حذف "در جست وجوی فریده" از رقابت اسکار

حذف "در جست وجوی فریده" از رقابت اسکار

بسیاری از فیلمسازان سینمای داستانی، شورای معرفی فیلم به اسکار را متهم کردند که بدون توجه به فیلم‌های موفق داستانی که شرایط معرفی به اسکار را داشتند، تصمیم به معرفی یک فیلم مستند گرفتند.
کد خبر: ۷۵۱۱۵
بازدید : ۱۴۹۶
۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
 
«در جست‌وجوی فریده» چنان‌که البته قابل پیش‌بینی هم بود، از راهیابی به فهرست بلند اسکار ۲۰۲۰ بازماند تا منتقدان معرفی این فیلم مستند به اسکار دوباره تنور انتقاد‌ها از این تصمیم شورای معرفی را گرم کنند.
 
بسیاری از فیلمسازان سینمای داستانی، شورای معرفی فیلم به اسکار را متهم کردند که بدون توجه به فیلم‌های موفق داستانی که شرایط معرفی به اسکار را داشتند، تصمیم به معرفی یک فیلم مستند گرفتند.

اسکار ۲۰۲۰؛ پر!
این در حالی بود که برخی از فیلم‌های داستانی موفق در یک سال اخیر در جشنواره‌های بین‌المللی حضور داشتند و برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال موفقیت این فیلم‌ها در جشنواره‌ها حکایت داشت، اما پیش از همه این اتفاق‌ها، ناگهان خبر رسید که برای نخستین بار یک فیلم مستند از سوی ایران به اسکار معرفی خواهد شد.
 
جالب اینکه برخی از سینماگران با انتقاد از این تصمیم اعلام کردند که فیلم «در جست‌وجوی فریده» از راه‌های دیگری هم امکان حضور در اسکار ۲۰۲۰ را داشت و شورای معرفی فیلم ایران به اسکار دچار اشتباه شده است. این موضوع البته با نظر‌های دیگری به چالش کشیده شد.
 
به هر حال روز گذشته با انتشار فهرست کوتاه نامزد‌های بخش فیلم بلند بین‌المللی نودودومین دوره جوایز اسکار، «در جست‌وجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی جایی در ادامه رقابت‌ها نیافت.

«انگل» از کره‌جنوبی به کارگردانی بونگ جون هو برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن امسال، «درد و افتخار» ساخته پدرو آلمادوار از اسپانیا و «بینوایان» ساخته لادج لی از فرانسه از جمله فیلم‌های منتخب در این فهرست هستند. انگل از دیگر فیلم‌ها از شانس بیشتری برای دریافت این جایزه برخوردار است.
 
«پرنده رنگین» ساخته واتسلاو مارهول از جمهوری چک، مستند «سرزمین عسل» از مقدونیه شمالی ساخته تامارا کوتفسکا و لوبومیر استفانوف که جایزه بزرگ داوران بخش مسابقه فیلم‌های مستند جشنواره ساندنس را برده، «بدن مسیح» ساخته یان کوماسا از لهستان که برنده جایزه سینما‌های اروپای امسال شد، «قد بلند» از روسیه به کارگردانی کانتمیر بالاگوف که جایزه بهترین کارگردان بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن را برد، از دیگر رقبای امسال بخش فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۰ هستند.
 
دیگر فیلم‌هایی که در این فهرست جای گرفته‌اند عبارتند از: «آتلانتیک» از سنگال به کارگردانی ماتی دیوپ برنده جایزه بزرگ جشنواره کن امسال که از امیدداران آفریقایی است، «حقیقت و عدالت» به کارگردانی تانل توم از استونی و «آن‌ها که ماندند» از مجارستان به کارگردانی بارنابش توت. از این فهرست ۱۰ تایی، فهرست اصلی نامزد‌ها با پنج فیلم نهایی، ۱۳ ژانویه ۲۰۲۰ (۲۳دی) همراه نامزد‌های دیگر بخش‌های جوایز اسکار اعلام خواهد شد.
 
نود و دومین دوره جوایز اسکار یکشنبه ۹فوریه ۲۰۲۰ (بامداد دوشنبه ۲۱ بهمن به‌وقت ایران) در دالبی تیه‌تر در هالیوود برگزار می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه