آماده شدن پیونگ‌یانگ برای صلح با ترامپ
اون از «رهبر عالی» به ریاست دولت رسید

آماده شدن پیونگ‌یانگ برای صلح با ترامپ

این اصلاحیه فرصتی است تا جایگاه کیم به‌عنوان سردهنده معاهده صلح تثبیت شود، آن‌هم در شرایطی که وی سخت در تلاش است تا تصویر این کشور به‌عنوان کشوری نرمال را در جهان جا اندازد.
کد خبر: ۷۱۳۹۸
بازدید : ۸۵۹۰
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱
در تغییر قانون‌اساسی کره‌شمالی، کیم‌جونگ‌اون رسما به‌عنوان رئیس دولت کره‌شمالی و فرمانده کل قوای این کشور تعیین شد. ناظران امور این کشور می‌گویند تغییر قانون‌اساسی احتمالا با هدف آماده‌سازی برای معاهده صلح با ایالات‌متحده انجام گرفته است.
 
«هیون هی شین»، در گزارش ۱۲ ژوئیه برای رویترز نوشت که کره‌شمالی مدت‌هاست خواستار یک معامله صلح با ایالات‌متحده جهت عادی‌سازی روابط و پایان دادن به وضعیت جنگی در روابط خود با کره‌جنوبی و آمریکاست که از دوران جنگ کره در سال ۱۹۵۳-۱۹۵۰ به یادگار مانده است.

کره‌شمالی اکنون دارای یک توافق آتش‌بس با این دو کشور است و اکنون می‌کوشد در راستای یک معاهده صلح حرکت کند. در این قانون‌اساسی جدید که پنج‌شنبه ۲۰ تیرماه در سایت دولتی Naenara منتشر شد، آمده که کیم به‌عنوان رئیس کمیسیون امور دولتی (SAC) - یک نهاد دولتی که در سال ۲۰۱۶ شکل گرفت- «نماینده عالی تمام مردم کره است» که به معنای «رئیس دولت» و «فرمانده کل‌قوا» است.
 
قانون‌اساسی قبلی کیم را «رهبر عالی» می‌نامید که فرمانده «کل نیرو‌های نظامی» بود. پیش از این، رئیس رسمی دولت در کره‌شمالی رئیس پارلمان بود که عنوانی افتخاری برایش تلقی می‌شد؛ او رئیس مجلس شورای‌عالی بود. «کیم‌دونگ‌یوپ»، استاد دانشگاه کیونگ‌نام در موسسه «فار‌ایست» در سئول، می‌گوید: «کیم در رویای تبدیل شدن به رئیس‌جمهور کره‌شمالی است و واقعا هم توانسته این رویا را به حقیقت تبدیل کند.»
 
او می‌افزاید: «او درصدد است تا سیاست ابتدا ارتش را که سال‌هاست بر این کشور حاکم است دچار تغییراتی کند.» چنین بود که کیم‌جونگ‌اون سال گذشته تمرکز خود را بر اقتصاد قرار داد و در همین راستا مذاکرات هسته‌ای با آمریکا را کلید زد و کوشید تا تصویر خود به‌عنوان رهبری جهانی را از طریق مذاکره با کره‌جنوبی، چین و روسیه جا اندازد. «هونگ مین»، محقق ارشد موسسه کره‌ای برای اتحاد ملی در سئول، گفت که تغییر این لقب با هدف آماده‌سازی برای معاهده بالقوه صلح با ایالات‌متحده انجام می‌گیرد.
 
هونگ گفت: «این اصلاحیه فرصتی است تا جایگاه کیم به‌عنوان سردهنده معاهده صلح تثبیت شود، آن‌هم در شرایطی که وی سخت در تلاش است تا تصویر این کشور به‌عنوان کشوری نرمال را در جهان جا اندازد.» واشنگتن امضای معاهده صلح با کره‌شمالی را رد کرده و امضای آن را منوط دانسته به اتخاذ گام‌های اساسی در راستای خلع‌سلاح هسته‌ای، اما مقام‌های آمریکایی به‌تازگی سیگنال‌هایی فرستاده‌اند دال بر اینکه ممکن است به توافق محدودتری با کره‌شمالی برسند تا تنش‌ها کاهش یابد، دفاتر ارتباطی باز کنند و در نهایت به سوی عادی‌سازی روابط پیش بروند.
 
کره‌شمالی آزمایش موشک‌های دوربرد و هسته‌ای را از سال ۲۰۱۷ متوقف کرده، اما پس از شکست مذاکرات دوم میان طرفین، یک موشک کوتاه برد جدید آزمایش کرد و باعث شد مقام‌های آمریکایی اعلام کنند که این کشور همچنان موشک و سوخت لازم برای تولید بمب را توسعه داده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه