ماجرای آرایشِ سیاه در اینستاگرام که به بیراهه رفت

ماجرای آرایشِ سیاه در اینستاگرام که به بیراهه رفت

سیاه کردنِ چهره یا آرایشِ سیاهانه در دهه ۱۸۰۰ در آمریکا شروع شد که در آن بازیگرانِ سفیدپوست چهره‌های خود را سیاه می‌کردند تا کلیشه‌های منفی درباره سیاهان را به نمایش بگذارند. درواقع این نمایش‌ها که در آن بازیگرانِ سفیدپوست به شکلی اغراق‌آمیز لباس‌هایی می‌پوشیدند تا سیاهان را بازنمایی کنند، به تثبیت و تحکیمِ کلیشه‌های خاص و انسانیت‌زدایی از سیاه‌پوستان کمک می‌کرد.
کد خبر: ۸۱۳۵۰
بازدید : ۴۳۹۴
۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹

فرادید| بعد از ماجرای مرگِ جورج فلوید، تعدادی از اینفلوئنسر‌های اینستاگرامی تصاویری از خودشان با آرایشِ سیاهانه (Blackface) به اشتراک گذاشتند که نشان می داد در موردِ حمایت از «جنبشِ زندگیِ سیاهان اهمیت دارد» و همدردی با این افراد دچار بدفهمی شده‌اند.

از زمانِ به قتل رسیدنِ جورج فلوید، سیاهپوستِ آمریکایی که در ایالت مینیاپولیس به دستِ پلیس کشته شد، بسیاری از مردم از سراسرِ جهان اعتراض کردند و خواهان خاتمه دادن به نژادپرستی شدند. اما برخی این کار را به مؤثرترین شکل ممکن انجام ندادند و در واقع فقط به مشکلات افزودند. علی‌رغم تمام جنجال‌هایی که به وجود آمد هنوز هم گه‌گاه حمایت‌هایی از این دست در اینستاگرام دیده می‌شود که بیشتر مخرب هستند.

 
تعدادی از اینفلوئنسر‌های اینستاگرام، که اکثراً از اروپای شرقی و خاورمیانه بودند، تصاویر و ویدیو‌هایی از خود را به اشتراک گذاشتند که در این تصاویر و ویدیو‌ها با کمکِ لوازمِ آرایش و رنگ چهره‌های خود را به رنگِ قهوه‌ای تیره و سیاه درآورده بودند. آن‌ها زیر عکس‌های خود زیرنویسی گذاشته‌ و  مدعی شده بودند که این کار در جهتِ همراهی با سیاهان و حمایت از آن‌هاست.

یکی از کاربران با نامِ کاربریِ Saint Hoax به این اقدام انتقاد کرد و نوشت: «برخی با سیاه کردنِ چهره می‌خواهند نشان دهند که از جنبشِ «زندگیِ سیاهان اهمیت دارد» حمایت می‌کنند. حتی بعد از آنکه به آن‌ها اعتراض شده از حذف کردنِ تصاویرِ خود خودداری می‌کنند. شما چطور می‌توانید در موردِ موضوعی که کمترین اطلاعات را درباره‌اش دارید «آگاهی‌بخشی» کنید؟ حداقل کاری که می‌توانید درباره این موضوع انجام دهید این است که اطلاعاتِ خودتان را درباره آن افزایش دهید و درباره‌اش یاد بگیرید.»
 
«آرایشِ سیاهانه» برای مبارزه با نژادپرستی در اینستاگرام!
«مایه تأسف است که هنوز نیاز داریم درباره نژادپرستی و تاریخِ پردردِ آرایشِ سیاهانه به افراد چیز یاد بدهیم. این‌ها گفتگو‌هایی نیست که در سال ۲۰۲۰ انتظارشان را داشته باشیم.» یکی از این مثال‌ها خواننده لبنانی تانیا صالح بود. تانیا تصویری از خود را به اشتراک گذاشته بود که در آن صورتش به رنگِ قهوه‌ای تیره درآمده بود.

او زیر عکسش نوشته بود: «امروز بیش از هر زمانِ دیگری آرزو می‌کنم که کاش سیاه بودم. عشق و حمایتِ کاملِ خود را نثار تمامِ کسانی می‌کنم که طالبِ برابری و عدالت برای همه نژاد‌ها در سراسر جهان هستند.»
 
مبارزه با نژادپرستی در اینستاگرام
یک هنرمندِ الجزایری به نام سهیلا بن لهب نیمی از صورت، گردن و یکی از دست‌هایش را قهوه‌ای تیره کرده بود.

او زیر عکسش نوشته بود: «فقط، چون در بیرون (ظاهر) سیاه هستیم، به این معنی نیست که در درون (باطن) هم سیاه هستیم. نژادپرستان افرادی با قلب‌های سیاهِ واقعی هستند. آن‌ها از درون سیاه هستند و خودشان می‌دانند.»

کاربر دیگری با نام کاربریِ Fantastic Fhd از کشورِ امارات متحده عربی، عکسِ دیگری با آرایشِ سیاهانه منتشر کرده و نوشته بود: «انسانیت، باید نژاد ما باشد.»

مثال‌های دیگر افرادی از ترکیه، لهستان، آلمان و بوسنی و هرزگوین بودند که پست‌های مشابهی با چهره‌های سیاه یا قهوه‌ای‌شده از خود به اشتراک گذاشتند و زیر آن‌ها زیرنویس‌هایی با مضامینِ ضدنژادپرستی نوشتند. 
جنبش طرفداری از سیاهان
همانطور که Saint Haox نوشته بود، بسیاری از این افراد هیچ دانشی درباره تاریخِ منفیِ آرایشِ سیاهانه به‌خصوص در آمریکا نداشتند. آرایشِ سیاهانه در دهه ۱۸۰۰ در آمریکا شروع شد که در آن بازیگرانِ سفیدپوست چهره‌های خود را سیاه می‌کردند تا کلیشه‌های منفی درباره سیاهان را به نمایش بگذارند.

درواقع این نمایش‌ها که در آن بازیگرانِ سفیدپوست به شکلی اغراق‌آمیز لباس‌هایی می‌پوشیدند تا سیاهان را بازنمایی کنند، به تثبیت و تحکیمِ کلیشه‌های خاص و انسانیت‌زدایی از سیاه‌پوستان کمک می‌کرد
 
موزه ملی تاریخ و فرهنگِ آفریقایی آمریکایی در این باره به سی‌ان‌ان توضیح داده بود که «سفیدپوستانِ آمریکا با تخریب و تحریفِ ویژگی‌ها و فرهنگِ آفریقایی آمریکایی‌ها شاملِ ظاهر، زبان و شخصیت و تبعیدِ آنها، توانستند سفیدبودن را به عنوانِ آنتی‌تزِ سیاهی در گستره‌های جغرافیایی و طبقاتی رمزگذاری کنند.»
 
یکی از نخستین شناخته‌شده‌ترین شخصیتی که آرایشِ سیاهانه داشت جیم کاو بود که توماس دارتماوث در سال ۱۸۳۰ او را خلق کرد. اما این نمایش‌ها از آن زمان رایج‌تر شد و تا دهه ۱۹۰۰ نیز ادامه داشت. بازیگرانِ معروفی مانند شرلی تمپل، جودی گارلند و مایکی رونی در این نمایش‌ها ایفای نقش می‌کردند.

بسیاری از اینفلوئنسر‌هایی که دست به این کار زدند نسبت به تاریخِ آرایشِ سیاهانه و فرهنگِ غرب بی‌اطلاع بودند.
«آرایشِ سیاهانه» برای مبارزه با نژادپرستی در اینستاگرام!
از بینِ تمامِ کسانی که موردِ انتقاد قرار گرفتند فقط یک نفر، راشمی زوریل، پست خود را پاک کرد و ابراز پشیمانی کرد.

«به دلیلِ تولید چنین اثری که حساسیت زیادی را برانگیخت عذرخواهی می‌کنم. من نتوانستم نیتِ خود را به خوبی بیان کنم».
 
در فیلیپی هم کِن فرانسیسکو دِ دیوس چهره سیاه‌شده خود را با یک کلاه‌گیسِ بلندی قهوه‌ای به اشتراک گذاشته بود که به سرعت آن را پاک و معذرت‌خواهی کرد.

«قبل از اینکه کنترل همه چیز از دست خارج شود به دلیلِ موضوعِ آرایش سیاهانه عذرخواهی می‌کنم. قبول دارم که این موضوع بسیار حساس بود و باید دهنم را بسته نگه می‌داشتم. سعی می‌کنم اطلاعاتِ خودم را درباره این موضوعات بالا ببرم و از تکرارِ این خطا‌های ناشی از بی‌دقتی در آینده خودداری کنم.»

منبع: The Daily Mail
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین