روز آخر وام کرونا؛ همه چیز درباره ثبت نام «وام» یک میلیون تومانی «کرونا»

روز آخر وام کرونا؛ همه چیز درباره ثبت نام «وام» یک میلیون تومانی «کرونا»

براساس اعلام وزارت کار وام یک میلیون تومانی معیشتی کرونا به شکل قرض الحسنه پرداخت می‌شود؛ بنابراین نرخ کارمزد آن هم چهار درصد خواهد بود. این تسهیلات قرار است از محل باقی‌مانده منابع بسته جبرانی ستاد ملی مدیریت کرونا پرداخت شود. اقساط وام یک میلیون تومانی معیشتی کرونا ۳۰ ماهه بوده و از منابع یارانه معیشتی ماهیانه خانوار خواهد بود؛ بنابراین کسر این اقساط از محل یارانه معیشتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومانی است که دهم هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.
کد خبر: ۸۷۴۴۹
بازدید : ۱۰۰۷۶
۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
همه چیز درباره «وام» یک میلیون تومانی «کرونا»
فرادید| پنج روز از اعمال محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی سراسری مشاغل غیر ضرور در سراسر کشور می‌گذرد. در این میان دولت برای حمایت از معیشت خانوار‌ها طرح وام یک میلیون تومانی را برای بار دوم در سال جاری در نظر گرفته و قرار است این تسهیلات به بیش از ۲۹ میلیون نفر و در قالب ۱۱ میلیون خانوار پرداخت شود.  

به گزارش فرادید، دولت علاوه بر وام یک میلیون تومانی، کمک بلاعوض یکصدهزار تومانی ماهانه به ازای هر نفر از اعضای خانواده را در نظر گرفته است. این کمک بلاعوض از آذرماه تا پایان سال پرداخت خواهد شد.

براساس دستورالعمل اجرایی وزارت کار، ثبت نام وام یک میلیون تومانی برای خانوار‌های مشمول طرح از ۴ آذرماه آغاز و تا ۱۱ آذرماه ادامه خواهد داشت.  

از طرفی وزارت کار اعلام کرده که تمامی افرادی که در مرحله قبل، وام کرونا معیشتی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت ندارند، می‌توانند متقاضی دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی باشند.
 

چه گروه‌هایی مشمول دریافت وام نمی‌شوند؟

بررسی دستورالعمل اجرایی وزارت کار نشان می‌دهد که این تسهیلات به افراد دارای درآمد ثابت از جمله کارمندان دولت، شرکت‌های دولتی یا نهاد‌های عمومی غیردولتی، بازنشستگان، بیمه‌پردازان سازمان تامین اجتماعی یا سایر صندوق‌های بازنشستگی پرداخت نمی‌شود.  

طبق اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کسانی که هیچ گونه درآمدی ندارند یعنی حقوق‌بگیر دولت و شرکت‌های عمومی وابسته به دولت نیستند و همچنین بیمه‌پرداز سازمان تأمین اجتماعی نبوده و یا دریافت‌کننده مستمری هستند از صندوق بازنشستگی کشوری و یا سایر صندوق‌های بازنشستگی  کشور نیستند یعنی درآمد ثابت ندارند، این افراد که در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند به عنوان هدف در این مرحله مورد توجه قرار گرفته و قرار است با پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی از آن‌ها حمایت شود.

تا کنون مشخصات دریافت‌کنندگان این کمک‌ها به شکل شفاف اعلام نشده است، اما به شکل معمول زنان سرپرست خانوار، کارگران روزمزد که درآمد ثابت ندارند و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی در لیست افراد تحت حمایت طرح‌های دولتی قرار دارند.  

همه چیز درباره «وام» یک میلیون تومانی «کرونا»

نحوه ثبت نام وام یک میلیونی کرونا به چه صورت است؟

متقاضیانی که هیچ گونه درآمد ثابتی ندارند، برای ثبت نام باید کد ملی خود را از تلفن همراه ثبت شده به نام سرپرست خانوار به سرشماره ۶۳۶۹ ارسال کنند. البته باید توجه داشت که این پیامک تنها باید یک بار ارسال شود. براساس دستورالعمل اجرایی وزاتر کار ارسال کد ملی به تنهایی به منزله تقاضا برای دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی  کرونایی است  و نیاز به نوشتن هیچ جمله و یا کلمه مازاد بر 10 رقم کد ملی نیست.

پس از این و در مرحله دوم متقضایان پس از پایان مهلت ارسال پیامک توسط سرپرست خانوارها باید، یک هفته از ۱۲ آذر تا ۱۹ آذر صبر کنند تا داده‌های اطلاعاتی پایش شود.

در مرحله سوم از ۲۰ آذر الی ۲۷ آذر به پیامک‌های دریافتی مشمول با سرشماره v.refah پاسخ داده می‌شود.
 

جزئیات وام یک میلیون تومانی؛ از اقساط و سود تا زمان پرداخت وام

براساس اعلام وزارت کار وام یک میلیون تومانی معیشتی کرونا به شکل قرض الحسنه پرداخت می‌شود؛ بنابراین نرخ کارمزد آن هم چهار درصد خواهد بود. این تسهیلات قرار است از محل باقی‌مانده منابع بسته جبرانی ستاد ملی مدیریت کرونا پرداخت شود.

اقساط وام یک میلیون تومانی معیشتی کرونا ۳۰ ماهه بوده و از منابع یارانه معیشتی ماهیانه خانوار خواهد بود؛ بنابراین کسر این اقساط از محل یارانه معیشتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومانی است که دهم هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

مبلغ اقساط این وام ۳۵ هزار تومان خواهد بود.  

همچنین وزارت تعاون اعلام کرده که وام یک میلیون تومانی اواخر آذرماه به حساب سرپرست خانوار مشمول واریز می‌شود. همچنین قرار است به منظور حمایت معیشتی از اقشار ضعیف جامعه، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض برای ۴ ماه، از آذر تا اسفند ماه پرداخت شود. براساس پیش بینی دولت این کمک هزینه بلاعوض از نیمه دوم آذر ماه به حساب سرپرستان خانوار‌های بدون درآمد ثابت واریز می‌شود.

این وزارتخانه تاکید کرده که با توجه به شرایط خاص، محدودیت‌های اعمال شده و ضرورت رعایت دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا، افراد از مراجعه حضوری به این وزارتخانه، سایر وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات کل استانی خودداری کنند.
 

سامانه ۶۳۶۹ باز هم دچار اختلال شد؟

سامانه ۶۳۶۹ پیش از این و در مرحله نخست وام معیشتی کرونا برای دریافت درخواست متقاضیان در نظر گرفته شده بود، اما بار‌ها دچار اختلال شد. حالا هم بسیاری از متقاضیان گفته اند که این سامانه دوباره دچار اختلال شده است.  

 متقاضیان وام کرونا می‌گویند که در ثبت‌نام با مشکل مواجه هستند و پیامک ارسالی از سوی سرپرست خانوار ارسال نمی‌شود و با خطای پیام ناموفق روبرو می‌شود.

وزارت کار تاکنون پاسخی به این اختلال نداده است. اما این امکان وجود دارد که سامانه به دلیل حجم بالای درخواست‌ها در نخستین روز‌ها دچار اختلال شده باشد.

سامانه ۶۳۶۹ در اختلال‌های قبلی به دلیل مشکلات فنی از دسترس خارج شده بود، اما حالا این اختلال تنها برای بخشی از متقاضیان وجود داردو احتمالا با کاهش حجم درخواست‌ها این اختلال به زودی برطرف شود.  
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین