«هانیبال لکترِ سکوت بره ها» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

«هانیبال لکترِ سکوت بره ها» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

دِآنجلو متهم بود که بینِ سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۶ که به عنوانِ افسر پلیس کار می‌کرده به ۶۰ نفر از قربانیانِ خود تجاوز کرده است. او را با نام‌های متفاوتی می‌شناسند: «قاتلِ طلاییِ ایالتی» و «متجاوز منطقه شرق» و «خزنده شب» برخی از این عناوین است.
کد خبر: ۸۱۹۸۲
بازدید : ۸۱۴۴
۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
«هانیال لکتر» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد
 
فرادید| با گناهکار شناخته شدنِ «قاتلِ طلاییِ ایالتی» که دادستا‌ن‌های آمریکا او را «نسخه واقعیِ هانیال لکتر در سکوت‌بره‌ها» می‌دانند، عدالت اجرا و پرونده ۲۶‌فقره قتل و آدم‌ربایی و تجاوز بسته شد.
جوزف جیمز دِ‌آنجلو، ۷۴‌ساله، برای تمامی ۱۳ فقره قتل و ۱۳‌فقره آدم‌ربایی گناهکار شناخته شد و اعتراف کرد که ۱۶۱ جرمِ دیگر که بسیاری از آن‌ها تجاوز بودند را نیز مرتکب شده که به دلیلِ گذرِ زمان مشمول مجازات نیستند.

در پایان جلسه فرسایشی دادگاه که چندین ساعت طول کشید، اعضایِ خانواده‌های قربانیان با شنیدنِ حکم دادگاه را تشویق کردند. دِآنجلو متهم بود که بینِ سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۶ که به عنوانِ افسر پلیس کار می‌کرده به ۶۰ نفر از قربانیانِ خود تجاوز کرده است. او را با نام‌های متفاوتی می‌شناسند: «قاتلِ طلاییِ ایالتی» و «متجاوز منطقه شرق» و «خزنده شب» برخی از این عناوین است.

دِآنجلو در روز جلسه استماع دادگاه با بدنی تکیده و روی صندلی چرخدار به جایگاه احضار شد. او در پاسخ به قاضی با جواب‌های «بله»، «بله قربان» و «می‌پذیرم» تمامی اتهاماتِ وارد به خود را پذیرفت. در کنفرانسِ خبری‌ای که بلافاصله بعد از دادگاه برگزار شد، دادستان‌ها موفقیت خود را در گناهکار شناخته شدنِ قاتلِ بدنام آن هم بعد از ۴۵ سال جشن گرفتند.
 
«هانیال لکتر» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

یکی از دادستان‌ها فرایندِ رسیدگی به این پرونده را سفری طولانی برای اجرای عدالت نامید. دادستانِ ساکرامنتو، آن ماری شوبرت، دِآنجلو گفت: «او هانیبال لکتر واقعی است. او بی‌رحم، باهوش، قاتلِ زنجیره‌ای سادیستی، یک روان‌پریشِ واقعی و یک استادِ فریبکاری است.»

بیشتر بخوانید:
 

او گفت: انقلابی که در زمینه ابزارِ جدید تشخیص دی‌اِن‌اِی رخ داد یکی از اقدامات بزرگ در آوردنِ دِآنجلو به پای میزِ عدالت بود. یکی دیگر از دادستان‌ها به نام جورجی تُتِن، گفت: «من یکی از طرفدارانِ مجازات اعدام هستم. اما در پایان من و همکارانم متوجه شدیم که اگر برای به دست آوردنِ حکمِ اعدام تلاش کنیم، به نفعِ قربانیانِ این پرونده که شامل ده‌ها فقره قتل و تجاوز است، نخواهد بود. ما احتمال دادیم که متهم، با توجه به سنِ بالا، پیش از آنکه محاکمه کامل شود و حکمِ اعدامی صادر شود... ممکن است بمیرد... قربانیانِ این پرونده سال‌هاست که با زخم‌های روحیِ آن زندگی می‌کنند. خیلی ساده بگویم، قربانیان استحقاق آن را دارند که شاهدِ مرگِ او در زندان باشند نه یک اعدامِ ساده که به سرعت به زندگیِ او خاتمه می‌دهد. برای همین تلاش کردیم که این نتیجه را کسب کنیم که فکر می‌کنم نتیجه عادلانه‌ایست.»
 
«هانیال لکتر» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

وقتی از تُتِن پرسیده شد آیا ظاهرِ دِآنجلو که بسیار نحیف و ناتوان در دادگاه ظاهر شد، یکی دیگر از بازی‌های او برای فریبکاری بود یا نه، او پاسخ داد: «اگر او توانِ تحملِ دادگاه را نداشت، دادگاه نمی‌توانست او را به جایگاه احضار کند.» او ادامه داد: «در سالِ ۲۰۱۸ که او را دستگیر کردند، او با نهایتِ سرعت روی یک موتور در بزرگراه در حرکت بود و فقط چند روز بعد از آن با ویلچر به دادگاه آمد.»

در جلسه استماعِ دادگاه ۱۵۰ قربانی و بازماندگانِ قربانیانی که به قتل رسیده بودند، حضور داشتند و از آنجایی که اتاقِ معمولیِ دادگاه ظرفیت این تعداد را ندارد و فاصله اجتماعی نیز باید رعایت می‌شد، اتاقِ بزرگتری به این منظور به عنوان اتاق دادگاه در نظر گرفته شد.
 
«هانیال لکتر» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

دادستان‌ها گفتند که زمانِ اجرای عدالت را نمی‌توانند به تعویق بیندازند، چون بسیاری از قربانیانِ پرونده که ده‌ها سال است انتظار می‌کشند، در سنینی هستند که ممکن است توانِ صبر کردن تا برگزاریِ جلسه هیأت ژوری را نداشته باشند.

تین هو، دادستانِ ساکرامنتو گفت: «دامنه جرمِ دِآنجلو حیرت‌انگیز است. دامنه جغرافیایی جرائم او به گفته بازرسان بسیار گسترده است. او هر بار که فرار می‌کرد، بی سرو‌صدا و در دل شب دست به جنایت می‌زد و مردم را به وحشت انداخته بود.»

«به مدتِ ۴۰ سال بزرگترین سوال ما این بود که چه کسی این قتل‌ها و تجاوز‌ها را انجام داده است؟» در این محاکمه دآنجلو برای آنکه خودش را از مجازاتِ اعدام نجات دهد به تمامِ جرائم اثبات شده و نشده شاملِ چند فقره تجاوز اعتراف کرد.
 
«هانیال لکتر» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

او به ۱۱ سال زندانِ ابدِ متوالی بدونِ بخشودگی و ۱۵ سال زندانِ ابد و زمانِ اضافی برای حملِ سلاح محکوم شد. مجریان قانون می‌گویند شدتِ فاجعه آنقدر زیاد است و جرائمی که دآنجلو مرتکب شده آنقدر وحشتناک است که هیچ حکمی نمی‌تواند آن‌ها را جبران کند. اما حداقل می‌تواند پرونده برخی از قربانیان را بعد از سال‌ها مختومه کند.»
 
دادستان‌ها می‌گویند او یکبار در بازجویی‌ها زیر لب حرفایی می‌زده با این مضمون که: «من آن کار‌ها را کردم. من قدرت بیرون کردنِ جری را نداشتم، انگار او بخشی از وجود من بود. من نمی‌خواستم آن کار‌ها را انجام دهم. من جری را بیرون کردم و خوشحال بودم. من همه آن کار‌ها را کردم. من زندگیِ آن‌ها را خراب کردم و اکنون باید بهای آن را بپردازم.» جری شخصیتِ درونِ او بود و او می‌گفت که جری بوده که او را مجبور می‌کرده دست به جرائمِ زنجیره‌ای که که آخرینشان در سالِ ۱۹۸۹ ثبت شده است، بزند.
 
«هانیال لکتر» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

او در یک فرقه از جنایات که در سالِ ۱۹۷۸ ثبت شده است دزدانه واردِ خانه جین دوئی و شوهرش می‌شود. جین دوئی و همسرش هر شب ساعت ۱۱ می‌خوابیدند. جین به یاد می‌آورد که آن شب با شنیدنِ صدایی از خواب بیدار می‌شود و می‌بیند یک مرد پایین تختِ آن‌ها ایستاده است. او کسی نبوده جز جوزف دِآنجلو.

او می‌گوید: «دِآنجلو یک چراق قوه در دستِ چپش داشت و با یک هفت‌تیر به سمتِ جان نشانه گرفته بود.» دِآنجلو سپس گفت: «من فقط پول و غذا می‌خواهم، اگر کاری که می‌خواهم انجام ندهید شما را می‌کشم.» سپس دِآنجلو به آن‌ها می‌گوید که به شکم روی تخت دراز بکشند و بعد دست‌هایشان را از پشت می‌بندد و روی کمرشان ظرف‌های آشپزخانه می‌چیند که اگر تکان خوردند بتواند صدایش را بشوند. در این مدت که ۳۰ دقیقه طول می‌کشد او تمامِ خانه را می‌گردد و اشیاء قیمتی را برمی‌دارد.
 
«هانیال لکتر» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

بعد از آنکه کارش تمام می‌شود به سراغ این زوج برمی‌گردد و جین را به زور از اتاق خارج می‌کند و به وحشتناکترین شکل ممکن به او تجاوز می‌کند. جین می‌گوید: «من گفت: اگر کاری که می‌خواهد انجام ندهم همه از جمله پسرم را می‌کشد.» او قربانیانِ خود را با آثار جراحت‌های عمیق بر بدن رها می‌کرد.

جنیفر، دختر یک زوج که توسطِ دِآنجلو کشته شدند می‌گوید: «جلسه استماع دادگاه و شنیدنِ جزئیات قتل‌ها و تجاوز‌ها بسیار دردناک بود و دوست ندارم که زندگی‌ام به این آدم پیوند خورده است.» پدرِ جنیفر که یک وکیلِ ۴۳ ساله بود در سالِ ۱۹۸۰ توسطِ دِآنجلو به قتل رسید. همسر او نیز که آن زمان ۳۳ ساله‌اش بود اول موردِ تجاوز قرار گرفت و بعد کشته شد.
 
«هانیال لکتر» بعد از ۴۲ سال گناهگار شناخته شد

دو نفر از قربانیانِ او به نام‌های گِی و باب هاردویک که دِآنجلو در سالِ ۱۹۷۸ آن‌ها را آزار و اذیت کرده است، می‌گویند، «استحاقِ او مرگ است، و ما می‌بینم که او مرگ را با زندانِ ابد معامله کرد. او هرگز آن زندانی که ما ۴۲ سال در آن بودیم را تجربه نخواهد کرد.»

فهرستِ جنایت‌های دِآنجلو که مابینِ سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۶ ثبت شده است شاملِ حمله به ۱۰۶ کودک و مرد و زن است. او به طرزِ وحشیانه‌ای به ۵۰ زن تجاوز کرده و ۱۳ نفر را به قتل رسانده است. جنایاتِ دِآنجلو در دهه ۱۹۷۰ و زمانی آغاز شد که او یک افسر پلیس بود. او در طولِ دهه ۷۰ در دو اداره پلیس در دو شهر کوچک خدمت کرده بود. بسیاری از حملاتِ دِآنجلو از یک الگو پیروی می‌کنند: او دزدانه وارد خانه‌ها می‌شد، قربانیان را با بندِ کفش به تخت می‌بست، بشقاب‌های شام را روی پشت قربانیان می‌گذاشت تا آن‌ها حرکت نکنند، سپس به قربانیان تجاوز می‌کرد و بعد در خانه به دنبالِ غذا و پول می‌گشت.»

پلیس در طی ۴۲ سال به دنبالِ شواهد و مدارکی بود که بتواند اثبات کند تمامِ جرائم و قتل‌ها توسطِ یک نفر انجام شده است. پلیس در سالِ ۲۰۱۶ برای دستگیریِ دِآنجلو جایزه تعیین کرد و در سالِ ۲۰۱۸ او را به اتهام ۸ فقره قتلِ درجه ۱ دستگیر کردند.

منبع: The Daily Mail
ترجمه: سایت فرادید
برچسب ها: هانیبال لکتر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین