جنجال «کَرِه» در بازار؛ داستان از چه قرار است؟

جنجال «کَرِه» در بازار؛ داستان از چه قرار است؟

با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت کره، مسئولان انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی احتمال می‌دهند که قیمت این محصول دوباره با افزایش مواجه شود. آن‌ها می‌گویند که از سال ۱۳۹۷ تاکنون با توجه به افزایش نرخ ارز و میزان نرخ تورم، شرکت‌های لبنی با دولت همکاری کردند و قیمت کره را ثابت نگه داشتند. اما حالا با افزایش نرخ ارز و واردات تکنولوژی‌های جدید، انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در نظر دارد که پیوسته قیمت شیرخام را افزایش دهد.  
کد خبر: ۸۴۳۹۲
بازدید : ۲۳۴۳
۲۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳
جنجال «کَرِه» در بازار؛ داستان از چه قراراست؟
 
فرادید| محصول لبنی «کره» یه هفته پرحاشیه را پر سر گذاشته است. هفته‌ای که در ابتدای آن بازار با کمیابی کره مواجه شد و پس از عرضه آن، قیمت دو برابری "کره" فروشندگان و مشتریان را به تعجب وا داشت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که "توقف واردات کره" به کشور و حذف "ارز تخصیصی ۴۲۰۰ تومانی" علل کمیابی و گرانی ناگهانی کره در بازار بوده است.

به گزارش فرادید، هر بسته ۱۰۰ گرمی کره که تا پیش از این با قیمت ۴ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شد، حالا در برخی فروشگاه‌ها با افزایش حدود ۱۰۰ درصدی به ۸ هزار تومان هم رسیده است.

در این رابطه دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی به توقف واردات کره به کشور اشاره کرده و گفته است: " یک سال است که دیگر به کشور وارد نمی‌شود. یعنی از خرداد سال گذشته تاکنون یک کیلو کره هم وارد نشده است، اما اولین محموله کره ایرانی از هفته آینده وارد بازار می‌شود. "

رضا باکری دلیل کمیاب شدن کره را آمادگی شرکت‌های داخلی برای عرضه «کره ملی» اعلام کرده است.

او گفته "برخی از شرکت‌های لبنی داخلی دستگاه‌های مربوط به «کره ملی» را از اروپا وارد کشور کردند. اما ظرف یک سال گذشته متخصصان بر فرمالیسیون کره ایرانی اقداماتی انجام می‌دادند که این کره‎‌ها براساس ذائقه ایرانی تولید شود. هر چند که ممکن است کره در بازار نایاب شده باشد، اما به اندازه سه ماه آینده کره در کارخانه‌ها تولید و دپو شده است که از این پس با تُناژ بالا به بازار عرضه می‌شود. ".

اما حالا با عرضه کره ملی، قیمت این محصول افزایش چشمگیری را تجربه کرده است.  

سعید درخشانی، رئیس اتحادیه سوپر مارکت‌ها ومواد پروتئینی دراین باره گفته است که "حدود یک هفته بود که تولید کننده، کره را در بازار عرضه نکرد و از دو روز گذشته که عرضه آن شروع شده، قیمت حدوداً دو برابر شده است. "

البته ستاد تنظیم بازار به دو برابر شدن قیمت کره واکنش نشان داده و گفته "سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان مکلف است سقف قیمت کره داخلی را تعیین و گزارش آن را جهت طی مرحل تصویب به کارگروه تنظیم بازار ارسال کند. "

براساس گزارش ها، ایران تا پیش از عرضه کره ملی، از کشور‌هایی همچون اروگوئه، امارات، ایرلند، آلمان، بلژیک، ترکیه، چین، سوئد، نیوزیلند و هلند، کره بسته‌بندی وارد می‌کرد.
 
جنجال «کَرِه» در بازار؛ داستان از چه قراراست؟

قیمت «کره» تا کجا بالا می رود؟

با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت کره، مسئولان انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی احتمال می‌دهند که قیمت این محصول دوباره با افزایش مواجه شود. آن‌ها می‌گویند که از سال ۱۳۹۷ تاکنون با توجه به افزایش نرخ ارز و میزان نرخ تورم، شرکت‌های لبنی با دولت همکاری کردند و قیمت کره را ثابت نگه داشتند.

اما حالا با افزایش نرخ ارز و واردات تکنولوژی‌های جدید، انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در نظر دارد که پیوسته قیمت شیرخام را افزایش دهد.  

باکری دبیر این انجمن می‌گوید: " هم اکنون قیمت هر کیلو کره ۸۰ هزار تومان (با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی که در اختیار واردکنندگان شرکت‌های لبنی قرار می‌گرفته) تمام می‌شود، یعنی قیمت هر کره ۱۰۰ گرمی هشت هزار تومان تمام می‌شد، اما با افزایش قیمت ارز نیمایی به ۲۰ هزار تومان و عدم تخصیص ارز دولتی به واردکنندگان کره ممکن است قیمت هر کیلو کره به ۱۲۰ هزار تومان برسد. "

محمد فربد، عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی هم در این رابطه گفته است که "براساس مصوبه چربی ستاد تنظیم بازار، قیمت هر قالب ۱۰۰ گرمی کره ۸۰۰۰ تومان خواهد شد که این رقم نیز براساس قیمت روز چربی سودی را عاید شرکت‌ها نمی‌کند. "

او می‌گوید که اگر کسی بخواهد سود قانونی به دست آورد می‌بایست هر قالب کره را به قیمت ۱۰هزار تومان به فروش برساند، اما به دلیل اینکه تغییر نرخ برای کارخانه‌ها و مصرف کننده مشکلاتی ایجاد می‌کند، کارخانه‌ها با همان قیمت ۸۰۰۰ تومان تولیدات خود را به فروش می‌رسانند.
 
این عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اعلام کرده "در حال حاضر برای واردات علوفه دامی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده می‌شود که اگر این ارز تغییر کند یا حذف شود به تبع آن قیمت شیرخام افزایش خواهد یافت و تحت تاثیر افزایش قیمت شیر خام طبیعتا قیمت کره هم تغییر خواهد کرد."
 
جنجال «کَرِه» در بازار؛ داستان از چه قراراست؟

علل گرانی «کره»؛ از سختگیری در واردات رسمی تا سیاست های غلط تنظیم بازار!

خسرو فروغان‌گران‌سایه، نایب رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران، در باره علت افزایش قیمت کره گفته است: " این مشکلات تنها مختص بازار کره نیست، بسیاری از کالاها در این مدت مشمول کمبود یا نوسانات قیمتی قرار گرفته‌اند. با چنین روندی حتی در زمینه تامین کالاها با مشکل روبه‌رو خواهیم شد. "
 
او همچنین می گوید: "در سیستم مدیریت وارداتمان ایراداتی وجود دارد. دولت با هدف اینکه ارز از کشور خارج نشود، درخصوص واردات سختگیری‌هایی انجام داد. سختگیری‌هایی که در این زمینه انجام گرفت، باعث شد واردات رسمی بخشی از کالاها به تدریج کمتر شود و کالاهای دیگر هم تحت تاثیر نوسانات قیمتی برخی از کالاها قرار بگیرند. حتی اگر کالایی صد درصد در داخل تولید شود و مواد اولیه آن هم در کشور ساخته شود، باز هم می‌تواند تحت تاثیر نوسانات دیگر کالاها قرار بگیرد و افزایش قیمت پیدا کند؛ چرا که هزینه ساختار تولید بالا می‌رود و در نتیجه روی قیمت نهایی تاثیر می‌گذارد."
 
نایب رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلات ثبت سفارش ها و عواقب آن، گفته "امروز با کمبود در برخی کالاها مواجه هستیم، دلیل آن هم این است که وقتی در ثبت سفارش‌ها سختگیری صورت گرفت و کالاها به‌صورت رسمی وارد نشد، باعث شد که کالاها به‌صورت غیر رسمی وارد شود. این موضوع سبب شد بخش بزرگی از اقتصاد ما با مشکل مواجه شود.از سوی دیگر امروز سختگیری‌هایی هم در کشور‌های همسایه ما اتفاق می‌افتد که اجازه نمی‌دهند کالا به‌صورت غیر رسمی از کشورشان خارج شود."
 
فروغان می گوید: " کره در این شرایط استثنا نیست، اینکه بگوییم عوامل بخصوصی باعث مشکلات در بازار کره شده است، این‌گونه نیست. بلکه در یک نگاه کلی به دلیل سیاست‌های غلط تنظیم بازار شاهد این کج‌کارکردی‌ها در بازار کره و محصولات دیگر هستیم. تنظیم بازار ما به روند صادرات و واردات ما برمی‌گردد. سختگیری‌هایی که در واردات و ثبت سفارش‌ صورت گرفت و عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی باعث شد سیاست واردات از ریل خود خارج شود."
 
او گفته "در حوزه صادرات هم صادرکنندگان شناسنامه‌دار به‌دلیل سخت‌گیری‌هایی که در زمینه رفع تعهد ارزی صورت گرفت، خانه‌نشین شدند و به بهانه بازنگشتن ارز دست از فعالیت کشیده‌اند. سختگیری در واردات باعث شد بسیاری از کالاها وارد نشود و تخصیص ارز هم به واردات داده نشد. همچنین حباب‌هایی هم که در بورس به وجود آمد خودش باعث تورم در کشور شد و قیمت کالاها بالا رفت و در نتیجه عدم تناسب بین بخش تولید و بخش توزیع شکل گرفت."
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین