انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛ «سعید محمد» نامزد نهایی اصولگرایان است؟

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛ «سعید محمد» نامزد نهایی اصولگرایان است؟

در حال حاضر نگاه اکثریت اردوگاه اصولگرایان به سعید جلیلی و اقلیت به سعید محمد معطوف است و در صورتی که قالیباف از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کنار بکشد، احتمال اجماع برای آن‌ها بالا خواهد رفت. از سوی دیگر در این چند ماه باقیمانده به انتخابات بعید است که اصولگرایان گزینه تازه نفس و ناشناسی را معرفی کنند. از جهت دیگر اکثریت اصولگرایان سعید جلیلی را مصداق «دولت جوان و انقلابی» می‌دانند و معتقدند که او تمام ویژگی‌ها لازم برای جلب اعتماد بدنه اصولگرایی را داردو می‌تواند روی صندلی ریاست پاستور بنشیند.  
کد خبر: ۸۴۷۰۰
بازدید : ۳۹۸۹
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛ «سعید محمد» نامزد نهایی اصولگرایان است؟
 
فرادید| "سعید جلیلی" و "محمدباقر قالیباف" که تا پیش از این به عنوان نامزد‌های جدی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح شده بودند، حالا "سعید محمد" نیز به این لیست اضافه شده است. "محمد" که در حال حاضر فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء را برعهده دارد، در روز‌های اخیر از سوی رسانه‌های اصولگرا به عنوان مصداق «دولت جوان  وانقلابی» معرفی شد و برخی از رسانه‌های اصلاح طلب از او به عنوان یکی از گزینه‌های جدی اصولگرایان نام می‌برند.  

به گزارش فرادید، "سعید محمد" ۵۲ ساله که از مهرماه سال ۹۷ به عنوان فرمانده قرار سازندگی خاتم الانبیاء انتخاب شده، حالا حضورش در انتخابات ریاست جمهوری هر روز پررنگ‌تر می‌شود.

گرچه اصولگرایان گزینه‌های متعددی برای انتخابات پیش رو دارند، اما حالا که جناح راست قوه مقننه و قضائیه را درست گرفته اند، تلاش می‌کنند تا با تصمیمی مشترک به مطمئن‌ترین گزینه از نظر رای آوری برسند.  

در حال حاضر در محافل اصولگرایی مباحثی در مورد «دولت جوان و انقلابی»، رئیس جمهور نظامی و کاندیدای با اقبال رای آوری بالا شنیده می‌شود. محافلی که خروجی آن‌ها محمدباقر قالیباف، علی نیکزاد، سعیدجلیلی، ابراهیم رئیسی و سعید محمد بوده است.

از طرفی برخی اصولگرایان طرفدار رئیس جمهور نظامی نام رستم قاسمی و حسین دهقان را مطرح کرده اند که اقبال آن‌ها در شورای ائتلاف اصولگرایان بسیار کمتر از سایر اسم‌ها است.

اما به نظر می‌رسد که در نهایت محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی و سعید محمد به عنوان نامزد‌های نهایی مد نظر اردوگاه اصولگرایان قرار گیرند.  

البته تا پیش از این گزینه‌ها احتمال می‌رفت که پرویز فتاح و ابراهیم رئیسی به نقاط کانونی جناح راست تبدیل شوند و تمامی فعالیت‌های انتخاباتی برای این دو نامزد متمرکز شود. اما ابراهیم رئیسی به صراحت اعلام کرد که برای انتخابات پیش رو برنامه‌ای ندارد. از طرفی هم پرویز فتاح با جنجال اخیرش تقریباً نگاه اکثریت اصولگرایان را از دست داده است و بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها نامش از زبان فعالان جناح راست به نیکی برده شود.  

با این حال در حال حاضر نگاه اکثریت اردوگاه اصولگرایان به سعید جلیلی و اقلیت به سعید محمد معطوف است و در صورتی که قالیباف از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کنار بکشد، احتمال اجماع برای آن‌ها بالا خواهد رفت. از سوی دیگر در این چند ماه باقیمانده به انتخابات بعید است که اصولگرایان گزینه تازه نفس و ناشناسی را معرفی کنند.

از جهت دیگر اکثریت اصولگرایان سعید جلیلی را مصداق «دولت جوان و انقلابی» می‌دانند و معتقدند که او تمام ویژگی‌ها لازم برای جلب اعتماد بدنه اصولگرایی را داردو می‌تواند روی صندلی ریاست پاستور بنشیند.  
انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛ «سعید محمد» نامزد نهایی اصولگرایان است؟

"سعید محمد" در اردوگاه اصولگرایان چقدر اقبال دارد؟

فعالیت‌های رسانه‌ای اخیر "سعید محمد" و برخی اظهار نظر‌های سیاسی او نشان می‌دهد که بی میل به حضور در انتخابات ریاست جمهوری نیست و در صورت استقبال اصولگرایان وارد عرصه می‌شود. برخی ناظران معتقدند که محمد برنامه انتخاباتی خود را شروع کرده و در طول سه ماه اخیر حداقل از ۱۲ استان کشور بازدید داشته است. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم گفته اند که او از مدت‌ها پیش تیم ستاد انتخاباتی خود را آماده کرده است.  

برخی از فعالان اصولگرا هم به تازگی گفته اند که برخی از سیاسیون نزدیک به سعید محمد به او می‌گویند که باتوجه به داشتن سن کم نسبت به سایر چهره‌های سیاسی اصولگرا، مصداق جوان مومن انقلابی هستید و می‌توانید برای تشکیل دولت انقلابی یک مصداق جدی باشید.  

اما تعداد آن‌هایی که تا کنون با سعید محمد همراه شده اند و او را مصداق جوان مومن انقلابی می‌دانند، کم هستند.   براساس شنیده‌ها در حال حاضر علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و مهرداد بذرپاش، رئیس دیوان محاسبات کشور، از حامیان جدی او هستند.  

البته سعید محمد مخالفان جدی هم دارد، برخی می‌گویند، پرونده‌ی تخلفات مالی عیسی شریفی، معاون شهردار در زمان قالیباف، توسط او جمع و آشکار شده است. برای همین محمد ارتباط خوبی با قالیباف ندارد.

این اختلافات در روز‌های اخیر باعث شد تا برخی از فعالان سیاسی اصولگرا او را نادیده بگیرند و محمد را فاقد شرایط لازم برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بدانند. آن‌ها گفته اند که سعید محمد به هیچ عنوان رجل سیاسی نیست و تا لحظه فعلی و طبق قوانین شورای نگهبان او به احتمال ۹۹ درصد رد صلاحیت خواهد شد.

مخالفت‌ها با حضور سعید محمد برای انتخابات پیش رو در حالی است که بسیار از کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی فعالان رسانه‌ای اصولگرا به او خوش بین هستند و از محمد به عنوان پدیده انتخابات ۱۴۰۰ نام می‌برند. آن‌ها به سوابق مثبت سعید محمد در قرارگاه خاتم اشاره کرده و می‌گویند که او برخلاف فرماندهان پیشین قرارگاه سازندگی سابقه نظامی‌گری ندارد و با وجود اینکه در سپاه پاسداران حضور داشته، او را با القاب نظامی نمی‌شناسند و در رزومه‌ای که برای سعید محمد ذکر شده است هیچ ردی از فعالیت نظامی دیده نمی‌شود.

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران از عنوان دکتر برای معرفی او استفاده می‌کنند. براساس گزارش‌ها او با لباس نظامی در محل کار خود حاضر نمی‌شود.

پیش از سعید محمد، محمد وفایی، محمد باقر قالیباف، حسن دانایی‌فرد، عبدالرضا عابد، رستم قاسمی، ابوالقاسم مظفری، عبادالله عبداللهی که همگی از فرماندهان دفاع مقدس بودند، فرماندهی قرارگاه خاتم سازندگی را برعهده داشتند.
انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛ «سعید محمد» نامزد نهایی اصولگرایان است؟

"سعید محمد" کیست؟

سعید محمد متولد ۱۳۴۷ در تهران است و مدرک تحصیلی دکترای خود را در رشته مهندسی عمران (گرایش راه و ترابری) از دانشگاه تربیت مدرس تهران در سال ۱۳۸۸ دریافت کرده است. او از سال ۱۳۶۶ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و دارای سوابق مدیریتی و اجرایی متعددی در شرکت‌ها و موسسات اقماری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و بنیاد تعاون سپاه است.

سعید محمد پیش از فرماندهی قرارگاه سازندگی، مدیرعامل گروه ایرانیان اطلس (سازنده و مالک چندین مرکز خرید در شهر‌های مختلف ایران) بود.
 
او چندین سال نیز مدیرعامل سپاسد از زیر مجموعه‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بود. سپاسد مهم‌ترین بازوی مهندسی سپاه پاسداران است که پروژه‌های عظیم سدسازی، تونل سازی، نیروگاه‌های برق، سازه‌های بتونی بلند و... را در کشور اجرا می‌کند.

سعید محمد در سپاسد جایگزین پرویز فتاح شد و گفته می‌شود مجموعه سپاسد در دوره او چند برابر قوی‌تر شد و اصلا قابل مقایسه با دوره فتاح نیست و در همین دوره بود که از محمد به عنوان یکی از نخبگان سپاه یاد شد. با این حال عمده شهرت او در همین یک ماه اخیر رخ داد؛ همان زمانی که نام او در برخی محافل به شکل جدی مطرح شد.
 
سعید محمد اسلامی دهم مهرماه ۹۷ با حکم سرلشکر جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران به سمت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء منصوب شد. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا که عموما قرارگاه خاتم گفته می‌شود، از زیرمجموعه‌های سپاه است، که «بزرگ‌ترین پیمان‌کار پروژه‌های دولتی ایران» است.
 
این نهاد با هدف «آب‌رسانی، صدور نفت و گاز، پروژه‌های سدسازی، انتقال آب و نیرو و راه‌سازی» راه اندازی شد.
 


 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
امراله مهماندوست
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۶
5
10
آقای محمود احمدی نژاد بهترین رئیس کشور ایران بوده است که مسکن مهر + سهام عدالت + یارانه + می خواست زمین برای احداث باغچه و باغ و کشاورزی به همه مردم ایران بدهد که رهبر معظم مسلمانان جهان با آن مخالفت کردند خدا کند شخصی در کشور ایران رئیس جمهور شود که بتواند مقدار 15 هکتار زمین از اطراف روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاطوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را به اینجانب واگذار کند
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین