گردشگری فضایی، فعالیت تجاری جدید

گردشگری فضایی، فعالیت تجاری جدید

تاکنون ۵۴۰ نفر به فضا رفته‌اند، یعنی از مدار زمین خارج و پا به این عرصه گذاشته‌اند، از بین این افراد تعداد کمی از آن‌ها فضانورد نبودند و به قصد غیر علمی و به عنوان گردشگر به فضا سفر کرده‌اند.
کد خبر: ۸۳۴۷۲
بازدید : ۹۳۸۹
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
گردشگری فضایی، برای همه امکان‌پذیر خواهد شد؟!
 
گردشگری فضایی، یک فعالیت تجاری است که به مشتریان خود تجربه بودن در فضا را می‌دهد، در واقع امروز این فعالیت تبدیل به یک پکیج شده و به فروش می‌رسد. اولین فردی که به عنوان توریست به فضا سفر کرد، دنیس تیتو بود که در سال ۲۰۰۱ با هزینه شخصی خود، یعنی مبلغی حدود ۲۰ میلیون دلار به این سفر رفت.

تاکنون ۵۴۰ نفر به فضا رفته‌اند، یعنی از مدار زمین خارج و پا به این عرصه گذاشته‌اند، از بین این افراد تعداد کمی از آن‌ها فضانورد نبودند و به قصد غیر علمی و به عنوان گردشگر به فضا سفر کرده‌اند.

اکنون شرکت‌های بسیاری که متعلق به بخش خصوصی هستند وارد این عرصه شده‌اند و از جمله شرکت‌هایی که در حال فعالیت در زمینه فروش سفر‌های فضایی هستند می‌توان به اسپیس اکس، ویرجین گلکتیک، مارس وان و بلو ارجین اشاره کرد.
پیس ا
​ایلان ماسک که بنیان‌گذار شرکت اسپیس اکس، خودروسازی تسلا، پی‌پل و کارآفرین برتر در جهان است، اکنون تمام تلاش خود را می‌کند تا سال ۲۰۳۰ سکونت انسان را در مریخ فراهم کند. ایلان ماسک و همکارانش قصد دارند از سال ۲۰۲۲ تجهیزات خود را به مریخ انتقال دهند و تا سال ۲۰۳۴ کلونی انسانی را در مریخ بسازند.

از دیگر پروژه‌هایی که در زمینه هوا فضا در حال انجام بوده، ساخت یک هتل لوکس در ۲۰۰ مایلی زمین است، یک هتل معلق در مدار زمین که به دور آن می‌چرخد. ظرفیت این هتل ۶ نفر است، ۲ نفر خدمه که از فضانوردان قدیمی هستند و طی هر سفر ۴ مهمان را خواهند پذیرفت، ۱۲ روز تجربه سفر به این هتل لوکس، تجربه بی‌وزنی و دیدن فضا است و هزینه این سفر برای هر گردشگر مبلغی حدود ۱۰ میلیون دلار خواهد بود.
 
بر طبق پیش‌بینی‌ها در پایان قرن حاضر یعنی سال ۲۱۰۰ به بعد امکان سفر به فضا تاحدی عمومیت پیدا خواهد کرد. در سال بیش ۱۰ میلیون نفر امکان سفر به فضا را خواهند داشت.

​در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی رقابت فضایی بین دو حکومت کمونیستی شوروی سابق و ایالات متحده آمریکا بسیار گسترده بود و برای نخستین‌بار یوری گاگارین، اولین فضانورد روسی در سال ۱۹۶۱ موفق به رفتن به فضا و مدار زمین می‌شود که این دستاوردی بزرگ در آن زمان برای روس‌ها محسوب می‌شد. در سال ۱۹۶۹ آمریکایی‌ها آرمسترانگ را به کره ماه فرستادند و اولین انسانی بود که بر روی کره ماه گام نهاد.
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین