏فوت‌شدگان پس از تیراندازی به محیط‌بانان در پارک ملی خبر، هنگام فرار با ‏موتور دچار واژگونی شده و جان خود را از دست داده‌اند.
 
شواهد حکایت از آن ‏دارد که محیط‌بانان ما مرتکب اشتباهی نشده و حتی در این درگیری به سوی ‏متخلفان شلیک هم نکرده‌اند، بنابراین انتظار می‌رود پس از انجام پیگیری‌های ‏قضائی و انتظامی که در دست اجراست، شاهدآزادی این ٤ محیط‌بان باشیم‎. ‎‏ ‏
 
در این رابطه ادعا‌هایی وجود دارد مبنی بر این‌که خودروی محیط‌بانان طی ‏تصادفی عمدی با موتور شکارچیان برخورد کرده و منجر به این حادثه شده، در ‏حالی که در بررسی تمام خودرو‌های محیط‌زیست منطقه، نشانه‌ای از تصادف با ‏موتور مشاهده نشده و مشخص است که خودروی محیط‌بانان پس از واژگونی ‏موتور به دلیل فاصله اندک با موتور آن را زیر گرفته است‎. ‎‏» ‏
 
وی با بیان این‌که وکیل این محیط‌بانان، روز شنبه پس از مطالعه پرونده و ‏اظهارات محیط‌بانان، جزییات را به اطلاع سازمان حفاظت محیط‌زیست خواهد ‏رساند، ادامه داد: «محیط‌بانان یکی از مهربان‌ترین اقشار جامعه هستند و با ‏توجه به این‌که برای حفاظت از محیط‌زیست و حیات وحش تلاش می‌کنند، در ‏درجه نخست برای جان انسان ارزش قایل هستند، بنابراین نمی‌توانند نسبت به قتل ‏هموطنانشان آن هم به عمد اقدام کنند.
 
با این حال، خواهان اجرای عدالت هستیم. ‏اگر محیط‌بانان ما مرتکب اشتباهی شده باشند باید برابر قانون مجازات شوند و ‏اگر بی‌گناه هستند نباید در حقشان اجحافی صورت گیرد‎. ‎‏» ‏
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه