همه چیز درباره فاجعه انفجار در کلینیک «سینا اطهر»

همه چیز درباره فاجعه انفجار در کلینیک «سینا اطهر»

پس از وقوع حادثه و ورود پلیس به حادثه، سردار هداوند جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ علت اولیه حادثه را نشت گاز و اتصالی کابل برق اعلام کرد. این موضوع سبب بروز شایعات و فرضیه‌هایی در فضای مجازی شد. اما چندساعت پس از اعلام نظر جانشین فرمانده انتظامی تهران درباره علت حادثه، مدیرکل مدیریت بحران استان تهران با رد نشت گاز و اتصالی برق، اعلام کرد که تجمع کپسول‌‎های اکسیژن و نگهداری نامناسب آن‌ها حادثه‌ساز شده است. او همچنین درباره علت تجمع این کپسول‌ها گفته "اکنون وزارت بهداشتی باید اعلام کند که آیا دپو کپسول اکسیژن به تعدادی که در کلینیک سینای اطهر بود، مجاز است یا خیر یا خود این مرکز درمانی استانداردهای لازم برای رعایت ایمنی را داشته است؟ "
کد خبر: ۸۲۰۴۹
بازدید : ۴۴۵۱
۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵
همه چیز درباره فاجعه انفجار در کلینیک «سینا اطهر»
 
فرادید| کمتر کسی ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ را از یاد برده است، روزی که برای ما یادآور «فاجعه پلاسکو» است، حادثه‌ای که دل هر انسانی را به درد می‌آورد. در آن حادثه ۲۱ نفر جان خود را به دلیل فرسودگی، ناکارآمدی و غیرایمن بودن ساختمان از دست دادند. اما حالا یک فاجعه دیگر در کلینیک «سینا اطهر» شهر تهران، حادثه پلاسکو را تکرار کرد. حادثه‌ای که به دلیل اشکال در سیستم برق نگهدارنده سیلندر‌های اکسیژن رخ داد و جان ۱۹ نفر را گرفت و ۱۴ نفر دیگر را راهی بیمارستان کرد. حالا ۴۸ ساعت پس از این حادثه سناریو‌ها وروایت‌های مختلفی درباره علت حادثه و علل فوت جان باختگان مطرح شده است.

به گزارش فرادید، حوالی ساعت ۲۱ شب سه شنبه بود که خبر انفجار کلینیک «سینا اطهر» در میدان قدس تهران منتشر شد، خبری که ابتدا بدون کشته و زخمی گزارش شد، اما ساعاتی بعد با حضور آتش نشانی در طبقات انتهایی عمق فاجعه بروز بروز پیدا کرد.  

تبعات این انفجار و آتش سوزی مرگ ۱۹ نفر و مصدومیت ۱۴ نفر را در بر داشت. براساس گزارش‌ها ۱۵ نفر از جان باختگان زن و ۴ نفر مرد هستند.

پیمان صابریان رییس مرکز اورژانس تهران دراین رابطه گفته است که "مراجعه‌کنندگان و کادر درمانی حاضر در اتاق‌های عمل جراحی بیشترین تعداد جان باختگان و زخمی‌ها در حادثه آتش سوزی کلینیک سینا اطهر را به خود اختصاص دادند.

بنابر آخرین گزارش‌ها، جسد ۱۴ نفر از جان باختگان به خانواده‌هایشان تحویل داده شده است و پنج نفر دیگر نیز هنوز در پزشکی قانونی هستند.
 
همه چیز درباره فاجعه انفجار در کلینیک «سینا اطهر»
لحظه انفجار در کلینیک «سینا اطهر»
علت حادثه چه بود؟
پس از وقوع حادثه و ورود پلیس به حادثه، سردار هداوند جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ علت اولیه حادثه را نشت گاز و اتصالی کابل برق اعلام کرد. این موضوع سبب بروز شایعات و فرضیه‌هایی در فضای مجازی شد.

اما چندساعت پس از اعلام نظر جانشین فرمانده انتظامی تهران درباره علت حادثه، مدیرکل مدیریت بحران استان تهران با رد نشت گاز و اتصالی برق، اعلام کرد که تجمع کپسول‌‎های اکسیژن و نگهداری نامناسب آن‌ها حادثه‌ساز شده است. او همچنین درباره علت تجمع این کپسول‌ها گفته "اکنون وزارت بهداشتی باید اعلام کند که آیا دپو کپسول اکسیژن به تعدادی که در کلینیک سینای اطهر بود، مجاز است یا خیر یا خود این مرکز درمانی استاندارد‌های لازم برای رعایت ایمنی را داشته است؟ "

پس از مدیرکل بحران استان تهران، زهرا صدر اعظم نوری، رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران هم اعلام کرد که طبق گزارش اولیه آتش‌نشانی اشکال در سیستم برق نگهداری سیلندر‌های اکسیژن علت وقوع حادثه کلینیک سینا اطهر بوده است.

البته در کنار اشکال در سیستم برق نگهداری سیلندر‌های اکسیژن به عنوان علت حادثه، پلیس یک نفر را در این رابطه بازداشت کرده است. مدیر روابط عمومی رئیس پلیس پیشگیری تهران در این رابطه گفته که بر اساس دستور مقام قضائی پس از وقوع آتش سوزی کلینیک سینا یک نفر بازداشت و دستور دستگیری۳ نفر دیگر صادر شده است.

ساعاتی بعد القاصی مهر دادستان تهران دستور دستگیری ۲ نفر دیگر را نیز صادر کرد. او یک روز پس از حادثه گفت که "بررسی‌های اولیه حاکی از آن است، حادثه غیرعمدی است و اتصال سیم برق و انفجاز کپسول‌های اکسیژن موجب ایجاد حریق شده است. "

دستور بازداشت و دستگیری ۶ نفر در رابطه با انفجار کلینیک سینا اظهر به عنوان عاملان احتمالی حادثه، در شبکه‌های اجتماعی باعث تقویت فرضیه دخالت انسانی شد و بسیاری بر این مسئله تاکید داشته اند، اماپلیس در این رابطه با رد اقدامات خرابکارانه گفته است که تا روشن شدن دقیق علت حادثه باید از احتمال و اظهار نظر‌های غیر تخصصی خودداری کرد.
در همین رابطه حمید هداوند، جانشین رئیس پلیس تهران بزرگ گفته است که "مدیرعامل بیمارستان، مدیر داخلی، مدیرتصویربرداری و متصدی سانترال" این درمانگاه در حال بازجویی هستند و آن‌ها تحت تحقیق و تفحص هستند.

برخی نیز وجود مواد رادیواکتیو در محل حادثه و خطرات آن را مطرح کردند، اما حریرچی معاون کل وزارت بهداشت این مسئله را تکذیب کرده است. او گفته که در این کلینیک رادیولوژی معمولی دایر بوده است.  

دفتر حفاظت در برابر اشعه مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور هم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مرکز پزشکی سینا اطهر فاقد مواد پرتوزا است.
 
همه چیز درباره فاجعه انفجار در کلینیک «سینا اطهر»

علت مرگ جان باختگان

دکتر رضا جلیلی خشنود رئیس بیمارستان شهدای تجریش امروز چهارشنبه درباره علل مرگ جان بختگان این حادثه گفته است که " علت فوت جانباختگان حادثه کلینیک سینا اطهر سوختگی نبود و آنان به دلیل شدت دود غلیظ دچار خفگی شدند.

او گفته که " دود بسیار قابل توجهی پس از صدای انفجار از کلینیک سینا اطهر بلند شد و پس از آن صدای انفجار دیگر را هم شنیدیم و تمام نیرو‌های اورژانس این بیمارستان به حالت آماده‌باش درآمدند. دقایقی بعد متوجه وقوع حادثه در کلینیک سینا اطهر شدیم، تمام مجروحان این سانحه فقط به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شدند.

به گفته خشنود، در مجموع ۹ نفر مصدوم منتقل شدند که ۲ نفر از آنان از میان کادر درمانی بودند و حال عمومی یکی از آنان وخیم و بدون علائم حیاتی بود.

رئیس بیمارستان شهدای تجریش گفته که کادر درمانی این بیمارستان تمام تلاش خود را برای نجات این نیروی درمانی به کار گرفت، اما این شخص در نهایت جان خود را از دست داد.

براساس گفته‌های رضا جلیلی خشنود، مجموع فوتی‌ها در محل حادثه ۱۸ نفر بود و یک نفر نیز در بیمارستان فوت کرد که به این ترتیب تعداد آنان به ۱۹ نفر رسید.

با این حال بنا به گفته‌های رئیس بیمارستان شهدای تجریش،  یک نفر از مصدومان از میان کادر درمانی و باقی افراد همراه یا خود بیمار بودند که ۷ نفر از آنان پس از دریافت خدمت درمانی دیشب مرخص شدند و یک نفر دیگر نیز صبح ترخیص شد.

او گفته که ۳ نفر از کسانی که مصدوم شده بودند جراحی بینی، لیپوساکشن و جراحی روی پیشانی داشتند که خدمات درمانی مورد نظر به آنان ارائه شده بود.
 
همه چیز درباره فاجعه انفجار در کلینیک «سینا اطهر»

روایت های تلخ از فاجعه «سینا اطهر»

یکی از آتش‌نشانان حاضر در محل حادثه در روایت دردناک فاجعه کلینیک سینا اطهر گفته است: "انفجار‌ها در طبقات پایینی اتفاق افتاده بود. از آنجایی که طبقات پایین مخصوص سیتی‌اسکن، ام‌آرای و دندان‌پزشکی و خدمات این‌چنینی بود به ما گفته شد که در این طبقات کسی نیست، تصور این بود که کشته‌ای هم در این حادثه نبوده است. هرچند تجربه به ما ثابت کرده بود ممکن است دودگرفتگی در طبقات بالاتر مصدوم داشته باشد. وقتی آتش‌سوزی بعد از حدود یک‌ساعت‌ونیم مهار شد با کپسول‌های اکسیژن برای لکه‌گیری رفتیم و به طبقه پنجم که رسیدیم متوجه شدیم چه اتفاقی رخ داده است. با اینکه صدای درخواست کمک شنیده می‌شد، اما متوجه شدیم بیشتر کسانی که در طبقه پنجم هستند، جان خود را از دست داده‌اند. ما بلافاصله بی‌سیم زدیم و وضعیت را گزارش دادیم و درخواست نیروی امدادی کردیم. بیشتر کسانی که در این طبقه گیر افتاده بودند، جان خود را از دست داده بودند. علت آن هم این بود که حرارت و دود از طبقات زیرین به طبقات بالا رفته و باعث خفگی و در بعضی موارد هم سوختگی‌های جزئی شده بود. بسیاری از فوتی‌ها وضعیتی داشتند که نشان می‌داد احتمالا در حال کمک به یکدیگر بوده‌اند، اما دود امانشان نداده بود. "

این آتش‌نشان در ادامه گفته که "به‌هم‌ریختگی داخل اتاق‌های عمل و بخش بستری نشان می‌داد بسیاری از قربانیان به‌دنبال راه فراری بودند و شاید به‌دنبال کپسول اکسیژن بودند برخی هم در لحظات آخر دست به وسیله‌ای انداخته و به زمین افتاده بودند. همچنین لرزش ناشی از انفجار هم همه‌جا را به هم ریخته بود. "

او درباره اینکه این انفجار با ساختمان پلاسکو چه تفاوتی داشته هم گفته است که " ساختمان فرونریخت؛ بخشی از آن منفجر شد. در پلاسکو افرادی از همکاران ما در طبقه هم‌کف گیر کرده بودند و سازه به‌طورکامل به‌دلیل حرارت زیاد فروریخت. حرارت هم به‌دلیل مواد قابل اشتعال بسیار زیادی بود که در پلاسکو بود، اما در این ساختمان اولا سازه بسیار کوچک‌تر از پلاسکو است، دوم اینکه تخریب بیشتر به دلیل انفجار بود و خوشبختانه کل ساختمان فرونریخت. اگر ساختمان فرومی‌ریخت قربانیان بسیار بیشتر بودند و ممکن بود حتی به عابران نیز صدمات شدیدی وارد شود. "

یکی از مصدومان این حادثه که لحظات سختی را پشت‌سر گذاشته، درباره آنچه در داخل کلینیک گذشت، گفته است که " شوهرم در آن کلینیک بستری بود و قرار بود جراحی شود. داشتیم برای جراحی آماده می‌شدیم که یک‌باره صدای انفجار شدیدی آمد. در یک لحظه همه‌جا را دود گرفت. اول فکر کردیم بمب است، خودمان را به دستشویی رساندیم تا از پنجره به بیرون بپریم؛ بعد دیدم نمی‌شود، چون طبقه پنجم بود. انفجار دوم اتفاق افتاد شیشه‌ها خرد شد. همه وسایل خرد شد در‌ها بسته شد و بوی دود و صدای جیغ همه‌جا را برداشت. آینه و روشویی و در کنده شد و روی ما افتاد. "

ما چند نفر در دستشویی گیر افتاده بودیم. در می‌زدیم و جیغ می‌کشیدیم و کمک می‌خواستیم. صدای «یاحسین یاحسین» دکتر‌ها و پرستار‌ها را می‌شنیدیم. داد می‌زدیم و کمک می‌خواستیم، ولی کسی جواب ما را نمی‌داد. بعد از چند دقیقه صدا قطع شد ما فقط جیغ می‌کشیدیم و درخواست کمک می‌کردیم. نگران شوهرم بودم بعد از دو ساعت چند آتش‌نشان آمدند و ما را بیرون آوردند. همه صورتم خون بود جایی را نمی‌دیدیم. سراغ شوهرم را گرفتم، گفتند خبر ندارند تا اینکه او را در بیمارستان دیدم. او هم زخمی شده بود.
 
همه چیز درباره فاجعه انفجار در کلینیک «سینا اطهر»

جزئیات انفجار در "سینا اطهر" و اخطار‌های بی اثر

حمید موسوی شهردار منطقه یک تهران در مورد جزئیات انفجار و اخطار‌های مکرر دذر سال‌های گذشته به کلینیک سینا اطهر گفته است که "اخطار‌های ایمنی درباره کلینیک درمانی سینا اطهر از قبل توسط سازمان آتش نشانی صادر شده بود. "

او در مورد جزئیات انفجار هم گفته که "۲ سیلندر گاز بزرگ و چهار سیلندر گاز کوچک منفجر شده است؛ یک مخزن بزرگ هلیوم در این مکان وجود داشت که با حضور بموقع ماموران و خنک نگه داشتن این مخزن اتفاقی رخ نداد و اگر بموقع این امر مدیریت نمی‌شد، ابعاد حادثه گسترش بیشتری پیدا می‌کرد. "

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران هم در مورد اخطار‌های داده شده به مسئولان کلینیک گفته است که "در سال ۹۴ دستورالعمل آتش‌نشانی به مدیران کلینیک ابلاغ شده و اقدام مؤثری توسط مدیران کلینیک صورت نگرفته است و پس از آن در سال ۹۶ نامه استنکاف به دستورالعمل شهرداری مجدد به مسئولان بیمارستان ابلاغ شد که این موضوع نیز توسط مدیران مربوطه چشم‌پوشی شده است. "

او در ادامه گفته که " در سال ۹۷ شهرداری اخطاریه نبود ایمنی در ساختمان را به مدیران کلینیک سینا اطهر اعلام کرده و به دلیل بی‌توجهی مجدد در سال ۹۸ اخطاریه جدی به مالک ابلاغ شده است و پس از آن اقداماتی نظیر نصب خاموش‌کننده و سیستم اعلام حریق در ساختمان انجام شد. "

هاشمی در مورد محل انفجار در ساختمان هم گفته که "اتاقک انباری ناایمن و غیراصولی برای نگهداری سیلندر اکسیژن بوده و بخشی از لوازم قابل اشتغال نیز در پلکان منتهی پشت‌بام قرار داده شده بود که سبب مسدود شدن مسیر پشت‌بام شده بود. "

حناچی شهردار تهران هم در این رابطه گفته است که "تجربه ساختمان پلاسکو تلخ بود و از امروز تلاش می‌شود وضعیت ساختمان‌های ناایمن که اخطار دادیم را با جدیت بیشتر پیگیری کنیم و در صورت استنکاف از ایمنی، برخورد‌های قضایی را انجام دهیم و علت آن است که ساختمان‌های ناایمن که جنبه عمومی پیدا می‌کنند از حساسیت‌های بیشتری برخوردار هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین