بازگشت «عادل فردوسی پور»؛ رقابت اینترنتی عادل با رسانه ملی

بازگشت «عادل فردوسی پور»؛ رقابت اینترنتی عادل با رسانه ملی

خبر تولید برنامه جدید عادل فردوسی پور در حالی منتشر شده که در روز‌های اخیر دعوای میان وزارت ارشاد و صداوسیما بر سر مجوز تولید محتوای صوتی و تصویری بالا گرفته است. حالا با این وجود بعید به نظر می‌رسد که در میان بلوای صداوسیما و وزارت ارشاد برنامه فوتبالی عادل فردوسی پور به این زودی‌ها مجوز پخش بگیرد.
کد خبر: ۸۴۰۷۴
بازدید : ۵۴۱۹
۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
بازگشت «عادل فردوسی پور»؛ رقابت اینترنتی عادل با رسانه ملی
 
فرادید| این اولین بار نیست که موضوع بازگشت عادل فردوسی پور به قاب تلویزیون مطرح می‌شود، اما این بار قرار است او برنامه بسازد، اما نه برای رسانه ملی. گزارش‌ها حاکی از آن است که عادل فردوسی پور با شروع لیگ برتر برنامه‌ای شبیه «۹۰» برای یکی از تلویزیون‌های اینترنتی خواهد ساخت.

به گزارش فرادید، برنامه جدید عادل فردوسی پور که گفته می‌شود هدف آن بررسی هفتگی مسابقات لیگ برتر بیستم است، ابتدا با نام «۹۰ نو» مطرح شد. اما پس از چند ساعت دنیای ورزشی تورنتو نام برنامه را تکذیب کرد. البته این رسانه ساخت چنین برنامه‌ای توسط عادل فردوسی پور را تایید کرده است.

البته نکته قابل توجه اینجاست که زمان پخش برنامه عادل فردوسی پور همچون برنامه «۹۰» دوشنبه‌های هر هفته است. از طرف دیگر نیز دوشنبه شب‌ها برنامه «فوتبال برتر» از شبکه سه و با اجرای محمد حسین میثاقی پخش می‌شود. حالا با پخش این دو برنامه رقابتی میان تلویزیون اینترنتی و رسانه ملی در این زمینه شکل خواهد گرفت.  

اما برخی از ناظران می‌گویند که احتمالا صداوسیما تمام تلاشش را خواهد کرد تا از طریق فشار بر ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) مانع از ساخت برنامه مرور فوتبال داخلی توسط عادل فردوسی پور شود.
 
عادل فردوسی پور تاکنون ساخت برنامه بررسی هفتگی فوتبال داخلی و پخش آن از تلویزیون های اینترنتی را تایید یا تکدیب نکرده است. 

برنامه «۹۰» با اجرای عادل فردوسی پور از ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ و با تصمیم مدیر جدید شبکه سه سیما از جدول پخش این شبکه کنار گذاشته شد.

او در این مدت علاوه بر تهیه کنندگی «فوتبال ۱۲۰» در شبکه ورزش، در فضای مجازی برنامه‌های فوتبالی را تولید و پخش کرده است. نمونه‌ای از این برنامه‌ها «کلاسیکو» بود که به تهیه کنندگی فردوسی‌پور، با اجرای پژمان جمشیدی و با حضور هواداران دو تیم در استودیو، در آستانه ال‌کلاسیکوی حساس آذر ماه ۹۸ در پلتفرم‌های اینترنتی آماده و پخش شد.
 
بازگشت «عادل فردوسی پور»؛ رقابت اینترنتی عادل با رسانه ملی

برنامه عادل مجوز می گیرد؟

خبر تولید برنامه جدید عادل فردوسی پور در حالی منتشر شده که در روز‌های اخیر دعوای میان وزارت ارشاد و صداوسیما بر سر مجوز تولید محتوای صوتی و تصویری بالا گرفته است. حالا با این وجود بعید به نظر می‌رسد که در میان بلوای صداوسیما و وزارت ارشاد برنامه فوتبالی عادل فردوسی پور به این زودی‌ها مجوز پخش بگیرد.

ماجرا از این قرار است که صدا و سیما در مرحله‌ی آخر باید مجوز پخش تولید محتوای اینترنتی را برای برنامه‌های با مجوز وزارت ارشاد صادر کند.

بسیاری از کارگردان‌ها در یکی دو ماه اخیر که به وزارت ارشاد مراجعه کردند تا مجوز بخش نمایش خانگی را بگیرند بدون هیچ مشکلی این مجوز را دریافت کردند، اما این مجوز به معنی اجازه پخش از سینمای خانگی نیست، چرا که باید مجوز بخش صدا و سیما را نیز دریافت کنند و به نوعی مرحله‌ی آخر است که یک کارگردان با دریافت مجوزش می‌تواند کارش را به مرحله نمایش در بیاورد.

آخرین مقررات قانونی در حوزه محصولات سمعی و بصری و فعالیت‌های ویدیویی، مربوط می‌شود به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که عنوان آن هم شرایط استفاده صحیح از لوازم، تجهیزات و محصولات مختلف سمعی و بصری و برنامه‌های تصویری در قالب ویدیو است.

در مصوبه جلسه ۲۹۸ مورخ ۲۲ دی ماه سال ۷۱ آمده است: «بعد از این در خصوص استفاده از محصولات ویدیویی و نشر و پخش آن‌ها هیچ تصمیم دیگری در حوزه قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری نداریم.» در مصوبه شورای انقلاب فرهنگی صراحتاً گفته شده: «شورای انقلاب فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مأموریت داد تا در آینده ضمن رفع ممنوعیت از فعالیت‌های ویدیویی هرچه زودتر اقدام به طراحی نظام اجرایی در تمامی حوزه‌های فعالیت‌های سمعی و بصری کند و آیین‌نامه‌های لازم را تهیه نماید و پس از تصویب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اجرا درآورد.»

البته در حال حاضر مجوز برنامه فردوسی پور از تلویزیون اینترنتی نیز مبهم است و هنوز مشخص نیست که صداوسیما به این برنامه مجوز می‌دهد یا خیر. اما تقریباً مشخص است که رسانه ملی با رقیب سازی مخالف است و عادل فردوسی پور مسیر سختی برای دریافت مجوز خواهد داشت.
 
بازگشت «عادل فردوسی پور»؛ رقابت اینترنتی عادل با رسانه ملی

تلاش مجلسی‌ها برای بازگرداندن فردوسی پور به تلویزیون

در طول ۱۸ ماه اخیر برخی از نمایندگان مجلس دهم و یازدهم برای بازگشت عادل فردوسی پور به قاب تلویزیون تلاش کرده اند. علی مطهری، مصطفی کواکبیان، حشمت الله فلاحت پیشه و بیت‌الله عبداللهی بخشی از نمایندگان مجلس دهم بودند که رایزنی‌هایی برای بازگرداندن عادل فردوسی پور انجام دادند، اما نتیجه‌ای در بر نداشت.  

اما در آخرین تلاش، محمد مهدی فروردین، رئیس فراکسیون ورزش مجلس اوایل مردادماه سال جاری نیز خبر از رایزنی با مدیران صداوسیما در باره احیای برنامه ۹۰ و بازگشت عادل فردوسی پور به قاب تلویزیون داد.

او گفت که "تاکید ما بر این است که نقاط ضعف برنامه ۹۰ رصد شده و به دنبال اصلاح باشند، اما از نقاط مثبت آن استفاده کرده و مجددا برنامه ۹۰ در تلویزیون پخش شود. امیدواریم این اتفاق در آینده نزدیک رخ دهد. "
 
فروردین برای تحقق وعده خود قول داد که مذاکراتی با رئیس سازمان صداوسیما انجام دهد. البته با گذشت زمان مشخص شد که تلاش رئیس فراکسیون ورزش مجلس هم بی ثمر بوده و صداوسیمایی‌ها تمایلی به بازگشت عادل فردوسی پور نداشته اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین