پسا کرونا و چالش همه گیری شایعه پراکنی

پسا کرونا و چالش همه گیری شایعه پراکنی

البته چالش خبر‌های دروغین از این پس تشدید بیشتری خواهد یافت، زیرا افراد و نهاد‌های که در صدد نشر شایعات و خبر‌های دروغین هستند، در آینده برای ترویج شایعات و دروغ پراکنی از هوش مصنوعی و فناوری‌های پیشرفته استفاده خواهند کرد.
کد خبر: ۷۸۴۰۳
بازدید : ۴۳۸۰
۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
پسا کرونا و چالش همه گیری شایعه پراکنی
 
همزمان با شیوع پرشتاب ویروس کرونا که سلامتی بشر را در سراسر جهان به خطر انداخته است، جامعه بشری شاهد پدیده تأسف آور دروغ پراکنی و همه رسانی اطلاعات نادرست شده است، به ویژه این که شبکه‌های اجتماعی زمینه اطلاع رسانی را برای همه‌ای افراد فراهم کرده و هیچ محدودیتی برای کنترل اطلاعات منتشر شده وجود ندارد.

شاید برخی این مسئله را گزاف گویی و مبالغه توصیف کنند، اما واقعیت اوضاع نشان می‌دهد که میزان نشر خبر‌های دروغین و شایعات بی اساس به صورت فزاینده در حال گسترش است و در برخی از جوامع بشری مانند لبنان، انتشار پرشتاب خبر‌های نادرست تأثیر شگرفی در تحولات سیاسی و اقتصادی اخیر داشته است و حتی در مواردی منجر به درگیری و تنش میان گروه‌های مختلف شده است.

در پی شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، شایعات بی اساسی در شبکه‌های اجتماعی و در برخی از رسانه‌ها منتشر شده است مبنی بر این که ایالات متحده سعی می‌کند ایتالیا را به دلیل امضای موافقت نامه با چین در پروژه اقتصادی راه ابریشم، مجازات کند، بدین معنی که ایالات متحده در توطئه انتشار سریع ویروس کرونا در ایتالیا نقش دارد.


در فرانسه، صد‌ها هزار نفر در حال پخش ویدیو‌های هستند که در مورد مدارک معتبری صحبت می‌کنند مبنی بر این که ویروس کرونا در سال ۱۹۹۵ در یکی از آزمایشگاه‌های فرانسه تولید شده است و البته پیش از این، مطرح شدن تئوری توطئه در مورد تولید و انتشار ویروس کرونا، واشنگتن و پکن را در رویارویی و تبادل اتهامات متقابل قرار داد.

از هنگام تبدیل شدن پدیده انتشار خبر‌های جعلی به یک چالش بزرگ جهانی در بیش از ۳ سال گذشته، صد‌ها میلون دلار برای جلوگیری از گسترش این پدیده مخاطره آمیز هزینه شده است و نهاد‌های مختلفی در سراسر جهان سعی دارند مانع انتشار خبر‌های دروغین شوند، اما چنانچه به نظر می‌رسد، تمامی تلاش‌های انجام شده تا کنون نتوانسته است، به موفقیت قابل ذکری دستیابی پیدا کند.

البته مشکل اساسی در این مسئله، شیوه تفکر غیر منطقی افرادی است که خبر‌های دروغین و شایعات بی اساس را دریافت می‌کنند و بدون این که توجهی به واقعیت‌ها کنند، به صحت آن‌ها اعتماد می‌کنند و هر گونه خبر و شایعه را که دریافت کنند، بلافاصله به نشر و پخش آن می‌پردازند.

به رغم این که برخی از شرکت‌های بزرگ جهان همچون گوگل و فیس بوک، تلاش‌های را به منظور جلوگیری از نشر خبر‌های دروغین آغاز کرده اند، اما این تلاش‌ها تا هنوز موفقیت چندانی کسب نکرده است، یکی از گزارش‌های منتشر شده توسط گروه تحقیقاتی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نشان می‌دهد که تلاش‌های انجام شده برای محدود کردن خبر‌های دروغین در سراسر جهان با شکست رو به رو است.

شماری از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در ایالات متحده که تحقیقاتی را در مورد تأثیر خبر‌های دروغین در نتایج انتخابات ریاست جمهوری انجام دادند، بدین نتیجه رسیده اند که اغلب تلاش‌های که در راستای جلوگیری از پخش اطلاعات نادرست صورت گرفته است، نتیجه‌ای در پی نداشته است.

اکنون آیا ممکن است بحران شیوع بیماری کرونا، تأثیری در کاهش پخش خبر‌های دروغین در جهان داشته باشد و آیا پس از قرار گرفتن در معرض سیل اخبار دروغین در مورد ویروس کرونا، بشر توانسته است اطلاعات درست و معتبر لازم را در باره این بیماری همه گیر به دست آورد؟

متأسفانه پاسخ این پرسش منفی است، زیرا اطلاعات معتبر در مورد این بیماری آن چنان با شایعات بی اساس و داده‌های نادرست آمیخته شده است که دستیابی به آن نهایت دشوار و توانفرسا است. از دیدگاه روانشناسی، تعصب و گروه گرایی یکی از عمده‌ترین دلایل بی تفاوتی در برابر نشر خبر‌های دروغین است و همین ویژگی سبب می‌شود تا حقایق علمی نیز قربانی خشک اندیشی‌های بشر شوند.
 
البته تعصبی که به آن اشاره می‌کنیم، پیچیده‌تر از مفهوم عمومی جانبداری طبیعی و جدایی ناپذیر از ساختار ذهنیت افراد یک جامعه است. بنابر این، ادعای ترک این گونه تعصبات در اغلب موارد غیر عملی و نا ممکن است، مشکل دیگر این است که شایعات و خبر‌های دروغین همواره در حال توسعه است و هر قدر توانایی بشر رشد می‌کند، خبر‌های دروغین نیز در همان سطح افزایش می‌یابد، بدین معنی که جوامع پیشرفته نیز دچار همین پدیده خطرناک هستند.

اقدام برخی از نهاد‌های نظامی و سرویس‌های اطلاعاتی به پخش خبر‌های دروغین و پروپاگاندا که هدف از آن، تأثیر گذاری در جانب مقابل است، عامل دیگری برای رشد انتشار خبر‌های دروغین به شمار می‌رود. 

البته چالش خبر‌های دروغین از این پس تشدید بیشتری خواهد یافت، زیرا افراد و نهاد‌های که در صدد نشر شایعات و خبر‌های دروغین هستند، در آینده برای ترویج شایعات و دروغ پراکنی از هوش مصنوعی و فناوری‌های پیشرفته استفاده خواهند کرد.

بنابر این، شکی نیست که پدیده نشر شایعات و خبر‌های دروغین همچنان ادامه خواهد داشت و جوامع بشری را با آشفتگی‌های بسیاری رو به رو خواهد کرد، اما بعید به نظر می‌رسد که بشر به آسانی بتواند بر این دشواری روز افزون چیره شود.

 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین