در روز سوم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟
دفاع فراستی از "روز صفر" سعید ملکان

در روز سوم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

ساخت "روز صفر" پس از فیلم "شبی که ماه کامل شد" باعث شد تا برخی مخاطبان و منتقدان از سعید ملکان انتقاد کنند که چرا دوباره سراغ یک سوژه تکراری رفته است. اما در این میان برخی از منتقدان هم گفته اند که فیلم نرگس آبیار به دل خانواده‌ی ریگی می‌رفت و در طول فیلم ما همراه فائزه همسر عبدالمجید ریگی در پاکستان بودیم. فیلم ملکان سراغ نقطه‌ی مقابل رفته یعنی ماموران امنیتی که باید ریگی را دستگیر کنند. اما در حقیقت فیلم ملکان یک اثر فانتزی جاسوسی سرحال از کار درآمده که ربط چندانی به ماجرای ریگی و ماموران امنیتی ایران ندارد.
کد خبر: ۷۶۷۲۳
بازدید : ۱۹۷۶
۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۴
در روز سوم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؛ دفاع فراستی از
فرادید| سومین روز از آغاز سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم‌های «روز صفر» ساخته "سعید ملکان"، «ابر بارانش گرفته» به کارگردانی "مجید برزگر"، «آبان یازده ۶۰» به کارگردانی "مهرداد خوشبخت" و مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» ساخته "سام کلانتری" همراه بود.

به گزارش فرادید، از سه فیلمی که در روز سوم به نمایش درآمد، "روز صفر" سعید ملکان بیش از دو فیلم دیگر مورد توجه مخاطبان و منتقدان قرار گرفت. البته واکنش‌ها به روز صفر در شبکه‌های اجتماعی متفاوت بوده است.

ملکان در سینما به عنوان یک چهره پرداز حرفه‌ای و سپس در مقام تهیه کننده شهرت دارد. اما او حالا اولین اثر سینمایی اش را ساخته و در جشنواره فجر برای نخستین بار در معرض دید مخاطبان و منتقدان قرار داده است.

سعید ملکان مرد پشت پرده‌ی فیلم «ابد و یک روز» سعید روستایی و «ویلایی‌ها» ساخته‌ی منیر قیدی بود که هر دو از فیلم‌های اول مطرح سال‌های اخیر بودند. "روز صفر" روایتی از یک اتفاق ملتهب معاصر است که به عملیات دستگیری عبدالمالک ریگی می‌پردازد.

نشست خبری عوامل این فیلم روز سه شنبه برگزار شد که با حضور ناگهانی مسعود فراستی همراه بود.

در میانه‌های این نشست اعلام شد که مسعود فراستی به نشست آمده و او پس از در آغوش گرفتن ملکان، جدیدی و سهیلی با لحنی هیجان زده گفت: "به همه سینمای ایران تبریک می‌گویم که اولین فیلم ملی اکشن ضد امنیتی ما ساخته شد. به همه تیم تبریک می‌گویم، چون این فیلم اندازه و تکنیک دارد. "

ملکان نیز در نشست پرسش و پاسخ درباره اینکه چرا برای اولین تجربه کارگردانی‌اش سراغ ساخت فیلمی امنیتی رفته است، گفت: "شاید خیلی هم اولین فیلم من باشد و آخرین کارم باشد، چون آن را از بین چند سوژه انتخاب کردم که به لحاظ سختی برایم جذاب‌تر بود. البته طرح اولیه برای آقای اصفهانی بود با همراهی آقای بهرام توکلی کمی سینمایی‌تر شد. "
در روز سوم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؛ دفاع فراستی از
ساخت "روز صفر" پس از فیلم "شبی که ماه کامل شد" باعث شد تا برخی مخاطبان و منتقدان از سعید ملکان انتقاد کنند که چرا دوباره سراغ یک سوژه تکراری رفته است.

اما در این میان برخی از منتقدان هم گفته اند که فیلم نرگس آبیار به دل خانواده‌ی ریگی می‌رفت و در طول فیلم ما همراه فائزه همسر عبدالمجید ریگی در پاکستان بودیم. فیلم ملکان سراغ نقطه‌ی مقابل رفته یعنی ماموران امنیتی که باید ریگی را دستگیر کنند. اما در حقیقت فیلم ملکان یک اثر فانتزی جاسوسی سرحال از کار درآمده که ربط چندانی به ماجرای ریگی و ماموران امنیتی ایران ندارد.

البته در این نشست ماجرای دزدیده شدن تعدادی از تجهیزات فیلمبرداری فیلم "روز صفر" در برلین هم مطرح شد که ملکان در این رابطه گفت: " بله متاسفانه چنین اتفاقی افتاده، ولی اسمی را مطرح نمی‌کنم، چون شاید ۶ ماه دیگر پشیمان شدند و خواستند به ایران برگردند. "

ساعد سهیلی، امیر جدیدی، مهدی قربانی و تینو صالحی ترکیب بازیگران اصلی این فیلم را تشکیل می‌دهند.
در روز سوم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؛ دفاع فراستی از

"ابر بارانش گرفته" ساخته مجید برزگر

برزگر با فیلم «پرویز» شناخته شده و در جشنواره امسال بعد از چندین سال سکوت، دوباره قصه جدیدی برای روایت کردن پیدا کرده است. "ابر بارانش گرفته" داستان پرستاری است که می‌خواهد بیمارانش درد نکشند.

فیلم به سیاق کار‌های برزگر فضای آرامی دارد و به جز مزدک میرعابدینی که بیشتر در فیلم‌های به اصطلاح هنری حضور دارد بقیه‌ی بازیگران فیلم شناخته شده نیستند.
 
مجید برزگر، کارگردان "ابر بارانش گرفته" در نشست خبری این فیلم که حاشیه‌ای هم نداشت، گفت: "من برای اقلیتی اثر تولید می‌کنم و تجربه فیلم‌های قبلی‌ام نشان داد تماشاگر خاموشی که جریان اصلی سینما را دنبال نمی‌کند با این آثار به سینما می‌آید. "

نمایش فیلم جدید مجید برزگر با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد. آرش پارسا پور منتقد سینما در مورد ابر بارانش گرفته، نوشته است: " ابر بارانش گرفته آغاز بسیار کندی دارد و این کندی و ملال آوری در سرتاسر فیلم رخنه کرده است. "

فاطمه صالحی دیگر منتقد سینما هم انتقاداتی به فیلمنامه وارد دانسته، اما گفته است که ابر بارانش گرفته با وجود تمامی کاستی‌ها ارزش دیدنش را دارد.

نقش اول این فیلم را بازیگری به نام "نازنین احمدی" ایفا کرده است.
در روز سوم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؛ دفاع فراستی از

"آبادان یازده ۶۰" به کارگردانی مهرداد خوشبخت

مهرداد خوشبخت سریال‌های زیادی ساخته که با اقبال عمومی روبرو شده اند و اغلب او را کارگردان تلویزیونی می‌دانند؛ اما او امسال با آبادان یازده ۶۰ در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کرده است.

"آبادان یازده ۶۰ "روایت مجاهدت گروهی از کارکنان رادیو نفت آبادان برای حفظ رادیو و مخابره اخبار به منظور مقاومت مردم در برابر دشمن بعثی است.

مهرداد خوشبخت در ابتدای نشست خبری فیلمش "آبادان یازده ۶۰" گفت: "این نسخه نهایی فیلم نبود، همین الان رسیده بود و صدا و تصویر کامل نبود، اما با این اوصاف به غیر از ۲۰ دقیقه آخر فیلم دیگر بخش‌ها برگرفته از واقعیت بود. قرار بود فیلم واقع گرا باشد و به واقعیت نزدیک شود. حتی باید بگویم تصاویر آرشیوی که در فیلم وجود داشت به سختی به دست آمدند و سعی کردیم همه را به صورت مستند پیدا کنیم. "

ایزد مهرآفرین روزنامه نگار و منتقد سینما درباره این فیلم در توئیترش نوشت: " فیلم هر چی جلوتر میره سرو شکل بهتری به خودش می‌گیره، ولی در نهایت از یه حد بالاتر نمیره. مناسب برای پخش در ایام مختلف ملی و هفته دفاع مقدس از تلویزیون. البته از نود درصد فیلم‌های بی سرو ته جشنواره بهتره، چون تکلیفش با خودش مشخصه. در اکران راه به جایی نخواهد برد. "

علیرضا کمالی، حسن معجونی، شبنم گودرزی، حمیدرضا محمدی، ویدا جوان و نادر سلیمانی بازیگران این فیلم هستند که به ایفای نقش پرداخته‌اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین