معرفی موزه بورگزه رم در تور لحظه آخری سفر باتو

معرفی موزه بورگزه رم در تور لحظه آخری سفر باتو

موزه بورگزه یا گالریا بورگزه شهر رم، در منطقه کمپو مارزیو در باغ بزرگ ویلا بورگزه قرار دارد که در واقع یک پارک طبیعی به وسعت ۸۰ هکتار است و در ۱۹۰۳ بازسازی و به پارکی عمومی تبدیل شد.
کد خبر: ۷۱۵۲۶
بازدید : ۸۹۷۶
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
موزه

موزه بورگزه یا گالریا بورگزه شهر رم، در منطقه کمپو مارزیو در باغ بزرگ ویلا بورگزه قرار دارد که در واقع یک پارک طبیعی به وسعت ۸۰ هکتار است و در ۱۹۰۳ بازسازی و به پارکی عمومی تبدیل شد. این پارک یک دریاچه، فواره‌های زیبا، معبد و ساختمان‌ها و موزه‌هایی از جمله موزه بورگزه رم را در بر دارد. از آنجا که در دوره‌های صاحبان ویلا بورگزه مانند اسکیپیونه بورگزه به هنر علاقه زیادی داشته اند، مجموعه‌های ارزشمند هنری از نقاشی‌ها و مجسمه‌های مربوط به قرن ۱۶، ۱۷ و ۱۸ میلادی ایتالیا و اروپا را جمع آوری کرده اند.

موزه بورگزه در تور‌های لحظه آخری ۲۰ اتاق حاوی آثار هنری شامل مجسمه‌های برنینی و نقاشی‌های خاص از کاراواجو، روبنز و تیتان دارد و در حال حاضر مجموعه‌هایی از هنرمندانی همچون بوتیچلی، روبنز، کاراواجیومی، رافائل و برنینی در موزه بورگزه به نمایش گذاشته شده است. با توجه به مسائل مربوط امنیت و نظم موزه ها، تعداد بازدید کننده موزه بورگزه فقط ۳۶۰ نفر در هر دو ساعت است و این امر موجب شده تا خرید بلیط برای بازدید از این موزه کمی دشوار باشد.

پارک موزه بورگزه:
فلامینیو پونتزیو معماری ایتالیایی بود که باغ بورگزه را بر روی تپه‌ای به نام پرینچانا ساخت و در سال ۱۶۰۵ شیفیونه بورگزه Scipione Borghese که یکی دیگر از افراد خانواده بورگزه و از علاقه‌مندان هنر بود این باغ را گسترش و تعدادی از آثار هنری مورد علاقه خود را در آن داد. همانطور که گفته شد در اوایل قرن ۱۹ میلادی نیز بازسازی دوباره‌ای در این باغ انجام شد و فضا و ساختمان‌های آن به روی عموم باز شد.

نکته جالب توجه در مورد محوطه‌ی موزه بورگزه وجود مجسمه فردوسی در ورودی آن است. این مجسمه که توسط هنرمند مجسمه ساز ابوالحسن خان صدیقی ساخته شده در مراسمی رسمی در زمانی که کورونسکی رئیس جمهور ایتالیا بود، از طرف ایران به رم اهدا و در پارک بورگزه نصب شد. کورونسکی برای قدردانی از استاد صدیقی، نشان درجه یک هنر ایتالیا به نام نشان کومن داتور را به ایشان اهدا کرد. ابوالحسن خان صدیقی که هنر و قدرت خلق جزئیات میکل آنژ و داوینچی را می‌ستود در این مرام پس از دریافت نشان کومن داتور گفت:: "تعجب می‌کنم چرا به جای نشان شجاعت، نشان عالی هنر به من عطا شده، زیرا در سرزمین مجسمه سازان بزرگی مانند میکل آنژ و لئوناردو داوینچی، کسی که از ایران بیاید و مجسمه حکیم فردوسی را در پایتخت این کشور نصب کند شایسته نشان شجاعت است"

آثار:
علاوه بر مجموعه‌های ارزشمند هنری که در موزه بورگزه نگهداری می‌شود، ساختمان این موزه به لحاظ معماری و جزئیات آن، خود یک اثر هنری است که باید زمان خاصی را به بازدید از آن اختصاص دهید.

مجسمه‌ها:
از میان مجسمه‌های ارزشمندی که در موزه بورگزه به نمایش گذاشته شده اند تعدادی از آن‌ها به دلیل محبوبیت بیشتر هنرمند سازنده یا داستان پشت اثر، معروف‌تر هستند. یکی از این آثار مجسمه‌ای است که به تندیس خواهر ناپلئون یا مجسمه‌ی پائولین معروف است. این تندیس را کانووا Canova ساخته است.

برنینی نیز از هنرمندانی است که محبوبیت زیادی در میان اهالی هنر دارد و تعداد زیادی از آثار او در موزه بورگزه به نمایش گذاشته شده است. به عنوان مثال مجسمه‌های لاوریتا، داوود، آپولو و دافنه و فرار آینیاس از تروا که هر کدام داستان مخصوص به خود را دارند. در داستان تروا آمده است که پس از سقوط تروا، آینیاس در حالی که پدرش را به دوش گرفته گریخته و این مجسمه این صحنه را تجسم بخشیده است.

در اسطوره‌ها نیز در مورد فرار دافنه از آپولو نقل شده که دافنه به یک درخت تبدیل شده است. برنینی با خلاقیت بی نظیر خود این مجسمه را به گونه‌ای ساخته است که با چرخیدن به دور آن تغییر ماهیت و تبدیل دافنه به درخت دیده می‌شود.

به گزارش سایت تور سفر باتو همان طور که گفته شد خانواده بورگزه بسیار به هنر مجسمه سازی و نقاشی علاقه داشتند و آثار زیادی را از هنرمندان مختلف در این موزه جمع کردند. شیفیونه بورگزه نقاشی‌های کاراواجو را در موزه بورگزه به نمایش گذاشت. کاراواجو با الهام از سبک باروک زمینه‌های تاریک خلق می‌کرد و با استفاده از نور بسیار روشن بر روی این زمینه تاریک، بیشترین میزان تضاد را در نقاشی ایجاد می‌کرد. از آثار کاراواجو که مورد توجه بسیاری از بازدید کنندگان موزه بورگزه است می‌توان به پسری با سبد میوه Boy with a. Basket of Fruit و ژروم قدیس در حال نوشتن Saint Jerome Writing اشاره کرد.

بازدید:
از آنجا که تعداد پذیرش بازدیدکننده در موزه بورگزه کم است بلیط این موزه به صورت تلفنی و آنلاین ارائه می‌شود. در طول ۲ ساعت زمانی که برای بازدید در اختیار شما است به راحتی می‌توانید تمام آثار موزه را ببینید و سری هم به پارک بورگزه بزنید. جالب است بدانید بازدید از موزه بورگزه در تمام روز‌ها برای افراد زیر ۱۸ سال، و همچنین در تاریخ اولین یکشنبه‌ی هر ماه برای تمام افراد رایگان است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه