سنگ بزرگ پیش پای عادل فردوسی پور؛ چرا مجوز «۹۹» صادر نشد؟

سنگ بزرگ پیش پای عادل فردوسی پور؛ چرا مجوز «۹۹» صادر نشد؟

رد مجوز برنامه تازه عادل فردوسی پور از سوی ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) باعث شد تا منتقدان دوباره تلویزیون را مقصر این موضوع بدانند. منتقدان معتقدند که تلویزیون نمی‌خواهد با اعطای مجوز به عادل برای خود رقیب تراشی کند، از همین رو مجوز برنامه اش را رد کرده است. اما چیزی نگذشت که ساترا به انتقاد‌ها پاسخ داد و تلویحا اعلام کرد که در این تصمیم نقش آنچنانی نداشته است.
کد خبر: ۸۵۹۰۱
بازدید : ۲۹۷
۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
سنگ بزرگ پیش پای عادل فردوسی پور؛ چرا مجوز «۹۹» صادر نشد؟
 
فرادید| برنامه تازه عادل فردوسی پور که قرار بود همزمان با آغاز لیگ بیستم کار خود را بر بستر شبکه‌های اینترنتی شروع کند، از نهاد‌های زیرمجموعه تلویزیون مجوز نگرفت و حالا سرنوشت آن در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

به گزارش فرادید، درخواست مجوز برنامه «۹۹» را فیلیمو و کافه بازار به ساترا ارائه کردند، اما بلافاصله خبر رسید که این نهاد زیر مجموعه صداوسیما، این در خواست را رد کرده است.

برنامه «۹۹» پیش از این، مجوز پخش برنامه را از وزارت ارشاد دریافت کرده بود. اما پس از اینکه اعلام شد عادل قصد دارد برنامه را به صورت زنده و بر پایه پلتفرم‌های اینترنتی پخش شود، موضوغ مجوز پخش زنده از ساترا سر زبان‌ها افتاد.  

این برنامه که ابتدا با نام «نودِ نو» سر زبان‌ها افتاد، قصد داشت به صورت هفتگی و در ۱۵ قسمت به صورت زنده به لیگ برتر ایران بپردازد.

کافه بازار و فیلیمو نام برنامه عادل فردوسی پور را  در درخواست مجوز ساترا «۹۹» عنوان کرده اند.  

پس از این موضوع، بسیاری از رسانه‌ها سعی داشتند نظر عادل فردوسی پور را در این باره بدانند، اما عادل ترجیح داد در این باره صحبتی نکند.

عادل فردوسی پور تا ۲۰ اسفند ۹۷ برنامه پرطرفدار «۹۰» را اجرا می‌کرد، اما یک باره و با تصمیم مدیر شبکه ۳ سیما کنار گذاشته شد. او روز‌های اخیر و پس از گذشت ۲۰ ماه، به این موضوع واکنش نشان داد و گفت که هنوز نمی‌داند به چه دلیلی از تلویزیون کنار گذاشته شده است.

در طول دو سال اخیر، عادل فردوسی پو تهیه کنندگی دو برنامه «فوتبال ۱۲۰» از شبکه ورزش و «کلاسیو» از پلتفرم‌های اینترنتی را برعهده داشته است.  

او در اولین تجربه برنامه سازی اینترنتی «کلاسیکو» را ساخت که اجرای آن را پژمان جمشیدی برعهده داشت. این برنامه با حضور هواداران دو تیم رئال مادرید و بارسلونا، در آستانه ال‌کلاسیکوی حساس آذر ماه ۹۸ تهیه و در پلتفرم‌های اینترنتی پخش شد. تجربه اول عادل در برنامه سازی اینترنتی با استقبال گسترده فوتبال دوستان مواجه شد.
 
سنگ بزرگ پیش پای عادل فردوسی پور؛ چرا مجوز «۹۹» صادر نشد؟

چه کسی مجوز «۹۹» را رد کرد؟

رد مجوز برنامه تازه عادل فردوسی پور از سوی ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) باعث شد تا منتقدان دوباره تلویزیون را مقصر این موضوع بدانند. منتقدان معتقدند که تلویزیون نمی‌خواهد با اعطای مجوز به عادل برای خود رقیب تراشی کند، از همین رو مجوز برنامه اش را رد کرده است.  

اما چیزی نگذشت که ساترا به انتقاد‌ها پاسخ داد و تلویحا اعلام کرد که در این تصمیم نقش آنچنانی نداشته است.

علی سعد سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در این باره گفته که "شرط طرح برنامه‌ها در شورای موافقت کلی انتشار، عدم وجود موانع حقوقی، قضایی و امنیتی است که در مورد برنامه ۹۹ که به درخواست فیلیمو و کافه بازار مطرح شده بود، به دلیل عدم دریافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملا موضوع قابل طرح و بررسی توسط شورای مذکور نبود. "

او همچنین تاکید کرده که " حیطه مسولیتی ساترا فقط تصمیمات رسانه‌ای است؛ لذا در صورت وجود ملاحظات استعلامی، دعاوی حقوقی و یا پرونده‌های قضایی، ساترا امکان بررسی تقاضا‌های رسیده را نخواهد داشت. "

پس ازموضع گیری معاون ساترا، محمد جواد شکوری، مدیرعامل صبا ایده (فیلیمو) هم به رد مجوز برنامه «۹۹» واکنش نشان و در صفحه توئیترش نوشت: "صادر نشدن مجوز برنامه عادل اگرچه از طریق ساترا به ما اعلام شد، ولی به ساترا ارتباطی نداشت، ولکن مابقی داستان نیز بماند شاید برای پسرم تعریف کردم شاید هم نه! چون بگذرد این عمر چه شیرین و چه تلخ /پیمانه چو پر شد چه نیشابور و چه بلخ"

شکوری با بیان این مطالب به نوعی اعلام کرده که مسئله مجوز گرفتن عادل چیزی فراتر از موافقت ساترا است، اما با این حال او نگفته که چه نهاد و یا اشخاصی مانع از دریافت مجوز برنامه تازه عادل فردوسی پور شده اند.
سنگ بزرگ پیش پای عادل فردوسی پور؛ چرا مجوز «۹۹» صادر نشد؟

عادل همچنان ممنوع التصویر است؟

در طول ۲۰ ماه گذشته، بسیاری از اشخاص سیاسی و اجتماعی تلاش کرده اند تا به عنوان واسطه مشکل ممنوع التصویری عادل فردوسی پور را با تلویزیون حل کنند، اما هیچ یک نتوانسته اند این سنگ بزرگ را تکان بدهند.  

در آخرین تلاش، محمد مهدی فروردین رئیس فراکسیون ورزش مجلس وعده رایزنی با مدیران صداوسیما، احیای برنامه ۹۰ و بازگشت عادل فردوسی پور به قاب تلویزیون را داده بود. اما پس از مدتی مشخص شد که او نیز همچون گذشتگان توان حل این مشکل را نداشته است.  

پس از فروردین، علی مطهری، حشمت الله فلاحت پیشه، مصطفی کواکبیان و بیت الله عبداللهی نمایندگان مجلس دهم و حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی برای پایان دادن به مننوع التصویری و بازگشت عادل فردوسی پور به تلویزیون تلاش کرده بودند.

البته به نظر می‌رسد که مسئله ممنوع التصویری عادل فردوسی پور تنها مختص به تلویزیون باشد، چراکه وزارت ارشاد پیش از این مجوز پخش به برنامه «۹۹» را صادر کرده است.

با این حال معاون ساترا سه مانع حقوقی، قضائی و امنیتی را به عنوان سنگی پیش پای عادل فردوسی پور مطرح کرده است که بعید است مانع حقوقی و قضائی علت این مخالفت‌ها بوده باشد. در نهایت باید منتظر نشست و دید که آیا عادل به مجور ارشاد برای پخش برنامه از پیش تهیه شده رضایت می‌دهد یا «۹۹» نیز بدون آغاز، پایان می‌یابد.  

 

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه