جنگل‌های آمازون با شدتی بی‌سابقه می‌سوزند

جنگل‌های آمازون با شدتی بی‌سابقه می‌سوزند

دود ناشی از این آتش سوزی‌ها با وزش باد از فاصله ۲۷۰۰ کیلومتری در روز دوشنبه به سائو پائولو رسید و آسمان شهر را برای ساعتی تیره کرد.
کد خبر: ۷۲۳۶۲
بازدید : ۹۴۰۵
۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
جنگل‌های آمازون 'با شدتی بی‌سابقه می‌سوزند'
 
سازمان تحقیقات فضایی برزیل می‌گوید که جنگل‌های بارانی آمازون این کشور در سال جاری شاهد شمار بی سابقه‌ای از آتش سوزی‌ها بوده است. موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل گفت که داده‌های ماهواره‌ای اش نشان دهنده افزایش ۸۳ درصدی آتش سوزی‌ها نسبت به سال ۲۰۱۸ است.

دود ناشی از این آتش سوزی‌ها با وزش باد از فاصله ۲۷۰۰ کیلومتری در روز دوشنبه به سائو پائولو رسید و آسمان شهر را برای ساعتی تیره کرد.

این آمار چند هفته پس از آن منتشر می‌شود که رئیس جمهور برزیل مدیر این سازمان را به دلیل نزاعی بر سر آمار‌های جنگل زدایی برکنار کرد. فعالان محیط زیست ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور راست‌گرای برزیل، را مقصر شناخته اند، چون می‌گویند او شرکت‌های چوب‌بری و کشاورزان را به بهره‌برداری بیش از حد از این جنگل‌ها تشویق می‌کند.

موسسه تحقیقات فضایی گفت که بیش از ۷۲ هزار مورد آتش سوزی را در فاصل ژانویه و اوت شناسایی کرده است که بالاترین رقم از زمان ثبت رکورد‌ها در سال ۲۰۱۳ است. این موسسه گفت که بیش از ۹۵۰۰ آتش سوزی را از روز پنجشنبه به این طرف مشاهده کرده که اغلب در منطقه آمازون بود.

تصاویر ماهواره‌ای شمالی‌ترین استان برزیل، روریما، را که زیر لایه غلیظی از دود فرو رفته نشان می‌دهد درحالی که استان همجوار آمازون به دلیل آتش سوزی‌ها وضعیت اضطراری اعلام کرده.

آتش سوزی‌های طبیعی اغلب در فصول خشک در این منطقه روی می‌دهد، اما گاه عمدا برای بهره برداری از زمین شروع می‌شود. آقای بولسونارو با رد تازه‌ترین آمار‌ها گفت که این ناشی از شروع فصل "کوییمادا" است که در آن کشاورزان با کمک آتش زمین‌ها را صاف می‌کنند.

با این حال موسسه تحقیقات فضایی برزیل اشاره کرد که آمار تازه با روال عادی فصل خشک همخوانی ندارد. ریکاردو ملو، سرپرست برنامه آمازون صندوق جهانی طبیعت (دبلیو دبلیو اف) گفت که آتش سوزی‌ها "نتیجه افزایش جنگل زدایی است که در ارقام تازه دیده می‌شود. "

گزارش تازه در مورد افزایش آتش سوزی‌ها درحالی منتشر می‌شود که انتقاد از سیاست‌های زیست محیطی آقای بولسونارو بالا گرفته است. دانشمندان می‌گویند که میزان نابودی آمازون از زمان سر کار آمدن او در ماه ژانویه که با تشویق سیاست توسعه همراه بوده شتاب گرفته است.

آمازون به عنوان بزرگترین جنگل باران‌خیز استوایی یکی از مهم‌ترین منابع جذب کربن است که روند گرمایش زمین را آهسته می‌کند. دولت‌های قبلی برزیل طی یک دهه گذشته موفق به کاهش جنگل زدایی شده بودند.

آقای بولسونارو، اما ماه پیش مدیر موسسه تحقیقات فضایی را به دروغگویی در مورد ابعاد نابودی جنگل‌های آمازون و تلاش برای تضعیف دولت متهم کرد.

این پس از آن بود که این سازمان داده‌هایی را منتشر کرد که نشان دهنده افزایش ۸۸ درصدی روند جنگل زدایی در ماه ژوئن در مقایسه با دوره مشابه سال پیش بود.

مدیر این موسسه بعدا گفت که اخراج شده است. این سازمان قبلا پافشاری کرده که داده هایش از دقت ۹۵ درصدی برخوردار است و چند موسسه علمی از جمله آکادمی علوم برزیل از قابل اعتماد بودن این داده‌ها دفاع کرده اند.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه