چالش مرگبار «مومو» در ایران؛ ماجرا از چه قرار است؟

چالش مرگبار «مومو» در ایران؛ ماجرا از چه قرار است؟

همه چیز سال ۲۰۱۶ و در فیس بوک آغاز شد. آنجا که یک گروه فیس بوکی، برخی کاربران این شبکه اجتماعی را برای ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس به چالش کشیدند. برخی از اعضای این گروه فیس بوکی چنین بیان می‌کردند که اگر پیامی را برای مومو ارسال کنند، مومو پاسخ آن‌ها را با تصاویری وحشتناک، خشونت آمیز و حتی تهدید می‌دهد. همان زمان، دیلی میل با انتشار گزارشی نگران کننده در باره چالش مومو نوشته بود: " یک بازی آنلاین جدید و ترسناک و البته بسیار خطرناک در واتس آپ در هفته‌های اخیر در دنیا همه گیر شده و جان نوجوانان را تهدید می‌کند و خانواده‌ها نگران هستند که مانند نهنگ آبی منجر به مرگ و خودکشی زیادی شود. "
کد خبر: ۸۵۹۹۳
بازدید : ۹۱۲۱
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸
چالش مرگبار «مومو» در ایران؛ ماجرا چیست؟
 
فرادید| زنی با بدن پرنده و با مو‌هایی به هم ریخته، همچنان که با چشمان بیرون زده از حدقه در پیام رسان واتس آپ به شما زل زده، هر بار اقدام به ارسال پیام و ویدیو‌های خشونت آمیز می‌کند. این‌ها ویژگی تصویر پروفایل «مومو» در واتس آپ است که گاهی با خنده‌های جوکری فضای دلهره را ایجاد می‌کند. این چالش که در سراسرجهان به نام مومو شناخته می‌شود، اولین پیامد‌های خشونت آمیز آن ابتدای سال ۲۰۱۷ در آمریکا، اروپا و آسیا نمایان شد. اما حالا «مومو» با سه سال تاخیر وارد ایران شده و در روز‌های اخیر جان یک نوجوان خوزستانی را هم گرفته است.

به گزارش فرادید، روز‌های گذشته بود که خبر ایست قبلی یک نوجوان ۱۱ ساله اهوازی در ارتباط با چالش «مومو» منتشر شد. خبری که هم اکنون میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و از طرفی نگرانی خانواده‌ها را در پی داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قربانی ایرانی چالش «مومو»، مانی پورحامدی نوجوان اهل شهرستان اهواز بوده که در مقطع پنجم دبستان مشغول به تحصیل بوده است. او پس از اینکه پیام‌های خشونت آمیز و تهدید کننده‌ای از سوی «مومو» در پیام رسان واتس آپ دریافت کرد، در اثر ترس و وحشت، دچار سکته قلبی شد و درنهایت نیز جان سپرد.  

با این حال، رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا درباره چالش «مومو» در ایران گفته "افرادی در داخل و خارج از کشور از فضای ایجادشده درباره چالش مومو سوءاستفاده کرده‌اند و تصاویر مومو (تصویر عروسک ترسناک یک زن) را روی پروفایل واتس‌اپ خود قرار می‌دهند. "

او می‌گوید که "این اکانت‌ها با کاربران مدنظر خود که اغلب دانش‌آموزان هستند، تماس می‌گیرند و آن‌ها و خانواده‌هایشان را نگران می‌کنند. با کاربران صحبت می‌کنند، متن خاصی برایشان می‌فرستند و آن‌ها را به برخی چالش‌های خطرناک دعوت می‌کنند. بعد از این مرحله تهدید می‌کنند که اگر کاری را که از آن‌ها خواسته شده است، انجام ندهند، موبایل‌شان هک می‌شود یا فردی می‌آید و آن‌ها را به قتل می‌رساند. "

درباره آغاز چالش مومو در کشور و فراگیری آن هم سرهنگ علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفته "در روز‌های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح برخی استان‌های کشور به خصوص استان‌های جنوبی بوده ایم و برخی کاربران که بیشتر آن‌ها دانش آموز بوده اند پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند، دریافت پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو بیشتر از طریق اپلیکیشن واتس آپ صورت گرفته است. "

سرهنگ رجبی می‌گوید: "برخی از کاربران واتس آپ از حساب‌های کاربری با شماره ایرانی و گاهی خارجی پیام‌هایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آن‌ها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند؛ بررسی‌های گسترده پلیس فتا نشان داد عمده این پیام‌ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است. "

«مومو» دومین بازی غیر نرم افزاری مخفیانه خطرناک در جهان است که منجر به مرگ برخی کاربران شده است.

پیش از «مومو»، چالش ۵۰ مرحله‌ای "نهنگ آبی" در آخرین مرحله کاربران خود را دعوت به خودکشی می‌کرد و در اثر آن خودکشی‌های بسیاری در سراسر جهان در ارتباط به نهنگ آبی به ثبت رسید.  
چالش مرگبار «مومو» در ایران؛ ماجرا چیست؟

«مومو» از کجا آغاز شد؟

همه چیز سال ۲۰۱۶ و در فیس بوک آغاز شد. آنجا که یک گروه فیس بوکی، برخی کاربران این شبکه اجتماعی را برای ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس به چالش کشیدند. برخی از اعضای این گروه فیس بوکی چنین بیان می‌کردند که اگر پیامی را برای مومو ارسال کنند، مومو پاسخ آن‌ها را با تصاویری وحشتناک، خشونت آمیز و حتی تهدید می‌دهد.

همان زمان، دیلی میل با انتشار گزارشی نگران کننده در باره چالش مومو نوشته بود: " یک بازی آنلاین جدید و ترسناک و البته بسیار خطرناک در واتس آپ در هفته‌های اخیر در دنیا همه گیر شده و جان نوجوانان را تهدید می‌کند و خانواده‌ها نگران هستند که مانند نهنگ آبی منجر به مرگ و خودکشی زیادی شود. "

در طول سه سال گذشته، مقامات بریتانیا، آرژانتین، روسیه، روسیه، آلمان و مکزیک بازی آنلاین «مومو» را به خشونت آموزی به کودکان ونوجوانان و تحریک آن‌ها به خودکشی متهم کرده اند.  

روسیه اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۳۰ نوجوان در این کشور با تحریک چالش «مومو» اقدام به خودکشی کرده اند، البته تاکنون ارتباط هیچ یک از این خودکشی‌ها با «مومو» به اثبات نرسیده است.  

اما اولین مورد خودکشی مرتبط با چالش مومو مربوط به یک دختر نوجوان آرژانتینی بود که به اثبات هم رسید. براساس گزارش روزنامه بوینس آیرس تایمز، این قربانی ۱۲ ساله توسط فردی به خودکشی ترغیب شده و از تمامی فعالیت‌های خود پیش از خودکشی فیلمبرداری کرده است.

با این حال هم اکنون، کسی نمی‌داند که این چالش دقیقاً توسط چه کسانی طراحی و کارگردانی می‌شود. اما با این حال در حال حاضر ۷ شماره تماس مرتبط با این چالش و با پیش شماره ژاپن و چند کشور امریکای جنوبی کشف شده است. درهمین راستا از کاربران واتس اپ خواسته شده است با شماره‌های ناشناس تماس برقرار نکرده و در صورت دریافت پیام بلافاصله آن را بلاک کنند.

نکته قابل توجه این است که تصویر پروفایل «مومو» فتوشاپ نیست و احتمالا برگرفته از مجسمه‌های "میدوری هاواشی" هنرمند برجسته ژاپنی است که برخی از آن‌ها در نمایشگاه توکیو در سال ۲۰۱۶ نمایش داده شد. البته "هاواشی" هیچ ارتباطی با چالش مومو نداشته است.

براساس افسانه‌های ژاپنی، این پرنده‌های شوم و ترسناک، گاهی اوقات اقدام به دزدیدن بچه‌ها نیز می‌کرده اند.
 
 

 

 
برچسب ها: چالش مومو چالش
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین