«زندان» از «مهریه» حذف شد؟

«زندان» از «مهریه» حذف شد؟

گرچه قانون «حذف زندان» از «مهریه» در حال حاضر قابلیت اجرایی دارد، اما بسیاری از فعالین جامعه زنان و برخی حقوق دانان با صدور بخشنامه‌هایی که رویه قضائی قانون مهریه را تغییر می‌دهد، مخالفت کرده اند. دراین میان برخی از حقوق دانان بخشنامه جدید را مورد انتقاد قرار داده اند. یکی از مخالفان مصوبه جدید قوه قضائیه فریده غیرت، حقوق دانان و وکیل دادگستری است. او معتقد است که این بخشنامه خلاف قوانین حاکم است.
کد خبر: ۸۶۸۹۲
بازدید : ۵۳۹۰
۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
«زندان» از «مهریه» حذف شد؟
 
فرادید| قوه قضائیه در تازه‌ترین بخشنامه خود به دادگستری‌های سراسر کشور از قضات خود خواسته تا پرونده‌های مهریه منتهی به جلب و بازداشت افراد نشود. البته سخنگوی قوه قضائیه گفته که قانون «زندان» از «مهریه» برای افرادی که "تمکن مالی" ندارند حذف شده، اما زندان همچنان برای افرادی که توانایی مالی دارند، پا برجاست. با این حال میان بخشنامه و گفته‌های سخنگوی قوه قضائیه تضاد وجود دارد.  

به گزارش فرادید، طبق بخشنامه صادره از سوی قوه قضائیه، مقرر شده است تا واحد‌های اجرای احکام مدنی (اعم از محاکم و مراکز حل اختلاف) در جریان اجرای احکام پرونده­‌های مهریه، صرفاً از طریق شناسایی اموال محکوم علیه (مکاتبه با مراجع ثبتی، راهور، بانک‌ها و...) اقدام کنند و ترتیبی اتخاذ شود که منتهی به جلب و بازداشت محکوم علیه نشود.

این بخشنامه از سوی "محمد باقر الفت"، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به دادگستری‌های سراسر کشور درباره مهریه ابلاغ شده است.

پس از صدور این بخشنامه، بسیاری آن را حذف زندان از مهریه پنداشتند. اما سخنگوی قوه قضائیه این موضوع را رد کرده و گفته که " مهریه حتما باید پرداخت شود و آنچه برای عدم بازداشت گفته شده فقط درمورد زوجی است که تمکن مالی ندارد و زندان فرستادن او ثمره‌ای ندارد. "

اسماعیلی تاکید کرده که "اگر برای دادگاه محرز شود که فردی تمکن پرداخت یکجا یا اقساطی مهریه را ندارد بازداشت نمی‌شود. "

البته یک هفته پیش از صدور این بخشنامه هم، رئیس قوه قضائیه گفته بود که "ما گفته‌ایم اگر احراز شود که زوج توانایی پرداخت مهریه را ندارد، راهکار پرداخت مهریه توسط او زندان رفتن نیست. "

رئیسی معتقد است که مهریه نباید به سلاحی میان دو طرف برای کشمکش تبدیل شود. او می‌گوید: " گاهی زوج به واسطه مهریه بر زوجه ظلم می‌کند و گاهی این ابزار توسط زوجه علیه زوج استفاده می‌شود. "

از طرفی هم رئیس دستگاه قضا پرداخت مهریه را الزام دانسته و گفته که "مهریه برعهده زوج است و اگر زوج توانایی پرداخت آن را نداشته باشد، باید مهریه را تقسیط کرد، ولی این موضوع به معنای ساقط شدن دِین از او نیست. از سوی دیگر هم اگر افرادی برای فرار از پرداخت دِین اموال خود را به نام کس دیگری کنند، این خود مجددا یک جرم دیگری است که نباید با آن مماشات کرد. "
«زندان» از «مهریه» حذف شد؟

حذف «زندان» از «مهریه» در نگاه موافقان و مخالفان 

گرچه قانون «حذف زندان» از «مهریه» در حال حاضر قابلیت اجرایی دارد، اما بسیاری از فعالین جامعه زنان و برخی حقوق دانان مخالف صدور چنین بخشنامه هایی برای تغییر رویه قضائی قانون مهریه هستند. دراین میان برخی از حقوق دانان بخشنامه جدید را مورد انتقاد قرار داده اند. یکی از مخالفان مصوبه جدید قوه قضائیه فریده غیرت، حقوق دانان و وکیل دادگستری است. او معتقد است که این بخشنامه خلاف قوانین حاکم است.

فریده غیرت می‌گوید: " ایجاد این محدودیت، خلاف قوانین حاکم است، چون مهریه یک تعهد است و در سند رسمی قید می‌شود، بنابراین اجرای آن هم مانند سایر محکومیت‌های مالی باید مسیر مشخص را طی کند و نباید استثنایی برای آن قائل شد. "

این حقوق دان معتقد است که اگر چنین محدودیتی برای اخذ مهریه ایجاد شود، مانع اعمال حق یک عده‌ای از افراد می‌شود و این دستور العمل قطعا به نفع خانواده‌ها نیست.

نعمت احمدی حقوقدان و وکیل دادگستری دیگر مخالف چنین بخشنامه‌ها و طرح‌هایی است. او می‌گوید: "اینکه توقع داشته باشیم رویه قضایی تغییر کند معنی دستکاری اصول بنیادین و تغییرناپذیر قواعدی است که شرعا و قانونا برای سنجش اعتبار عقد قرارداد‌ها تعیین شده است.

احمدی معتقد است که این بخشنامه‌ها و تغییر رویه به منزله بی‌ثبات کردن قوانین است. او اضافه می‌کند: " واقعیتی که نمی‌توان انکار کرد اینکه این روز‌ها محاکم خانواده حکم بیمارستان را دارند، علت بیماری جای دیگری است و با تغییر قوانین مشکل حل نمی‌شود. "
 
در طرف مقابل هم برخی موافق حذف زندان از مهریه هستند. این دسته معتقدند که قانون زندان موجب آسیب رساندن به کیان خانواده شده و تبدیل سلاحی برای کشمش میان زوج و زوجه می شود. 
 
یکی از موافقان حذف زندان از مهریه در توئیتر نوشته است: "بنا نیست مهریه ابزاری برای سودجویی تعدادی از زنان از وضعیت اقتصادی و تحت فشار قراردادن مردان باشد، از سوی دیگر قانون نباید مردی را به علت نداشتن استطاعت مالی زندانی کند."
«زندان» از «مهریه» حذف شد؟

قانون موجود مهریه چه می‌گوید؟

بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. مهریه ممکن است عندالاستطاعه یا عندالمطالبه باشد.

در نوع اول زوجه در صورتی می‌تواند مهریه دریافت کند که زوج توانایی پرداخت آن را داشته باشد، اما در نوع دوم مهریه، چنین امری وجود ندارد و به صرف درخواست زن، همسر او باید مهریه را بپردازد و گرفتن مهریه بدون طلاق امکان پذیر است.

در سال ۹۹ بر اساس قانون حمایت از خانواده، مجازات حبس برای مهریه تا ۱۱۰ سکه اجرا می‌شود.

این قانون به این معنا نیست که مهریه بالای ۱۱۰ سکه باطل است، بلکه صرفا به این معنی است که مجازات حبس تا ۱۱۰ سکه قابل اجراست و قانون‌گذار نسبت به مابقی آن، اثبات توانایی پرداخت و وجود اموال زوج را شرط مطالبه مهریه از سوی زوجه قرار درنظر گرفته است.

به عبارت دیگر زوجه می‌تواند در صورت امتناع زوج از پرداخت مهریه، اموال او را به اجرای احکام معرفی کند تا مهریه از فروش این اموال تامین شود، اما اگر زوج اموالی نداشته باشد مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه از طریق حبس زوج قابل پیگیری نیست.

با این حال مرد باید مهریه را پرداخت کند و اگر توانایی مالی نداشت می‌تواند درخواست اعسار و تقسیط مهریه دهد و بعد از آن با نظر دادگاه و مقام قضایی به صورت اقساط مهریه را پرداخت کند.

در بخشنامه جدید قوه قضائیه تنها موردی که اضافه شده، عدم زندانی شدن زوج در صورت عدم تمکن مالی است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
1
0
خانم غیرت به داد من زن برسید۴ سال هست پیگیر مطالبه مهریه عندالمطالبه در دادگاه شهید باهنر تهران هستم با وجود حکم قطعی دادگاه همسر بنده از بخشنامه ابلاع شده اقای رییسی مرتبا خود را ندار معرفی کرده و هیچ حتی همانومبلع کارگری را هم پرداخت نمی کند فرمایشات اقای رییسی برای حبس زدایی اجرا شد و ایشان به زندان نرفتند اما آنچه مرا وامیدارد بنویسم این که به فرموده بزرگان زندان نرفتند تا بهتر بتوانند دین خود را پرداخت کنند ولی در عمل هیچ فرقی نکرد و من نمی دانم چه کنم اقای رییسی صدای من زن را نمی شنود لطفا نشر دهید تا مشکل من زن حل شود
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
2
1
برخلاف قانون در حق من زن ظلم شده من ۵ سال پیش با مهریه عندالمطالبه امروز در دادگاه هیچ دریافت نکرده ام چرا عقد من را و ازدواج من را در یک دفتر خانه رسمی مملکت با مهریه تعیین شده با دو شاهد از طرف اقا داماد شما دخل و تصرف کردید من پاسخ می خواهم هم از علما وهم از اقای رییسی چرا م،البه مهریه من که فقط در حد حرف ان را حق مسلم زن دانستید در عمل همان مقدار کارگری قابلیت اجرایی ندارد و مرد ان را نمی پردازد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
3
1
چرا بزرگان دو پهلو صحبت می کنند راهکار زندان نیست پس چیه من زن ا،اعت می کنم بخدا اقای رییسی ولی قبول کنید از زمانی که حبس زدایی به دستور شما برداشته شد راهکار دیگری برای دریافت مهر یه بانویی که حکم قطعی داره ولی قابلیت اجرایی را خنثی کردید ارایه نکردید من زن چی کار کنم دو سالی هست همسر بنده پرداختی نداشته ایا هنوز به این نتیجه نرسیدید که مردان سو استفاده گر هم هستند قبول کنید لطفا زنانی هستند که حتی طلاق نخواستند فقط مهریه خود را می خواهند ان هم در طی مدت ۵ سال ایا به نطر شما زنی که ۵ سال هست پیگیر حقوق خود می باشد کلاهبردار است لطفا به من زن پاسخ دهید
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین