کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد

کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد

او برخلاف خواهرش، هیچ بیماری زمینه‌ای نداشت. اما هر روز حالش بدتر می‌شد. آرتور ۲۳ مارس پدرش را به بیمارستان برد، اما آن‌ها او را به خانه برگرداندند. "دکتر‌ها فکرش را هم نمی‌کردند که او دچار ویروس کرونا شده باشد".
کد خبر: ۷۹۳۸۰
بازدید : ۴۹۵۸
۳۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد
ماریا (سمت چپ) پس از شرکت در جشن خانوادگی برای تولد ورا (فرد ایستاده) درگذشت

جشن خانوادگی که برای شادمانی برپا شده بود به فاجعه منتهی شد. یک جشن تولد در برزیل به ظن انتشار ویروس کرونا در میان اعضای فامیل، برای همیشه در خاطرشان برای همیشه ماندگار شد.

سه برادر و خواهر جان خود را از دست دادند و ۱۰ نفر دیگر، دو هفته پس از مهمانی به بیماری مبتلا شدند. مسئولان مرگ حداقل یکی از آن‌ها را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا تائید کرده‌اند.

برنامهٔ مهمانی
مهمانی در روز ۱۳ ماه مارس، در شهر اتاپیریکا دا سیرا، در نزدیکی کلان‌شهر سائوپائولو برگزار شد. تا آن روز بنا بر آمار وزارت بهداشت، برزیل ۹۸ مورد تائید‌شدهٔ ابتلا به ویروس کرونا داشت و هنوز موردی از مرگ افراد گزارش نشده بود.

حدود ۶۰ نفر از موارد ابتلا در سائوپائولو یکی از پرجمعیت‌ترین شهر‌های جهان بودکه بیش از ۲۱ میلیون نفر جمعیت دارد.

کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد
در مدت کوتاهی شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در برزیل افزایش چشمگیری یافت

سه هفته پس از آن، تعداد مبتلایان در سراسر برزیل تا ۸ آوریل به ۱۶،۰۰۰مورد ابتلا به بیماری کوویدـ۱۹ و بیش از ۸۰۰ مورد مرگ بر اثر آن رسید. ورا لوسیا پرریا در آن زمان می‌دانست که بیماری به برزیل رسیده و گسترش پیدا کرده است. او تصمیم داشت برنامهٔ جشن تولد ۵۹‌سالگی خود را به هم بزند.

او می‌گوید:"ما تردید داشتیم، اما تصمیم گرفتیم که جشن را برگزار کنیم، آن زمان موارد ابتلا در کشور خیلی زیاد نبود". در آن زمان هنوز قرنطینه در برزیل برقرار نشده بود.

۲۸ نفر مهمان
مهمانی ورا لوسیا در حیاط خانه برگزار شد و ۲۸ نفر از اعضای فامیل در آن شرکت کردند. در میان مهمانان، برادران و خواهران پائولو ویرا همسرش هم بودند. به پائلو، برادرش کلوویس و خواهرش ماریا آن روز خیلی خوش گذشت، غافل از آنکه کوویدـ۱۹ آن‌ها را از پای درخواهد آورد و جان خود را از دست خواهند داد.

خواهران ورا لوسیا و چند تا از پسرخاله‌ها و دختر‌خاله‌هایش هم در جشن حضور داشتند. چند روز پس از مهمانی، حدود نیمی از مهمانان نشانه‌هایی مثل سرفه و تب و تنگی‌نفس از خود نشان دادند که از نشانه‌های کووید-۱۹ است.

بیشتر آن‌ها نشانه‌های خفیفی داشتند بدون نیاز به مراقبت‌های پزشکی.

"بیماری"

اما همسر لوسیا همراه با برادر و خواهرش در پایان هفتهٔ اول ماه آوریل جان خود را از دست دادند. کوویدـ۱۹ به عنوان علت مرگ حداقل یکی از آنها، خواهرش ماریا، تشخیص داده شد. دختر او، رافائلا، گفت:"حالا اطمینان داریم که این ویروس باعث مرگ مادر ما شده است".

"این نشان می‌دهد که این بیماری چقدر تهاجمی است. با اینکه مادر من به بیمارستان رفت و به دستگاه‌های تنفس مصنوعی وصل شد، با این‌حال نتوانستند جان او را نجات دهند". ماریا مبتلا به دیابت بود و وضعیت سلامت او در چند روز به سرعت وخیم شد.

خانوادهٔ آن‌ها در انتظار نتایج کالبد‌شکافی برای پائلو و کلوویس هستند. ورا لوسیا می‌گوید:" پزشکانی که مداوای آن‌ها را به عهده داشتند ٪۹۹ اطمینان دارند که آن‌ها به کوویدـ۱۹ مبتلا شده بودند".

پسر نجات پیدا کرد
او و پسرش هم نشانه‌های ابتلا به ویروس را داشتند، اما هر دوحال‌شان خوب شد. او به خاطر می‌آورد:" من از نظر جسمی حالم خوب بود، فقط کمی سرفه می‌کردم، اما دوران خیلی سختی را گذراندیم، چندین روز در وحشت بودیم".
 
کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد
پائولو همسر ورا سابقه بیماری نداشت
ناباوری
ابتدا اعضای فامیل باورشان نمی‌شد که مبتلا به ویروس کرونا شده باشند. یکی از اعضای این خانواده که حالش خوب است می‌گوید:"هنوز موارد ابتلا در برزیل زیاد نبود، از این رو فکر می‌کردیم این ویروس از ما خیلی فاصله دارد".

آن‌ها می‌گویند که حال همه کسانی که در مهمانی شرکت داشتند خوب بود، معلوم نیست چه کسی در بین آن‌ها اولین ناقل ویروس بوده است. "هر چند دانستن آن دیگر چیزی را برای ما تغییر نمی‌دهد".

پس از مرگ ماریا، نفر بعدی که حالش بد شد، کلوویس برادر ۶۲ ساله بود. پسر کلوویس، آرتور، گفت: "سه روز بعد از مهمانی، پدرم به شدت شروع به سرفه کرد. او دچار تب و سردرد شد و احساس بویایی و چشایی خود را از دست داده بود".

او برخلاف خواهرش، هیچ بیماری زمینه‌ای نداشت. اما هر روز حالش بدتر می‌شد. آرتور ۲۳ مارس پدرش را به بیمارستان برد، اما آن‌ها او را به خانه برگرداندند. "دکتر‌ها فکرش را هم نمی‌کردند که او دچار ویروس کرونا شده باشد".

کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد
کلوویس (سمت چپ) دومین عضو خانواده بود که در بیمارستان درگذشت
بخش مراقبت‌های ویژه
کمی بعد، پائولو، همسر ورا لوسیا پرریا را هم به بیمارستان بردند. او در بین آن‌ها از همه سالم‌تر بود. هر روز ورزش می‌کرد و به کو‌ه‌پیمایی‌های طولانی و دوچرخه‌سواری می‌رفت. وقتی پائولو به بیمارستان رفت، وضعیت سلامت او خوب بود و فقط کمی از تنگی‌نفس شکایت می‌کرد.

لوسیا به خاطر می‌آورد: "اما دو روز بعد، او را به بخش مراقبت‌های ویژه بردند". دو برادر، کلوویس و پائولو، در زندگی با هم همراه بودند و در مرگ هم با هم رفتند. هر دو آن‌ها مشکوک به ابتلا به ویروس جدید کرونا بودند و در بخش مراقبت‌های ویژه در کنار هم بستری شدند.
 
کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد
آرتور پسر کلوویس پدرش را به بیمارستان برد، اما پزشکان مطمئن نبودند او کرونا دارد
محدودیت‌های خاکسپاری
صبح اول آوریل، خواهرشان ماریا دچار ایست قلبی‌ریوی شد و جان خود را از دست داد. روز بعد کلوویس و شب ۳ آوریل پائولو جان خود را از دست داد. ماریا و پائولو به توصیهٔ آٰژانس ملی نظارت بر سلامت برزیل برای موارد مشکوک و تائید‌شدهٔ ابتلا به کووید-۱۹، در تابوت‌های ویژه‌ای به خاک سپرده شدند.
 
کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد
ورا لوسیا شوهرش را پس از جشن تولد از دست داد

جسد کلوویس بنا به وصیتش سوزانده شد. مراسم سوگواری به طور جداگانه و در سه روز مختلف برگزار شد. مراسم فقط چند دقیقه طول کشید و به دلیل مقررات رسمی بیش از ۱۰ نفر در آن حاضر نبودند.

قرنطینه
نجات‌یافتگان از مهمانی ۱۳ مارس هنوز در قرنطینه هستند. آن افرادی که دچار عوارض و نشانه‌هایی شده بودند، بهبود پیدا کردند، اما همه آن‌ها تصمیم گرفتند که برای احتیاط خود را در قرنطینه قرار دهند.

کرونا: جشن تولدی که منجر به مرگ شد
رئیس‌جمهور‌ی برزیل تلاش کرده شیوع ویروس کرونا را بی‌اهمیت جلوه دهد

آن‌ها از همه مردم می‌خواهند که نسبت به انتشار بیماری مسئول باشند و در خانه بمانند. رافائلا، که مادرش ماریا را از دست داده است، می‌گوید:"این سرما‌خوردگی نیست، فاجعه است، این ویروس وحشتناک و بی‌رحم است".

'بولسونارو حرف مفت می‌زند'
ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل به طور بحث‌انگیزی قوانین فاصله‌گیری فیزیکی را به استهزا می‌گیرد و همه‌گیری جهانی را جدی نمی‌گیرد و کم‌خطر جلوه می‌دهد و آن را "سرما‌خوردگی ساده" می‌نامد. ورا لوسیا می‌گوید از واکنش‌های رئیس‌جمهور برزیل "حیران و ناامید می‌شوم. "

"بولسونارو خیلی حرف مفت می‌زند. او قدرت را در دست دارد و باید به مسئولیت‌هایش آگاه باشد". اکنون برای ورا بزرگترین دشواری رودررویش این است که بتواند بدون همسرش به زندگی ادامه دهد.

"ما ناچار در هر شرایطی باید به زندگی ادامه دهیم. ما نمی‌خواهیم هیچ خانوادهٔ دیگری آنچه ما از سر گذراندیم بر سرش بیاید".
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین