ماجرای حذف «فغانی» از لیست داوران بین المللی ایران چیست؟

ماجرای حذف «فغانی» از لیست داوران بین المللی ایران چیست؟

ین اولین بار نیست که موضوع حذف نام «علیرضا فغانی» از لیست کمیته داوران ایران برای دیدار‌های بین المللی مطرح می‌شود. اولین بار در میانه تابستان بود که رسانه‌ها موضوع حذف نام او را منتشر کردند. فغانی پس از انتشار این شایعه، درگفتگو با رسانه‌ها گفته بود که "بحث حضور من در فهرست بین‌المللی ایران موضوع جدیدی نیست. از طرف دیگر، من هر زمان احساس کنم داور دیگری از ایران می‌تواند شانس حضور در جام جهانی را داشته باشد، بدون هیچ حرفی کنار می‌کشم و فضا را برای جوانان باز می‌کنم. این را قبلا هم گفتم؛ اما واقعیت این است که در شرایط کنونی، داور دیگری از ایران شانس قضاوت در جام جهانی را ندارد. "
کد خبر: ۸۶۸۴۷
بازدید : ۵۱۹۷
۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۱
ماجرای حذف «فغانی» از لیست داوران بین المللی ایران چیست؟
 
فرادید| نام «علیرضا فغانی» از لیست پیشنهادی کمیته داوران فدارسیون فوتبال به کنفدراسیون فوتبال آسیا، برای داوری در جام جهانی ۲۰۲۲ خط خورده است. این خبر را ابتدا رسانه‌ها مطرح کردند، اما به فاصله چند ساعت از این خبر او در گفتگو با برنامه فوتبال برتر این موضوع را تایید کرد. البته پس از آن هم فدارسیون فوتبال و وزارت ورزش هم این خبر را تایید کردند. کمیته داوران علت حذف او را در عدم حضور در ایران و عدم داوری در لیگ برتر عنوان کرده است. حالا این موضوع واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشته است.

به گزارش فرادید، «علیرضا فغانی» که در شمار سرشناس‌ترین و پرافتخارترین داوران ایرانی قرار دارد، روز گذشته در گفتگو با برنامه فوتبال برتر این خبر را رسانه‌ای کرد و گفت که "شکل کلی کار به این صورت بود که قبل از مهاجرت من از ایران، جلسه‌ای با آقای تاج داشتم که گفتم طبق ضوابط و آیین نامه با نام ایران ادامه دهم. سال گذشته شیطنت‌هایی شد که توسط مسئولین فدراسیون مدیریت شد. "

او در ادامه گفته که "تا چند روز پیش در کمیته داوران و دپارتمان داوری، تنها در مورد کمک داوران صحبت می‌کردند. من به آن‌ها اعلام کردم که با تمام کمک داوران راحتم و مشکلی با کسی ندارم، ولی از من خواستند دو نفر را اسم ببرم که بنده دو نفر را اعلام کردم. بعد از خط زدن نام من، عده‌ای گفتند بخاطر مسائل وزارتی و سیاسی نام من را خط زده اند که پس از پیگیری‌ها مشخص شد اینگونه نبوده است. "

به گفته فغانی، رئیس کمیته داوران اعلام کرده است به دلیل قوانین فیفا، او باید سال گذشته در ایران سوت می‌زد که این اتفاق رخ نداده است و بنا بر استعلام AFC «فغانی» نمی‌تواند در لیست باشد.

گرچه فغانی این اظهارات کمیته داوران را رد می‌کند و می‌گوید آن گونه که "من خبر دارم، طبق استعلامی که از AFC گرفته اند، آن‌ها پرونده را به فیفا ارجاع داده اند. فیفا در پاسخ به این استعلام اعلام کرده که من، چون ۲ سال پیش در ایران قضاوت کرده ام و سال قبل نیز در استرالیا که یکی از لیگ‌های معتبر است داوری کرده ام پس من مشکلی برای حضور در لیست داوران الیت ایران ندارم. "

با این حال، تاکنون کمیته داوران هیچ واکنش رسمی به حذف نام فغانی نشان نداده، اما مهدی علی نژاد، معاون وزارت ورزش این خبر را تایید کرده و البته حق را هم به فدراسیون فوتبال داده است. او گفته که فدراسیون فوتبال درباره چنین تصمیماتی استقلال دارد.

یک ساعت پس از اظهارنظر معاون وزیر ورزش، سرپرست فدارسیون فوتبال هم تلویحا حذف فغانی را تایید کرد و گفت که کمیته داوران را مامور کرده تا به قید فوریت موضوع، دستورالعمل و آیین نامه‌های مرتبط با معرفی علیرضا فغانی در فهرست داوران بین المللی فوتبال را از طریق فیفا مجددا بررسی کند.

این خبر را سایت فدراسیون فوتبال منتشر کرد و نوشت: "حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال از فریدون اصفهانیان، سرپرست کمیته داوران خواسته در اسرع وقت نظر کمیته را برای اقدامات بعدی به اطلاع سرپرست فدراسیون برساند. "
ماجرای حذف «فغانی» از لیست داوران بین المللی ایران چیست؟

داستان پرتکرار حذف «علیرضا فغانی»

این اولین بار نیست که موضوع حذف نام «فغانی» از لیست کمیته داوران ایران برای دیدار‌های بین المللی مطرح می‌شود. اولین بار در میانه تابستان بود که رسانه‌ها موضوع حذف نام او را منتشر کردند.

فغانی پس از انتشار این شایعه، درگفتگو با رسانه‌ها گفته بود که "بحث حضور من در فهرست بین‌المللی ایران موضوع جدیدی نیست. از طرف دیگر، من هر زمان احساس کنم داور دیگری از ایران می‌تواند شانس حضور در جام جهانی را داشته باشد، بدون هیچ حرفی کنار می‌کشم و فضا را برای جوانان باز می‌کنم. این را قبلا هم گفتم؛ اما واقعیت این است که در شرایط کنونی، داور دیگری از ایران شانس قضاوت در جام جهانی را ندارد. "

با این حال رسانه‌های ورزشی مدعی شده اند که کمیته داوران جایگزین علیرضا فغانی را ماه‌ها قبل انتخاب کرده است. همان زمان هم این موضوع سر زبان‌ها افتاد که کمیته داوران به جای علیرضا فغانی یکی از داوران حاضر در لیگ برتر را در لیست پیشنهادی داوری رقابت‌های بیم المللی پیشنهاد کرده است.  

او در پاسخ به این ادعا گفته بود که "هر زمان این اتفاق (حذف نامش) بیفتد، درباره آن فکر کرده و تصمیم می‌گیرم. فعلا که فدراسیون چیزی به من اعلام نکرده است. اگر نخواهند در فهرست ایران باشم، درباره‌اش صحبت می‌کنم و تصمیم جدیدی می‌گیرم. "

علیرضا فغانی تاکنون رقابت‌های مهمی همچون فینال لیگ قهرمانان آسیادر سال ۲۰۱۴، فینال جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۵، فینال جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۵، فینال المپیک ۲۰۱۶ ریو، نیمه‌نهایی جام کنفدراسیون‌ها در سال ۲۰۱۷ و رده‌بندی جام جهانی ۲۰۱۸ را سوت زده است.
 
ماجرای حذف «فغانی» از لیست داوران بین المللی ایران چیست؟

مهاجرت علت اصلی حذف نام علیرضا فغانی؟

گرچه کمیته داوران فدارسیون فوتبال دلیل اصلی حذف نام فغانی از لیست بین المللی خود را عدم حضور در لیگ برتر در طول یک سال گذشته بیان می‌کند. اما به نظر می‌رسد ماجرا به مهاجرت او ختم می‌شود.  

اوایل شهریور سال گذشته بود که علیرضا فغانی از تصمیم جدی اش برای مهاجرت خبر داد. او گفته بود که "زمان دانشگاه‌رفتن پسرم و مدرسه‌رفتن دخترم فرارسیده است و با توجه به شرایطی که در کشور استرالیا فراهم شد، به فکر مهاجرت افتادم. " البته زمانی که فغانی از ایران رفت، اعلام کرد که این موضوع با مهدی تاج، رئیس وقت فدراسیون فوتبال هماهنگ شده و مشکلی در این بین وجود ندارد.

پس از آن هم فغانی به استرالیا مهاجرت کرد، اما با وجود عدم تغییر تابعت در داوری در لیگ این کشور را آغاز کرد. پس از آن فغانی پس از گذشت ۵ ماه و در بهمن ماه برای برخی امور اداری به ایران بازگشت که از سوی برنامه "شب‌های فوتبالی" شبکه ورزش دعوت شد.  

اما با آغاز برنامه مشخص شد که علیرضا فغانی به صداوسیما راه نیافته و حضور او در تلویزیون لغو شده است. برخی رسانه‌ها همان زمان گفتند که حراست صداوسیما با حضور فغانی مخالفت کرده و سپس مدعی شدند که علیرضا فغانی ممنوع التصویر شده است.  

او درباره ممنوع التصویری اش گفته بود: "این‌گونه نبود که به جام‌جم بروم و بعد پشت گیت بمانم؛ به‌هیچ‌عنوان به این سبک‌و‌سیاق به جایی نمی‌روم. خود آقای خسروی از من دعوت کرد و بعد خودش هم زنگ زد که شرایط مهیا نیست. "
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین