روش موثر درمان هموروئید یا بواسیر خارجی 

روش موثر درمان هموروئید یا بواسیر خارجی 

بیماری هموروئید یا بواسیر خارجی به واریسی شدن یا گشاد شدن عروق مقعدی در بیرون از مقعد و بر روی دریچه آن گفته می شود. همچنین ممکن است این بیماری بر روی سیاهرگ های داخل کانال مقعد اثر بگذارد و از نوعی داخلی باشد.
کد خبر: ۷۷۰۹۷
بازدید : ۱۴۶۹
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲

روش موثر درمان هموروئید یا بواسیر خارجی 

شاید با مشاهده توده ای در اطراف مقعد دچار استرس و نگرانی شده اید، این توده های متورم که بر روی دریچه مقعدی تشکیل می شوند، تحت عنوان بیماری هموروئید بواسیر خارجی شناخته میشود و جای نگرانی ندارد، زیرا که قابل درمان است.

 

بیماری هموروئید یا بواسیر خارجی به واریسی شدن یا گشاد شدن عروق مقعدی در بیرون از مقعد و بر روی دریچه آن گفته می شود. همچنین ممکن است این بیماری بر روی سیاهرگ های داخل کانال مقعد اثر بگذارد و از نوعی داخلی باشد.

 

از علائم بواسیر خارجی می توانیم به درد شدید، خونریزی از مقعد (یا خون در مدفوع)، لمس توده ای برآمده بر روی دریچه مقعد، خارش و سوزش اشاره کنیم. برای درمان این بیماری راهکارهای مختلفی وجود دارد. ولی از آنجایی که درمان بواسیر خارجی یا هموروئید بیرون زده بدون جراحی طرفداران بیشتری دارد، به شرح بیشتر این روش های درمان می پردازیم:

 

لیزر بواسیر

درمان بواسیر خارجی با لیزر روش پزشکی غیر جراحی با حداقل تهاجمی است که به عنوان بهترین گزینه موثر و سریع درمان این بیماری شناخته می شود. در این روش با تابش لیزر بر روی بافت درمان بیماری انجام می شود.

در این درمان اشعه لیزر توده متورم هموروئید را برش داده و جدا می کند. این درمان دقت بالایی داشته و احتمال آسیب به بافت های اطراف وجود ندارد. همچنین این درمان موجب می شود، بافت هموروئیدی بیشتری از مقعد جدا شود و درمان به بهترین نحو ممکن انجام شود.

در درمان بواسیر با لیزر از نور مادون قرمز، لیزر یا جریان الکتریکی با همان کارایی استفاده می شود. انعقاد مادون قرمز سرپایی و در مطب پزشک انجام می شود. برای انجام عمل جراحی لیزر بواسیر که معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد، می توان آرام بخش ملایم استفاده نمود. از مزایای بارز این درمان نسبت به روشهای جراحی می توانیم از این موارد یاد کنیم:

 • لیزر درمان سرپایی و سریع
 • بدون نیاز به تزریق بیهوشی
 • هزینه مناسب تر
 • بدون احساس درد
 • کاهش چشمگیر مقدار خونریزی
 • بدون نیاز به پانسمان
 • بدون احتمال عفونت
 • درمان قطعی بدون خطر عود مجدد
 • اسکار کمتر
 • ترمیم سریع زخم، کاهش دوره نقاهت
 • ایمن و بدون خطر
 • بدون خطر آسیب به بافت ها و بروز بی اختیاری

درمان لیزری روشی قطعی شناخته می شود، که آمارها از موفقیت 98% آن خبر می دهند اما این درمان در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که خود بیمار نیز برای درمان تلاش کند و روشهای پیشگیری از بیماری را رعایت نماید. زیرا در غیر این صورت امکان عود مجدد به سادگی فراهم می شود.

 

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی از روشهای پرکاربرد برای درمان انواع مشکلات مربوط به واریس است. در این روش از تزریق دارویی مخصوص برای از بین بردن واریس ها استفاده می شود، تا جریان خون رسانی به آنها به طور کامل قطع شود. برای درمان به روش اسکلروتراپی ماده ای به نام اسکلروزان که از ترکیب فنل در روغن زیتون به دست می آید، را به عروق متورم تزریق می کنند. پس از مدتی این ماده در سیاهرگ مورد نظر چسبندگی ایجاد کرده و با تورم دیواره آن، گردش خون به طور کامل قطع میشود، در نتیجه پس از چند روز سیاهرگ خشک شده و از بین می رود.

 

مزیت درمان با اسکلروتراپی شامل سرعت بخشیدن به درمان، بدون احساس درد یا خونریزی، هزینه مناسب، نتیجه گیری سریع و بدون آسیب است. اما این روش برای درمان تمامی هموروئید های خارجی مناسب نیست، از طرفی قطعی نبودن درمان و عوارضی که ایجاد میشود، محبوبیت استفاده از آن را تحت تاثیر قرار داده است. در برخی موارد تزریق باعث تغییر رنگ پوست، درد در موضع تزریق، سردرد و تجمع لخته خون می گردد. البته این عوارض موقتی هستند و پس از طی چند روز ناپدید می شوند.

 

درمان خانگی بواسیر

بواسیر خارجی یک مشکل بسیار شایع است. تخمین زده می شود، که 75 درصد از مردم دنیا در برخی از مقاطع زندگی خود آن را تجربه کنند. برخی از روشها خانگی که می توانند به درمان بیماری کمک کنند، به این شرح است:

 

 فندق جادوگر

فندق جادوگر می تواند خارش و درد، که دو علامت اصلی بواسیر است، را کاهش دهد. این گیاه یک ضد التهاب طبیعی است، بنابراین می تواند تورم را نیز کاهش دهد. برای استفاده از فندق جادوگر می توان عصاره آن را خریداری کرد و مستقیماً روی ناحیه متورم اعمال نمود. 

 

 آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا قدمت زیادی در درمان این بیماری داشته و از داروهای گیاهی پرکاربرد به شمار می رود. این گیاه دارای خواص ضد التهابی است، که ممکن است به کاهش سوزش کمک کند. اگرچه شواهد بالینی کافی در مورد اثرات ژل آلوئه ورا وجود ندارد ، اما مرکز ملی سلامت، مصرف موضعی آن را بی خطر اعلام کرده است.

 

برای درمان باید از ژل آلوئه ورا خالص استفاده کنید. ژل آلوئه ورا خالص را می توان مستقیماً از داخل برگ گیاه آلوئه خارج کرد.

 

برخی از بیماران، به ویژه افرادی که به سیر یا پیاز آلرژی دارند، نسبت به آلوئه ورا، نیز حساس هستند. به همین جهت پیشنهاد می شود قبل از استعمال، مقداری کمی از آن را بر روی ساعد تست و واکنش های آلرژیک را بررسی کنید. اگر هیچ واکنشی رخ نداد، می توانید از آن استفاده کنید.

 

 حمام گرم با نمک اپسوم

حمام گرم می تواند به تسکین سوزش حاصل از این بیماری کمک کند. می توانید از حمام sitz آماده که بر روی دریچه توالت نصب شده، یک وان پلاستیکی کوچک یا وان حمام کمک بگیرید و پس استرلیزه کردن آن را با آب گرم پر کنید. استفاده از حمام گرم بهتر است به مدت 20 دقیقه و پس از هر حرکت روده باشد. افزودن نمک Epsom به آب حمام سرعت بهبود را افزایش می دهد.

 

پمادهای بدون نسخه

پمادها و کرم های بدون نسخه که در همه فروشگاه ها یافت می شوند، و می توانند به تسکین فوری علائم بیماری کمک کنند. برخی از این پماد ها می توانند تورم را کاهش داده و به هموروئید کمک کنند تا سریعتر بهبود یابد. از این دارو ها می توانیم به پماد آنتی هموروئید، هیدروکورتیزون، ام جی، لیدوکائین، نیتروگلیسیرین اشاره کنیم. اگر از کرم هیدروکورتیزون استفاده می کنید، بیش از یک هفته مصرف آن را ادامه ندهید.

 

کمپرس سرد

استعمال بسته های یخ یا کمپرس های سرد بر روی مقعد به مدت 15 دقیقه می تواند تورم و درد را برطرف کند. این روش برای کاهش تورم هموروئید های بزرگ و دردناک مؤثر است. می توانید یخ را درون یک پارچه یا حوله بپیچید. هرگز یخ را مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید.

 

 نرم کننده های مدفوع

به گفته موسسه ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی ، نرم کننده های مدفوع یا مکمل های فیبر مانند psyllium می توانند به کاهش یبوست، نرم کردن مدفوع و دفع بدون درد روده کمک کنند. بسیاری از این نرم کننده های مدفوع به فرم هایی مانند پودر، کپسول و مایعاتی در دسترس هستند.

 

 لباس گشاد و پنبه ای

جایگزینی لباس های تنگ پلی استری با پنبه (به خصوص لباس زیر پنبه) می تواند به تمیز و خشک شدن ناحیه مقعد کمک کند. این روش به طور بالقوه می تواند علائم را کاهش دهد. همچنین برای کاهش تحریک استفاده از مواد شوینده معطر یا نرم کننده های پارچه را محدود کنید.

 

مراقبت های بعد از درمان

 • مصرف 25 گرم یا 30 گرم فیبر در روز، مصرف انواع میوه ها، سبزیجات
 • نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز
 • رعایت بهداشت مقعد
 • مراقبت از زخم و استفاده از بالش های نرم دوناتی شکل برای نشستن
 •  ورزش منظم حداقل 30 دقیقه در روز
 • پرهیز از نشستن برای مدت طولانی
 • پرهیز از تاخیر در اجابت مزاج
 • اجتناب از دستمال توالتهای معطر
 • ترک سیگار و نوشیدن الکل
 • مصرف ملین در صورت یبوست مداوم
 • اجتناب از ایستادن و نشستن به مدت طولانی
 • کاهش وزن
 • اجتناب از جا به جایی اشیاء سنگین
برچسب ها: بواسیر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین