رکوردشکنی «سرزمین موعود»؛ جلد اول خاطرات باراک اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا با فروش کتاب جدید خود با عنوان «سرزمین موعود» رکورد همسرش، میشل، در زمینه فروش کتاب را شکست.
کد خبر: ۸۷۲۱۷
بازدید : ۱۹۲۹
۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
رکوردشکنی «سرزمین موعود» جلد اول خاطرات باراک اوباما
 
فرادید| معمولا رسم بر آن شده که سیاست‌مداران، همسران سیاست‌مداران یا چهره‌های شناخته شده در سیاست، پس از پایان دوره‌شان و یا در دوره بازنشستگی‌شان که فراغ بال بیشتری دارند، دست به نوشتن و انتشار کتاب خاطرات سیاسی‌شان می‌زنند که معمولا هم با استقبال چشمگیری همراه خواهند بود. از هیتلر و چرچیل بگیرد تا میشل اوباما و هیلاری کلینتون و ترامپ.

به گزارش فرادید؛ این بار، اما نوبت باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا شده است که با کتابش رکوردشکنی کند و البته همینطور هم شد. او با فروش کتاب جدید خود با عنوان «سرزمین موعود» رکورد همسرش، میشل، در زمینه فروش کتاب را شکست.

از کتاب تازه آقای اوباما که خاطرات او از زمان ریاست جمهوری آمریکا را شامل می‌شود و قرار است جلد دومی هم داشته باشد تنها در عرض ۲۴ ساعت ۸۹۰ هزار جلد به فروش رفته است.

این آمار، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کتاب‌های الکترونیکی و صوتی را نیز دربرمی‌گیرد.

این آمار فروش کتاب «سرزمین موعود» که توسط انتشارات پنگوئن رندوم هاوس منتشر شده تنها مربوط به آمریکا و کانادا است.

تنها کتابی که تاکنون از یک ساکنِ کاخ سفید در واشینگتن، پایتخت آمریکا، به این آمار فروش توانسته است نزدیک شود کتاب خاطرات همسر آقای اوباما یعنی میشل است با عنوان «شدن» [تکوین].

از کتاب میشل اوباما در ۲۴ ساعت نخست در آمریکای شمالی ۷۲۵ هزار جلد فروخته شد و از سال ۲۰۱۸ که این کتاب منتشر شده تاکنون ده میلیون جلد در سراسر دنیا به فروش رفته است.

رکوردشکنی «سرزمین موعود» جلد اول خاطرات باراک اوباما
در واقع، حرف‌های او آن قدر زیاد است که در یک جلد کتاب نمی‌گنجد. آقای اوباما خاطرات ریاست جمهوری خود را به دو جلد تقسیم کرده است. جلد اول که یک کتاب سنگین ۷۰۱ صفحه‌ای است، روز سه‌شنبه در قفسه کتاب‌فروشی‌ها قرار خواهد گرفت و خوانندگان را از زمان تولد و کودکی او در هاوایی (که پیش‌تر مستند شده است و خوانندگان با جزییات آشنا هستند) تا زمان حمله سال ۲۰۱۱ به محل اختفای اسامه بن لادن در پاکستان هدایت می‌کند.

زندگی‌نامه رئیس جمهور سابق که «سرزمین موعود» نام دارد، یک شخصیت محوری عمیقاً درون‌نگر را به تصویر می‌کشد که از فراز و فرود یک تاریخ آشفته راه طی می‌کند.

از نظارت بر نجات صنعت خودروسازی در میانه رکود بزرگ، تا از دست دادن کنترل حزب دموکرات بر مجلس نمایندگان در سال ۲۰۱۰، تا جنگ صلیبی بی‌سابقه رهبر حزب سنا میچ مک کانل و مانع‌تراشی‌های او، احساس آقای اوباما احساس کسی است که گرچه قدرتمندترین فرد در جهان است، اما در عین حال قدرتش در قید و بند مخالفان سیاسی‌اش محدود شده و او را از تحقق اهدافش ناتوان کرده است.

آقای اوباما درمصاحبه‌های متعددی که پیش از انتشار کتاب انجام داده است، روشن کرد که وی خود و دیگر چهره‌های سیاسی روز، از جمله جانشین خود در کاخ سفید، دونالد ترامپ را بیشتر از آن که محرک وقایع تاریخی بداند، محصول اوضاع و شرایط سیاسی و تاریخی می‌داند.

وی در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، به مجله آتلانتیک گفت: «این که شخصی مانند ترامپ بتواند در زندگی سیاسی ما مورد توجه قرار گیرد، برای من مایه تعجب نیست.

او بیش از آن که شکل‌دهنده به سیاست باشد، انعکاسی از اوضاع و احوال اجتماعی و سیاسی است. انتظار من این بود که پوپولیسم راست‌گرا با آدمی کمی جذاب‌تر از ترامپ به قدرت برسد.»  اوباما به گلدبرگ [سردبیر آتلانتیک]توضیح داد که در نظر وی ترامپ با آن کهن‌الگوی قهرمان مرد کلاسیک آمریکایی تطابق ندارد.
 
رکوردشکنی «سرزمین موعود» جلد اول خاطرات باراک اوباما

بیشتر بخوانید
میشل اوباما چگونه به ستاره راک تبدیل شد؟
«سرزمین موعود» بیش از ۷۰۰ صفحه به درازا کشیده است، عمدتا به این دلیل که اوباما اصرار دارد که با جزییات دقیق تاریخ و شرایط لحظه‌های خاص را شرح دهد و نه تنها انگیزه تصمیمات خود در زمان ریاست جمهوری را برای خواننده توضیح دهد، بلکه درک خود از انگیزه مخالفانش را نیز شرح دهد.

اوباما به یاد می‌آورد که در روز‌های نخست ریاست جمهوری، وی با نانسی پلوسی رئیس مجلس، هری رید رهبر اکثریت مجلس سنا، مک کانل و جان بینر رهبران جمهوری‌خواه مجلس دیدار داشت. اوباما می‌نویسد که جمهوری‌خواهان از همان ابتدا روشن کردند که آن‌ها قصد دارند در سراسر دوره ریاست جمهوری‌اش با مانع‌تراشی در برابر او خود را به لحاظ سیاسی زنده نگاه دارند.

اوباما می‌نویسد: «سخت است که من بخواهم درباره سرگذشت سیاسی خود بنویسم و اتفاقات همان هفته‌های نخست ریاست جمهوری ذهن مرا به خود درگیر نکند. این که چقدر سریع جمهوری‌خواهان در موضع مقاومت و مخالفت درآمدند، فارغ از این که حرف ما چه بود و این که آن مقاومت چگونه به تصویر ما در مطبوعات و در نهایت در افکار عمومی رنگی متفاوت داد.»

اوباما درباره نامزد‌های آینده حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری حزبش، طولانی و با صراحت می‌نویسد: «هیلاری کلینتون که وی او را در سال ۲۰۰۸ به وزارت امور خارجه گمارد و جو بایدن که معاون وی بود.»

به عنوان مثال، در این کتاب اوباما گزارش‌های قبلاً منتشرشده را تایید می‌کند که بایدن مخالف حمله به مخفی‌گاه آقای بن لادن در سال ۲۰۱۱ بود، چرا که معتقد بود که کار بسیار خطرناکی است.

داستان‌های دیگری نیز از سفر‌های اوباما به خارج از کشور در کتاب وجود دارد.

اوباما از تلاش برای بیدار ماندن در هنگام سخنرانی رهبران جهان در جلسات سازمان ملل می‌نویسد و از قلم‌های بدقلقی که در یک اجلاس G ۲۰ به دستش افتاد.

او به یاد می‌آورد که در یک ضیافت شام در سال ۲۰۰۹ از ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی پرسید که چگونه با داشتن ۱۲ همسر، ۴۰ فرزند و ده‌ها نوه خانواده خود را اداره می‌کند.

پادشاه پاسخ داد: «این از سیاست خاورمیانه پیچیده‌تر است.»

برای خواندن نظرات اوباما درباره جانشینش در کاخ سفید، خوانندگان باید منتظر جلد دوم این کتاب باشند.
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه