«محمد امامی» کیست؟

«محمد امامی» کیست؟

قهرمانی، نماینده دادستان اعلام کرده که محمد امامی و ۳۳ متهم دیگر متهم به بیش از دو هزار و پانصد میلیارد تومان بدهی بانکی هستند. براساس گفته رسول قهرمانی این افراد، بیش از هزار میلیارد تومان را در پوشش دریافت تسهیلات و ضمانت‌نامه‌های بانکی از طریق غیرقانونی و تودیع وثایق ناچیز از بانک سرمایه و شرکت‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان، خارج کرده اند. 
کد خبر: ۸۵۷۶۸
بازدید : ۵۴۱۶
۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
«محمد امامی» کیست؟
 
فرادید| سید محمد امامی تهیه کننده سینما و تلویزیون که طی سال‌های اخیر تهیه کنندگی سریال‌های بسیاری از جمله شهرزاد را برعهده داشته، اما حالا درگیر فساد در بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان است.

به گزارش فرادید، در حال حاضر سه جلسه دادگاه رسیدگی به فساد اقتصادی "محمد امامی" تهیه کننده سریال شهرزاد برگزار شده است. جلسه اول این دادگاه ۲۷ مرداد ماه به صورت غیر علنی تشکیل شد که بر اساس گزارش قوه قضائیه در جلسه‌ی اول دادگاه، رسول قهرمانی نماینده دادستان بخش اول کیفر خواست ۲۴۰ صفحه‌ای متهمان ودلایل انتساب جرم را قرائت کرد.

جلسه دوم دادگاه ۱۵ مهر ماه به صورت علنی برگزار شد. در دومین جلسه قهرمانی نماینده دادستان به قرائت ادامه کیفرخواست پرداخت. البته بیشتر آن به اتهامات محمد امامی اختصاص داشت.

جلسه بعدی این دادگاه روز دوشنبه ۲۱ مهر ماه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار شد.
 
این پرونده ۳۴ متهم دارد.
 
جلسه سوم دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ۳۳ متهم پرونده، ۱۹ مهر ماه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار گردید. قاضی با قرائت مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ آیین دادرسی کیفری از متهمین خواست در طول جلسه محاکمه صداقت و ادب را رعایت کنند

از مهم‌ترین آثار "سیدمحمد امامی" تهیه کننده سینما وتلویزیون، می‌توان به سریال "شهرزاد" به کارگردانی حسن فتحی اشاره کرد. امامی کار حرفه‌ای خود را از سینمای خانگی آغاز کرد وسال ۱۳۹۲ در سریال "شاهگوش" به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است.  "سریال بامداد خمار" اثری دیگر به تهیه کنندگی امامی است.

البته او سرمایه گذار فیلم‌های "تابو" به کارگردانی «خسرو معصومی»، "ابد و یک روز" به کارگردانی «سعید روستایی»، "خوب بد جلف" به کارگردانی «پیمان قاسم‌خانی» و "کاناپه" به کارگردانی «کیانوش عیاری» نیز بوده است.

محمد امامی به همراه هادی رضوی به عنوان تهیه کنندگان سریال محبوب «شهرزاد» فعالیت داشتند. هادی رضوی نیز از محکومان پرونده فساد در بانک سرمایه وصندوق ذخیره فرهنگیان، به بیست سال حبس محکوم شد. امامی و رضوی نماد فساد در سینما هستند.

امامی سال‌های اخیر نیز چند باری به اتهام فساد در بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان، بازداشت شد و هم اکنون نیز در زندان به سر می‌برد و قراری برای او صادر نشده است.
 
«محمد امامی» کیست؟

اتهامات محمد امامی چیست؟

قهرمانی، نماینده دادستان اعلام کرده که محمد امامی و ۳۳ متهم دیگر متهم به بیش از دو هزار و پانصد میلیارد تومان بدهی بانکی هستند. براساس گفته رسول قهرمانی این افراد، بیش از هزار میلیارد تومان را در پوشش دریافت تسهیلات و ضمانت‌نامه‌های بانکی از طریق غیرقانونی و تودیع وثایق ناچیز از بانک سرمایه و شرکت‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان، خارج کرده اند.  

 از طرفی قاضی مسعودی رییس دادگاه، در مورد اتهامات محمد امامی گفته است: "محمد امامی فرزند احمد حسب محتویات پرونده، کیفرخواست و مستندات اتهام، دایر بر مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۳۵۰ میلیارد ریال از محل اخذ تسهیلات از بانک سرمایه به نحو نامشروع، دریافت غیر قانونی ۲۶ فقره ضمانت نامه بانکی فاقد پشتوانه مجموعا به مبلغ ۵ هزار و ۹۶ میلیارد ریال از بانک سرمایه، غیر قانونی مبلغ هزار و ۱۲۴ میلیارد و ۳۲۶ میلیون ریال از شرکت‌های سرمایه گذاری فرهنگیان و تدبیرگران اطلس متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان در پوشش قرارداد‌های حق العمل کاری دریافت کرده است. "

البته قاضی مسعودی گفته " دریافت غیر قانونی وجوه به مبلغ ۴۱۴ میلیارد و ۹۵۴ میلیون و ۳۱۱ هزار ریال از شرکت توسعه ساختمان سرمایه، در پوشش انعقاد قرار داد حق العمل کاری به نام شرکت پترو گل و روشه قشم، مبلغ هزار و ۲۶۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در فرآیند دریافت املاک لواسان و چناران از بانک سرمایه، انتقال ملک خیابان شهید فیاضی به بانک سرمایه، از طریق گران نمایی در ارزیابی املاک، دریافت غیر قانونی ۹۰۰ میلیارد تسهیلات مشارکت مدنی ازبانک سرمایه به نام گلگلون تجارت جهان، باران تجارت آوا و لوله سازی دقیق زاگرس، معاونت در ارائه گزارش کارشناسی رسمی دادگستری به نحو خلاف واقع که در حکم جعل در اسناد رسمی در خصوص املاک موسوم به فرشته است. "

در جلسه سوم دادگاه، قهرمانی نماینده دادستان با اعلام قاضی مسعودی مقام در جایگاه قرار گرفت و گفت که "امامی هنگام اخذ تسهیلات می‌گوید قصد احداث پتروشیمی و پالایشگاه را دارم، اما من در ادامه موارد صرف شده از تسهیلات دریافتی توسط امامی را برای دادگاه می‌خوانم: با بخشی از این تسهیلات پول هادی رضوی پرداخت شد؛ بخشی از این تسهیلات در چند صرافی تبدیل به ارز شد. "

همچنین قهرمانی گفته "بخشی از آن‌ها به نام یک مدیر تولید شبکه نمایش خانگی شد؛ بخشی از آن به حساب دختر ۱۴ ساله یکی از متهمان رفت؛ بخشی از این تسهیلات به حساب شخصی یک هنرپیشه شاخص کشور واریز شد؛ بخشی از آن به حساب حمیدرضا شیرخان یکی از متهمین همین پرونده رفت؛ بخشی از آن تسهیلات در قسمت‌های مختلف به حساب حمید حاجیان واریز شد. "

نماینده دادستان افزوده "حمید حاجیان وکیلی است که در حین تحقیقات ما کشته شده است و پرونده قتل او نیز در دست بررسی است که نتایج بدست آمده از آن می‌تواند معما‌های زیادی را کشف کند؛ بخشی از این تسهیلات به حساب یک خانم بازیگر سینما رفت که هیچ قراردادی نیز در زمینه ایفای نقش در فیلم با امامی نداشت؛ بخشی از آن به حساب بازیگران زن و مرد متعدد رفته که قراردادی با امامی ندارند. "

قهرمانی بیان کرده "بخشی از آن تسهیلات دریافتی در حساب‌های متعدد چرخیده و سرانجام به حساب شرکتی رفته که خود تسهیلات گیرندگان اعضای هیئت مدیره‌اش بودند؛ بخشی از این تسهیلات به حساب خانم ف رفته که در یکی آژانس تمامی بلیت‌های سفر‌های خارج کشور امامی را تأمین می‌کرد؛ بخشی از آن تسهیلات به حساب داماد خانواده امامی آقای محمدحسن زرین اقبال رفت. "

پس از سخنان نماینده دادستان قاضی مسعودی مقام ضمن اعلام ختم جلسه، گفت: پرونده به هر میزان صفحه و مجلدات باشد، به آن‌ها رسیدگی می‌شود و متهمین و وکلایشان در فرجه قانونی باید در رابطه با مفاد کیفرخواست و مستندات پرونده به دفاع بپردازند و همانطور که بالغ بر ۱۰ جلسه به وکلای متهمین اجازه داده شده، پرونده را مطالعه کنند باز هم می‌توانند در صورت لزوم درخواست مطالعه پرونده را مطرح کنند و قطعاً به درخواست آن‌ها پاسخ داده خواهد شد.

«محمد امامی» کیست؟

نامه سینماگران برای آزادی محمد امامی

فروردین ۹۹  تعدادی از اهالی سینما با انتشار نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی، رییس دستگاه قضا با تمجید‌های فراوان از محمد امامی متهم فساد بانک سرمایه خواستار آزادی امامی به بهانه کرونا شدند. اسامی سینماگران امضا کننده نامه هم منتشر شد، نامه‌ای که از زمان انتشار رسمی‌اش با ریزش امضا مواجه بوده و تعدادی از آن‌ها امضای نامه مذکور را تکذیب کردند.
 
«محمد امامی» کیست؟

در نامه سینماگران، محمد امامی به عنوان تهیه کننده‌ای "نام آور"، "مایه احترام ایران و جهان"، "کارآفرین"، "خلاق"، "دیندار و معتبر و با آبرو" توصیف شده است. نویسندگان نامه به رییس قوه قضائیه خواستار آن شده‌اند که در شرایط کنونی و با شیوع بیماری کرونا، محمد امامی از زندان آزاد شود. در این نامه آمده که امامی "می تواند در زمان آزادی به روند تولیدات فرهنگی کمک به سزایی کند. "
 
«محمد امامی» کیست؟

امضا کننده‌ی این نامه چهره‌های شاخصی همچون مجید رجبی معمار، کیانوش عیاری، نرگس آبیار، محمد حسین مهدویان، علی سرتیپی، جواد نوروزبیگی، روح الله حجازی، پیمان قاسم خانی، احمد مهرانفر، مهدی کرم پور، تینا پاکروان، سعید قطبی زاده، خسرو نقیبی و ...   بوده است.

البته برخی از سینماگران هم این موضوع را تکذیب کردند که بازیگرانی همچون محسن تنابنده، مهران احمدی، روح الله حجازی و مهدی کرم‌پور از جمله آن‌ها بودند. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین