چرا برخی برنامه‌های زنده تلویزیون تولیدی شد؟

چرا برخی برنامه‌های زنده تلویزیون تولیدی شد؟

در مواردی شاهد ایرادات فاحش ناخواسته در برنامه از سوی کارشناسان و گاه مجریان بوده‌ایم که تلویزیون بنابر مصالح عمومی و احترام به حقوق مخاطبان و به‌خصوص دلسوزان منصف رسانه باید این موارد را به حداقل ممکن برساند.
کد خبر: ۷۶۲۷۳
بازدید : ۳۷۹
۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
چرا برخی برنامه‌های زنده تلویزیون تولیدی شد؟
 
مدیر روابط عمومی معاونت سیما از بازمهندسی برنامه‌های زنده سیما، با هدف ارتقاء و کیفی‌تر شدن نقد منصفانه در برنامه‌های چالشی تلویزیون خبر داد.

حمید خواجه‌نژاد ـ. مدیر روابط عمومی معاونت سیما ـ خاطرنشان کرد: بازمهندسی پخش برنامه‌های زنده تلویزیون به تهیه آیین‌نامه‌ای در مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما طی چند ماه انجام کار علمی، پژوهشی و تطبیقی برمی‌گردد. با ابلاغ این آیین‌نامه در مرداد ماه امسال مقرر شد مدیران شبکه‌ها در برنامه‌هایی که منطق پخش زنده ندارد، بازنگری مجددی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه زنده‌ای تعطیل نمی‌شود، ادامه داد: در رویکرد جدید حتی قرار نیست این برنامه‌ها خنثی روی آنتن برود چه برسد به تعطیلی آن! بلکه تهیه‌کنندگان ما می‌توانند با همان رویکرد چالشی خود برای ارتقا و کیفی‌تر کردن نقد منصفانه طراحی جدیدتر داشته باشند.

مدیر روابط عمومی معاونت سیما تاکید کرد: علاوه بر برنامه‌هایی که پیش از این مدیر کل محترم روابط عمومی سازمان برشمرد برنامه‌های دیگری در شبکه‌های سه، چهار، آموزش و قرآن سیما همچون روزی بهتر، موتور جستجو، سمت خدا و ... به صورت ضبطی روی آنتن می‌روند.

وی تعامل به لحظه با مخاطبان، بازخوردگیری فوری برنامه و انعکاس رخداد‌های مهمی را که همزمانی وقوع و اطلاع‌رسانی آن موضوعیت ملی و رسانه‌ای داشته باشد را از جمله مولفه‌های پخش زنده برنامه‌ها برشمرد و مطرح کرد: الزام پخش زنده برای برنامه شأنیت ایجاد نمی‌کند، بلکه محتوا و غنای برنامه هست که می‌تواند مخاطب را با خود همراه کند.

مدیر روابط عمومی معاونت سیما افزود: هم اکنون برنامه‌های چالشی‌ای نظیر «بدون توقف»، «پرونده ویژه»، «مدیر مسوول»، «مصیر»، «دستخط» و برخی دیگر به صورت ضبطی پخش می‌شود و جزو برنامه‌های شاخص و پرمخاطب شبکه‌های مربوطه محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: در هر حال باید بپذیریم که پخش زنده مخاطراتی نیز به دنبال داشته و در مواردی شاهد ایرادات فاحش ناخواسته در برنامه از سوی کارشناسان و گاه مجریان بوده‌ایم که تلویزیون بنابر مصالح عمومی و احترام به حقوق مخاطبان و به‌خصوص دلسوزان منصف رسانه باید این موارد را به حداقل ممکن برساند.

خواجه نژاد با اشاره به پخش چند ۱۰ برنامه زنده در شبکه‌های سیما در طول هفته گفت: پخش زنده این میزان برنامه در حالی است که نگاهی به شبکه‌های تلویزیونی دنیا نشان می‌دهد سهم برنامه‌های زنده در کل برنامه‌ها محدود و در برخی حتی صفر است.

مدیر روابط عمومی معاونت سیما درباره گمانه‌زنی فشار‌های سیاسی که برای توقف پخش زنده چند برنامه عنوان شده است، گفت: صحت این گمانه‌زنی‌ها را بهتر است از مدیران ارشد سازمان بپرسید، اما اینجا لازم می‌دانم از حمایت و پشتیبانی‌های مردم فهیم و فعالان رسانه‌ای که در روز‌های اخیر دغدغه‌مند حفظ استقلال همه‌جانبه رسانه ملی و تن ندادن به فشار‌های نامتعارف را دنبال کرده‌اند قدردانی کنم.

خواجه‌نژاد در پایان گفت: بازمهندسی پخش برنامه‌های زنده از سیاست‌های معاونت سیماست و محدود به این چند برنامه نیست و در عین حال برنامه‌های جدید دارای توجیه پخش زنده در آینده می‌تواند به جدول پخش شبکه‌های سیما اضافه شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه