من زیبا نیستم؛ جنبشی که ستاره یوتیوب راه انداخت

من زیبا نیستم؛ جنبشی که ستاره یوتیوب راه انداخت

لینا یائه، یک ویدیو با عنوان «من زیبا نیستم» را در شبکه یوتیوب گذاشت. او در این ویدیو خودش را آرایش و سپس آرایش‌ها را پاک می‌کند و همزمان نظراتِ سرشار از نفرتی که در گذشته از دیگران دریافت کرده. یکی دیگر از پدیده‌های رایج در کره جنوبی کار گذاشتن دوربین مخفی در اتاق‌های تعویض لباس زنان است که سال گذشته اعتراضات گسترده‌ای با شعار «زندگی من [فیلم]پورنِ تو نیست» را در پی داشت.
کد خبر: ۸۳۲۴۴
بازدید : ۴۳۳۵
۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
من زیبا نیستم
فرادید| مانند بسیاری از زنان در کره جنوبی، بائه یون-ژئونگ هرگز بدون آرایش خانه را ترک نمی‌کرد. او از چهره طبیعی‌اش متنفر بود. آرایش بائه هر بار ۲ ساعت طول می‌کشید؛ و او از خواب و غذایش می‌زد تا بتواند قبل از رفتن به دانشگاه فرصت آرایش کردن داشته باشد. حتی آماده شدن برای یک خرید ساده از فروشگاه محل زندگی‌اش کلی زمان می‌برد.

به گزارش فرادید؛ بائه، ۲۱‌ساله، می‌گوید: «اگر بدون آرایش بیرون می‌رفتم به اندازه کافی اعتماد‌به‌نفس نداشتم. خجالت می‌کشیدم و فکر می‌کردم همه نگاهم می‌کنند. من از چهره‌ام متنفر بودم. حتی اگر قرار بود فقط یک ساعت بیرون باشم حتما آرایش می‌کردم.»


بائه یکی ستاره یوتیوبی است که او را با نام لینا بائه می‌شناسند. او در کانال یوتیوب راز‌های یک آرایش زیبا را به زنان آموزش می‌داد و به آن‌ها یاد می‌داد چطور در روز‌های تابستانی با آرایش چشم دودی و برنز کردنِ پوست بدرخشند.
 
چگونه آرایش کنم
لینا بائه

اوایل سال میلادی جاری، وقتی بائه داشت نظرات زیر ویدیو‌های خود را می‌خواند با نظرات مشابهی مواجه شد.
چه کار کنم زیبا شوم
بسیاری از طرفداران جوان او نوشته بودند که «بدون آرایش خجالت می‌کشند از خانه بیرون بروند.» یکی از طرفداران او نوشته بود: «دختران اطراف من همه آرایش می‌کنند. من نمی‌خواهم آرایش کنم، اما احساس می‌کنم باید این کار را بکنم.» یکی دیگر نوشته بود: «من به اندازه کافی نسبت به چهره‌ام اعتماد‌به‌نفس ندارم... چطور باید اعتماد‌به‌نفس پیدا کنم؟»

بائه از اینکه می‌دید دخترانی در سن‌وسال ۱۳ سالگی تا این حد نگران ظاهر خود هستند، متعجب شده بود. نظراتی که او زیر فیلم‌هایش دریافت کرده بود او را وادار کرد از خود بپرسید مسئولیت اجتماعی او چیست؟
آموزش آرایش
او در پاسخ به این نظرات یک ویدیو با عنوان «من زیبا نیستم» را در شبکه یوتیوب گذاشت. او در این ویدیو خودش را آرایش و سپس آرایش‌ها را پاک می‌کند و همزمان نظراتِ سرشار از نفرتی که در گذشته از دیگران دریافت کرده - مانندِ «خوکی که آرایش کرده» یا «اگر قیافه او را داشتم، خودکشی می‌کردم» - را به اشتراک می‌گذارد. در پایان ویدیو او لبخند می‌زند و به بینندگان می‌گوید: «هیچ اشکالی ندارد آدم زیبا نباشد.»
«من زیبا نیستم»
این ویدیو ۶.۳‌میلیون بار در یوتیوب دیده شد. بائه می‌گوید: «من این ویدیو را به اشتراک گذاشتم، چون می‌خواستم زنان بیشتری از فشار خلاصی پیدا کنند. می‌خواستم این ایده را با زنان به اشتراک بگذارم که نیازی ندارید به خاطر [نگرانی]از اینکه دیگران شما را چطور می‌بینند، خودتان را تغییر دهید.»

امروز بائه یکی از بی‌شمار زنانِ کره جنوبی است که به جنبش ضد آرایش در این کشور محلق شده‌اند. این جنبش که بخشی از یک جنبش طرفدار حقوق زنان است است، یادآور اعتراض فمنیست‌های آمریکایی به برنامه «میس آمریکا» در سال ۱۹۶۸ است که در آن آن‌ها اسپری‌های مو، آرایش، مژه مصنوعی، کفش‌های پاشنه بلند و هر شئی که نمادی از سرکوب زنان محسوب می‌شد را از خود جدا کردند و دور انداختند.

در حدود ۵۰ سال از این حرکت نمادین گذشته و امروز زنان در کره جنوبی با پاک کردنِ آرایش‌ها و دور ریختنِ لوازم آرایش یا کوتاه کردنِ مو‌های خود و به اشتراک گذاشتنِ تصاویرشان در شبکه‌های اجتماعی دارند زنان دیگر را تشویق می‌کنند تا مانند آن‌ها رفتار کنند.
پاک کردن آرایش
لی نا-یانگ، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه چانگ-انگ در سئول می‌گوید: «این جنبش‌ها چالشی علیه جوامع مردسالار هستند. این جنبش‌های مولفه‌هایی دارند که علیه استاندارد‌های زنانگی و افسانه‌های زیبایی است.» زنان کره جنوبی همچنین یک اعتصاب ملی راه انداخته‌اند. لی می‌گوید: «طرفداران این جنبش زنان را تشویق می‌کنند تا در نخستین یکشنبه هر ماه از خرید لباس و لوازم آرایش، درست کردنِ مو‌ها و هر کنشی که به پیشرفت صنایع زیبایی کمک می‌کند بپرهیزند.»

زیبایی یکی از صنایع بزرگ در کره جنوبی است. این کشور در میان ۱۰ کشور اول دنیا به لحاظ داشتن بازار‌های زیبایی است و بر اساسِ آمار‌ها ارزش صنعت زیبایی در سال ۲۰۱۷ در این کشور ۱۳ میلیارد دلار بوده است.
زیبایی کره جنوبی
کره جنوبی همچنین «پایتخت جراحی پلاستیک در جهان شناخته شده و بر اساسِ آمار‌های رسمی کره جنوبی ۲۲ درصد از زنان این کشور حداقل یکبار برای انجام کار زیبایی به زیر تیغ جراحی رفته‌اند. نیمی از این تعداد با این عبارت موافقت کردند: «این کار را کردم، چون ظاهر در زندگی بسیار مهم است». لی می‌گوید: «زنان زمان، انرژی و پول خود را صرف می‌کنند تا در مقابل مردان زیبا به نظر برسند.»

کره جنوبی در میان کشور‌هایی است که بیشترین تفاوت دستمزد بین زن و مرد را دارند. فقط ۳ درصد از مدیران اجرایی ارشد در ۵۰۰ شرکت برتر کره جنوبی زن هستند. همچنین فقط ۱۷‌درصد از کرسی‌ها نمایندگی در کره جنوبی از آنِ زنان است. رئیس‌جمهور کره جنوبی، مون جائه ای، در سخنرانی‌ای که به مناسبت سال نو میلادی ایراد کرد، گفت: «فاصله دستمزد بین زنان و مردان یکی از واقعیت‌های شرم‌آور کشور ماست.»

به گزارش فرادید؛ در جامعه‌ای که به شدت پدرسالار است، تبعیت نکردنِ زنان از استاندارد‌های زیبایی که توسط مردان معرفی شده است، می‌تواند پیامد‌های منفی برای آن‌ها داشته باشد. در نوامبر سال ۲۰۱۸، یکی از شعبه‌های یک کافی‌شاپ زنجیره‌ای در کره جنوبی، یکی از زنان را در نخستین روز کاری‌اش اخراج کرد، زیرا او با مو‌های کوتاه و بدون آرایش آمده بود. این شرکت بعداً عذرخواهی کرد و غرامت پرداخت کرد.
دوربین مخفی در اتاق تعویض لباس
یکی دیگر از پدیده‌های رایج در کره جنوبی کار گذاشتن دوربین مخفی در اتاق‌های تعویض لباس زنان در فروشگاه‌های این کشور است که سال گذشته  اعتراضات گسترده‌ای با شعار «زندگی من [فیلم]پورنِ تو نیست» را در پی داشت. 

اداره پلیس ملی کره جنوبی گزارش‌هایی از افزایش فیلمبرداری‌های غیرقانونی از ۱۳۰۰ مورد در سال ۲۰۱۱ به بیش از ۶۰۰۰ مورد در سال ۲۰۱۷ دریافت کرد. حتی برخی از فیلم‌ها از داخل خانه‌های زنان گرفته شده و بعد در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

در سال ۲۰۱۶ یک زن ۲۳ ساله با ضربان چاقوی یک کارگر رستوران در سئول به قتل رسید. وقتی انگیزه قاتل را پرسیدند گفت: «این زن به من توجه نمی‌کرد.» قتل این زن جوان آتش خشم زنان و طرفداران حقوق زن در کره جنوبی را شعله‌ورتر کرد. ضارب که از شیزوفرنی شدید رنج می‌برد به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

لی می‌گوید: «قتل این زن باعث شد زنان متوجه شوند خشونت جنسی زندگی آن‌ها را تحتِ تأثیر قرار می‌دهد. این قتل فرصت مغتنمی برای طرفدارانِ حقوق زنان فراهم آورد تا درباره حقوق زنان در شبکه‌های اجتماعی و فضای آنلاین صحبت کنند.»

بائه می‌گوید علاقه او به جنبش‌های طرفدار حقوق زن بعد از این قتل شروع شد. بائه که نویسنده کتاب «من زیبا نیستم» است، می‌گوید: «فکر اینکه این اتفاق می‌توانست برای هر زنی بیفتد به تنم لرزه انداخت.»
«من زیبا نیستم»
طرفدارانِ حقوق زنان در کره جنوبی هنوز از سوی مردان جوان طرد می‌شوند. برطبق تحقیقی که امسال در کره جنوبی انجام شده است، ۷۶‌درصد از مردان کره جنوبی در دهه دوم زندگی و ۶۶‌درصد از مردان در دهه سوم مخالف این جنبش‌ها هستند. لی می‌گوید: «زنان دارند متوجه می‌شوند که برای حل مشکلات باید طرز فکر مردان را تغییر داد.»

بهرحال تغییرات در حال وقوع است. آمار فروش کتاب‌هایی که درباره حقوق زنان است، امسال ۱۹‌درصد رشد داشته است. تغییرات همچنین در محوطه‌های دانشگاهی نیز دیده می‌شود. یکی از دانشجویان ۲۲ ساله به نام پارک های-ری می‌گوید: «قبلاً در مراسم فارغ‌التحصیلی دختران کت و دامن می‌پوشیدند، اما اکنون می‌توانند کت و شلوار بپوشند.»
 
یکی دیگر از دانشجویان می‌گوید: «دانشجویان این روز‌ها بیشتر مراقب واژگانی هستند که برای توصیف ظاهر دیگران استفاده می‌کنند. قبل از چنین جنبش‌هایی مردم بدون معطلی به افراد می‌گفتند «زیبایی». آن‌ها فکر می‌کردند این تعریف است. اما اکنون مردم دارند متوجه می‌شوند که این جملات تعریف نیست بلکه زبانی است که مردم را در چارچوب‌های خاصی محدود و استاندارد‌های زیبایی را که خودشان انتظار دارند، تعیین می‌کند.»

منبع: CNN
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
الف ه
Germany
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
1
1
ولی با آخری موافق نیستم چون همه ی ما زیباییم در اصل منظورم بی آرایش هست چون خداوند مهربون همه رو زیبا آفریده .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
0
0
سبک زندگی ترویج شده به منظور کسب درآمد بیشتر و تغییر ذائقه ها چه بلایی سر بشریت آورده! بس کنید دیگه خسته نمیشید از این همه جنایت! لعنت به پول زدگی.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
0
0
خوبه ما تو کشورمون ازین مشکلات نداریم، فقط فقر داره مردمو هر روز خشن تر میکنه.
پیشنهاد ویژه
تازه‌‌ترین عناوین