درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان

درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان

هدی زرباف زاده‌ سال ۱۳۶۱ در تهران است. او مدرک کارشناسی نقاشی و کارشناسی ارشد رشته انیمیشن خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد و سال ۱۳۸۷ کارشناسی هنر‌های زیبا را از دانشگاه وینزر، انتاریو، کانادا اخذ کرده بود.
کد خبر: ۸۷۶۹۴
بازدید : ۴۴۹۴
۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
 
فرادید| هدی زرباف هنرمند ایرانی در سن ۳۸ سالگی دار فانی را وداع گفت. او سال‌ها مقیم کانادا بود و به عنوان هنرمند مجسمه ساز شهرت زیادی داشت. حساب رسمی سایت "گالری اینفو" و "بهرنگ صمدزادگان" نقاش و عضو انجمن هنرمندان نقاش ایران، خبر درگذشت هدی زرباف را تائید کرده اند.

به گزارش فرادید، هدی زرباف مجسمه ساز و یکی از هنرمندان چیره دست تحت عنوان پیکر ساز بود که توانست با آثار فاخر خود در زمینه مجسمه سازی و چیدمان به عنوان یک هنرمند مطرح در این زمینه طرفداران بسیاری پیدا کند.
 
او دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد انیمیشن بود و چند نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران و خارج از کشور دایر کرده بود. برخی از منابع غیر رسمی ادعا کردند که هدی زرباف چند ماهی درگیر سرطان بوده و این بیماری لاعلاج او را ضعیف و رنجور کرده بود تا اینکه روز گذشته این هنرمند مطرح را از پای درآورد.
 
زرباف که با رسانه‌های مختلفی از جمله مجسمه، ویدیو و چیدمان کار می‌کرد، آخرین مجموعه مجسمه و چیدمان خود را در گالری دستان تهران به نمایش گذاشته بود.

همه چیز درباره "هدی زرباف"

هدی زرباف زاده‌ی سال ۱۳۶۱ در تهران است. او مدرک کارشناسی نقاشی و کارشناسی ارشد رشته انیمیشن خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد و سال ۱۳۸۷ کارشناسی هنر‌های زیبا را از دانشگاه وینزر، انتاریو، کانادا اخذ کرده بود.
 
زرباف نخستین نمایشگاه انفرادی خود را سال ۱۳۸۴، با عنوان "پروژه پیش از تولد" در دانشگاه تهران برگزار کرد و در سال‌های بعد یعنی سال ۱۳۸۹، نمایشگاه‌هایی در "گالری آرت لیبل" و "گالری معاصر والنات" کانادا؛ "گالری آران" تهران؛ "گالری کمپل ریور" کانادا، "گالری باوان" تهران برگزار کرده بود.

زرباف علاوه بر حضور بین‌المللی خود، در ایران نیز نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی برگزار کرده است. از جمله آن‌ها می‌توان به همکاری او با گالری‌های دستان، پروژه‌های آران، طراحان آزاد، باوان و نک اشاره کرد. البته، به تازگی در نمایشگاه گروهی "گسست محسوس" اثری از هدی "زرباف" در گالری طراحان آزاد به همراه ۱۲ اثر دیگر به نمایش درآمده بود.

همچنین، بهرنگ صمدزادگان نقاش و عضو انجمن هنرمندان نقاش کشور در صفحه اینستاگرام خود با اعلام خبر درگذشت این هنرمند، برای او نوشته بود "چه گلی را از داست دادیم در این باغ بی‌برگی! چه ماهی خاموش شد در این شب تاریک! لعنت به این سال نحس! مجسمه‌های او از تصاویر، صدا‌ها و اشیای بازیافته ساخته می‌شد که ردی از تماس انسان در آن‌ها باقی مانده بود."
 
صمدزادگان نوشته بود: "جوراب‌های استفاده شده، ویدئو‌های یوتیوب، تی‌شرت‌های پوشیده شده، موی انسان و عروسک‌های رها شده. هنرمند از این اشیا استفاده می‌کرد تا همزمان مسئله‌ی خاطره را در کنار عدم حضور صاحبان پیشین این اشیا مطرح کند."

سوابق هنری "هدی زرباف"

هدی زرباف در اغلب آثارش، با اشاره به ماهیت اشیا، از آرزو و امید و درد و یاس توامان سخن گفته است. او مجسمه‌های پارچه‌ای با اندامی در هم پیچیده و دوخت‌ها و بخیه‌های آشفته‌ای که در عین نفی کمال، وحدت ایجاد می‌کنند می‌ساخت. همچنین، مبلمان قدیمی که با وجود شکنندگی، ثبات و دوام را بنا می‌نهند، نمایشی از دوگانگی هستند.

زرباف با استفاده از عروسک‌های رها شده، لباس‌های متعلق به خود، اسباب بازی‌های قدیمی، موی انسان، قطعات سرامیکی، صدا‌ها و تصاویر دیجیتالی به رویا‌های فراموش شده در زندگی انسان امروز اشاره کرده است. البته، رنگ‌های درخشان پیکر‌های زرباف در تضاد با فرم در هم تنیده و خورد و له‌شده قرار دارند و این امر از تناقض آشکار ظاهر و باطن انسان امروز سخن می‌گوید.

ارجاعات این هنرمند به بازی‌ها نیز نشان از فراموشی همان رویا‌ها یا حسرت آرزو‌های از دست رفته دارند. آثار هدا زرباف را می‌توانیم در هنر مفهومی دسته بندی کنیم. امیال، تعلق، نوستالژی، تنهایی و مالیخولیا بخشی از تم‌های موجود در سلسله کار‌های او بوده است.

نگاه و جهان‌بینی هدی زرباف به مسائل پوچ و پیچیده، به گونه‌ای است که از آرزو و درد سخن گفته است. او در آثارش به مسئله حافظه و روح اشیا اشاره دارد. عروسک‌های رها شده، اسباب بازی‌های قدیمی، قطعات سرامیکی، صدا‌ها و تصاویر دیجیتالی همه گویای فضای فراموش شده و دلتنگی او بوده است.

کار پلنگ صورتی این هنرمند، نقدی به صنعت سرگرمی‌سازی هالیوودی وارد می‌کند و در عین حال ما را در تضاد با شخصیت‌های کارتونی دوست داشتنی قرار می‌دهد. دو پلنگ صورتی روبه‌روی هم نشسته و محتویات شکم خود را بیرون ریخته‌اند؛ موقعیتی مشمئز کننده در قالب طنزی خوش آب و رنگ به نمایش درآمده است. جالب این که این دو پلنگ صورتی روی یک چهارچرخه هستند و به راحتی می‌توانند به دنبال ما سرگردان شوند.

واکنش کاربران

با اعلام خبر درگذشت هرمند ایرانی مقیم در کاندا، بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی همچون توییتر و اینستاگران نسبت به مرگ هدی زرباف واکنش نشان داده و نوشته بودند "در امروز جامعه تجسمی یکی از هنرمند‌های خوبش رو از دست داد. هدی زرباف. هدی دو هفته پیش، آخرین نمایشگاهش رو با عنوان «عزیزم، من خانه هستم» برگزار کرد.
 
یکی دیگر از کاربران نوشته بود "اشک دم مشکم بهم امان نداد برات ،به مرگ اعتقادی ندارم...فقط ماها که اینجا می مونیم غم به دل و دیده می گیریم هدی، جهان سوپر سورئالی داره...قطعا اینجا برات کم بود...رفتی برای بُعد چهار تا حداقل یازدهم...
 
یکی از کاربران در صفحه ی اینستاگرام با انتشار پستی از کارهای هنری هدی زرباف نوشته بود "هدی زرباف مجسمه ساز و هنرمند چند رسانه ای امروز درگذشت. هدی به تازگی آخرین نمایشگاهش را در گالری زیرزمین دستان به نمایش گذاشته بود. روحش در آرامش...
 
یکی از کاربران به آخرین پست منتشر شده توسط هدی زرباف در صفحه اینستاگرامش پاسخ داده و نوشته بود "چقدر دردناک است.فقط صفحه ای مانده از دختری که تمام وجودش استعداد و توانایی بود و انگیزه و پشتکاری ستونی داشت. بعضی از هنرمندان حضور کوتاه ولی موثری دارند"
 
درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان
 
درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان
 
درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان
 
درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان
 
درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان
 
درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان
 
درگذشت «هدی زرباف»؛ همه چیز درباره مجسمه ساز جوان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین