همه چیز درباره عرضه صندوق «پالایشی یکم»، دومین ETF دولت

همه چیز درباره عرضه صندوق «پالایشی یکم»، دومین ETF دولت

خرید صندوق «پالایشی یکم» شبیه به پذیره نویسی «دارا یکم» است. به این شکل که افراد حقیقی دارای کد معاملاتی می‌توانند از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری خود اقدام به خرید واحد‌های این صندوق کنند. اما افرادی که کد معاملاتی ندارند باید از طریق درگاه‌های حضوری و غیر حضوری بانکی خرید خود را انجام دهند. البته باید این را هم در نظر گرفت که کد معاملاتی بورس برای خرید پالایشی یکم اجباری نیست، اما برای فروش واحد‌های این صندوق تنها از طریق معاملات بر خط بورس ممکن است و دارنده آن باید برای فروش کد بورسی داشته باشد.
کد خبر: ۸۴۰۳۱
بازدید : ۶۱۲۸
۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۸

همه چیز درباره عرضه صندوق «پالایشی یکم»، دومین ETF دولت

فرادید| پذیره نویسی دومین صندوق ETF دولت با عنوان «پالایش یکم» که ۵ شهریورماه آغاز شد، قرار است تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ادامه یاید. براساس اعلام سازمان خصوصی سازی پذیره نویسی برای هرشخص ایرانی دارای کد ملی ۵۰۰ واحد از این صندوق و تا سقف ۵ میلیون تومان خواهد بود. با این حال برخی از کارشناسان بازار سهام معتقدند که صندوق پالایش یکم ارزنده است و مردم اقدام به خرید کنند. اما در طرف مقابل بخش دیگری از کارشناسان می‌گویند که باید تا روز‌های پایانی پذیره نویسی صبر کرد.

به گزارش فرادید، سهام ۴ شرکت پالایشگاهی نفت تهران، نفت اصفهان، نفت تبریز و نفت بندرعباس سبد این صندوق را تشکیل می‌دهند و بر اساس محاسبات انجام شده ۵۰۰ واحد از صندوق پالایشی یکم شامل ۵۷۵ سهم شتران (نفت تهران)، ۳۹۴ سهم شبندر (نفت بندرعباس)، ۱۳۴ سهم شبریز (نفت تبریز) و ۵۷۹ سهم شپنا (نفت اصفهان) خواهد بود.

در مورد قیمت فروش سهام این شرکت‌ها در صندوق پالایشی یکم هم، هیأت دولت تصمیم گرفت که ۸۰ درصد قیمت پایانی روز سه‌شنبه ۴ شهریور ماه به‌عنوان مبنای قیمت اصلی در نظر گرفته شود. بدین معنا که این قمت اصلی در بازه زمانی ۲ هفته‌ای برای انجام پذیره‌نویسی بدون تغییر می‌ماند. در نتیجه در این مدت نوسانات بازار در جهت مثبت و منفی تاثیری در قیمت نخواهد داشت.

از طرفی اعلام شده که مجموع جمع پذیره‌نویسی دارایکم و پالایشی یکم ۵ میلیون تومان است. به فرض مثال اگر شخصی دارا یکم را ۲ میلیون تومان خریده باشد، در این صندوق تنها ۳ میلیون تومان می‎تواند پالایشی یکم بخرد. به عبارت دیگر اگر شخصی دارا یکم را ۲ میلیون تومان خریده باشد این صندوق را ۳ میلیون تومان، اگر دارا یکم را ۱ میلیون تومان خریده باشد، این صندوق را ۴ میلیون تومان و اگر دارا یکم را نخریده باشد، این صندوق را ۵ میلیون تومان می‌تواند بخرد.

از سوی دیگر مسئولان صندوق پالایشی یکم اعلام کرده اند که تنها ایرانیان دارای کد ملی می‌تواند اقدام به خرید سهام این صندوق کنند. داود رزاقی گفته است کسانی که کدملی ندارند و ایرانی نیستد و همچنین شرکت‌های حقوقی نمی‌توانند این صندوق را بخرند.

براساس گزارش ها، ارزش کل صندوق پالایشی یکم تا روز پایانی پیش از آغاز پذیره نویسی با احتساب تخفیف ۲۰ درصدبه ۶۰ هزار و ۶۳۸ میلیارد تومان رسید. قیمت هر واحد این صندوق هم ۱۰ هزار تومان و حداکثر خرید هم ۵۰۰ واحد معادل ۵ میلیون تومان درنظر گرفته شده است.  

همه چیز درباره عرضه صندوق «پالایشی یکم»، دومین ETF دولت

چگونه صندوق پالایشی یکم بخریم؟

خرید صندوق «پالایشی یکم» شبیه به پذیره نویسی «دارا یکم» است. به این شکل که افراد حقیقی دارای کد معاملاتی می‌توانند از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری خود اقدام به خرید واحد‌های این صندوق کنند. اما افرادی که کد معاملاتی ندارند باید از طریق درگاه‌های حضوری و غیر حضوری بانکی خرید خود را انجام دهند.  

البته باید این را هم در نظر گرفت که کد معاملاتی بورس برای خرید پالایشی یکم اجباری نیست، اما برای فروش واحد‌های این صندوق تنها از طریق معاملات بر خط بورس ممکن است و دارنده آن باید برای فروش کد بورسی داشته باشد.

با این حال افرادی که کد بورسی ندارند می‌توانند از طریق بانک‌های منتخب شامل ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، قرض الحسنه مهر ایران، پست بانک ایران، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد و کار آفرین اقدام کنند.

بر این اساس متقاضیان دارای حساب در هر یک از بانک‌های منتخب می‌توانند از طریق مراجعه به درگاه‌های غیرحضوری و حضوری، با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری پالایشی یکم اقدام کنند. البته اگر متقاضی به درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک ندارد، مراجعه کند. بانک‌ها مکلف به پذیرش و دریافت اطلاعات او هستند.

در نهایت و پس از پایان ثبت نام در بانک، یک پیامک حاوی تایید خرید واحد‌های صندوق پالایشی یکم برای شما ارسال می‌شود.  

همه چیز درباره عرضه صندوق «پالایشی یکم»، دومین ETF دولت

پالایشی یکم ارزش خرید دارد؟

در حال حاضر کارشناسان بازار سهام بر سر ارزندگی ETF دوم دولت اختلاف نظر دارند. برخی از کارشناسان معتقدند که صندوق «پالایشی یکم» جذابیت لازم برای خرید را دارد. اما در طرف مقابل برخی دیگر از کارشناسان هم می‌گویند که نباید عجله کرد و باید روند بازار در روز‌های پیش رو را دید و بعد تصمیم گرفت.

در این رابطه محمد خبری زاد تحلیلگر بازار سرمایه و مدیر سرمایه گذاری کارگزاری کارآفرین گفته است که اگر تا زمان اتمام پذیره‌نویسی پالایش یکم که ۱۹ شهریور و چهارشنبه دو هفته آینده است، قیمت سهام پالایشی‌ها مانند شپنا، شبندر و… با حداقل ۲۰ درصد افزایش نسبت به روز سه شنبه روبه‌رو شود پیشنهاد من به خرید است. اما اگر بخواهد قیمت‌ها حوالی قبل از این تاریخ یعنی زمان کاهش قیمت‌ها در بورس باشد و فقط ۲۰ درصد پاداش لحاظ شود من پیشنهادی برای خرید ندارم.

خبری زاد همچنین گفته که "پیشنهاد من و سایر فعالان بازار این است که سهامداران یک هفته دیگر صبر کنند و روند معاملات بورس را درنظر بگیرند و اگر مثل دارا یکم که زمان پذیره‌نویسی و پایان آن روند بازار صعودی بود و هشتگ دارایکم می‌خریم ترند شده بود باشد، افراد استقبال می‌کنند و کسی هم مشکلی دراین رابطه ندارد. اما چون به روند بازار اطمینان نداریم برای هفته بعد پیشنهادمان این است که صبر کنند اگر تا ۲۰ درصد افزایش داشت بخرند به نظرم اگر نداشت با مبلغ کمتری نسبت به دارایکم بخرند. "

بهروز شهدایی دیگر کارشناس بازار سهام هم با محمد خبری زاد موافق است. او معتقد است که در خرید «پالایش یکم» باید صبر کرد چراکه بازار هنوز به ثبات نرسیده و باید دید در هفته آِینده هم روال سیر صعودی خواهد داشت یا دوباره نزولی می‌شود.  

در طرف مقابل، اما حسن برادران کارشناس بازار سرمایه معتقد است که عرضه پالایشی یکم آن هم با ۲۰ درصد تخفیف، حجم زیادی از نقدینگی را نصیب دولت می‌کند.

او می‌گوید که " دارادوم نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک پر سود‌تر و قابل اطمینان‌تر خواهد بود. این سهام برای عموم مردم، بازنشسته‌ها و کسانی که حاضرنیستند با ریسک وارد بورس شوند، سهام ارزنده‌ای است و به نظر می‌رسد با عرضه پالایشی یکم، عدالت برای کسانی که دارایکم را نخریدند اجرا شود. "

البته فعالان بازار هم بیکار ننشسته اند و در شبکه‌های اجتماعی مخاطبان خود را به صبر تا روز پایانی پذیره نویسی دعوت کرده اند. در این میان عده کمی هم در مورد خرید پالایشی یکم اطمینان خاطر داده اند و گفته اند که خرید این صندوق سود بدون دردسری را به سرمایه گذاران خود می رساند.  

براساس گزارش ها، ارزش چهار نماد موجود در پورتفوی این صندوق شامل پالایش نفت بندر عباس (شبندر) با ۱۹ هزار و ۲۵۴ میلیارد تومان، پالایش نفت اصفهان (شپنا) ۲۴ هزار و ۵۷۳ میلیارد تومان، پالایش نفت تهران (شتران) ۲۴ هزار و ۲۴۵ میلیارد تومان و پالایش نفت تبریز (شبریز) با ۶ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان که مجموع آن‌ها ۷۵ هزار میلیارد تومان است و با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی کل ارزش آن به ۶۰ هزار و ۶۳۸ میلیارد تومان رسید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین