معرفی کتاب «واقعیت ناپیدا» اثر کارلو روولی
فیزیک کوانتومی، عین آبِ خوردن

معرفی کتاب «واقعیت ناپیدا» اثر کارلو روولی

این کتاب سفری است به دنیای جذاب فیزیک از اتم‌های آغازین جهان تا نظریهٔ اطلاعات، با زبانی چنان ساده که گاه خواننده با تردید به خود می‌گوید: «آیا همه‌اش همین است؟ همین قدر ساده؟»
کد خبر: ۸۸۶۷۱
بازدید : ۵۶۷۲
۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۴
معرفی کتاب «واقعیت ناپیدا» اثر کارلو روولی
 
فرادید| مکانیک کوانتومی و مفاهیم آن برای بسیاری از انسان‌ها در بالاترین سطح از پیچیدگی قرار دارد و مفهم آن کار هرکسی نیست. به واقع هم همینطور است. معروف است که می‌گویند هرکس ادعا کند مکانیک کوانتوم را به طور کامل فهمیده است، یک دروغگو است. اما آیا به راستی راهی هست که مکانیک کوانتومی را به نحوی تشریح داد که آدم‌های عادی که کوچک‌ترین سررشته‌ای در فیزیک ندارند نیز آنرا یاد بگیرند؟ بله، کارو روولی این کار را برایمان می‌کند.

آیا تا به حال کسی این شجاعت را داشته که داستان کوانتوم‌ها را از یونان باستان شروع کند؟ یا این داستان پیچیده را چنان ساده روایت کند که برای فهمش تنها به توانایی خواندن نیاز باشد؟

به گزارش فرادید؛ کارلو روولی از یونان باستان، از همان آغاز دانش، شروع می‌کند و پله‌پله پیش می‌آید: از اتم‌های دموکریتوس و صورت‌های مثالی افلاطون و ارسطو تا دایره‌های بطلمیوس و دنیای دانته، از آونگ گالیله و ماه نیوتن تا امواج فارادی و معادلات ماکسول، از نسبیت اینشتین و عدم قطعیت هایزنبرگ تا سیاهچالهٔ ویلر و اطلاعات هاکینگ. این سفری است به دنیای جذاب فیزیک از اتم‌های آغازین جهان تا نظریهٔ اطلاعات، با زبانی چنان ساده که گاه خواننده با تردید به خود می‌گوید: «آیا همه‌اش همین است؟ همین قدر ساده؟»
 
معرفی کتاب «واقعیت ناپیدا» اثر کارلو روولی

نگران نباشید. روولی یکی از بزرگ‌ترین فیزیکدانان زندهٔ جهان است و در داستانی که برای شما روایت می‌کند، خودش هم نقش دارد. واقعیت ناپیدا روایتی دست اول از فیزیک معاصر است با نثری جذاب و درخشان

در این کتاب کارلو روولی از یونان باستان، از همان آغاز دانش، شروع می‌کند و پله‌پله پیش می‌آید: از اتم‌های دموکریتوس و صورت‌های مثالی افلاطون و ارسطو تا دایره‌های بطلمیوس و دنیای دانته، از آونگ گالیله و ماه نیوتن تا امواج فارادی و معادلات ماکسول، از نسبیت اینشتین و عدم قطعیت هایزنبرگ تا سیاهچالهٔ ویلر و اطلاعات هاکینگ. این سفری است به دنیای جذاب فیزیک از اتم‌های آغازین جهان تا نظریهٔ اطلاعات، با زبانی چنان ساده که گاه خواننده با تردید به خود می‌گوید: «آیا همه‌اش همین است؟ همین قدر ساده؟»
 
معرفی کتاب «واقعیت ناپیدا» اثر کارلو روولی

جایی در این کتاب، روولی می‌گوید که فیزیک بیش از آن‌که درباره‌ی اعداد و فرمول‌ها باشد، دربارۀ تصاویر است. پیش‌بینی‌های عددی و فرمول‌ها در نهایت برای کشیدن تصویری کارآمد و کامل از جهان به کار می‌آیند. فیزیک چیزی نیست جز یک نقاشی که به جای قلم‌مو و رنگ، از فرمول‌ها و اعداد استفاده می‌کند.
کتاب روولی هم کتابی دربارۀ تصاویر است: یک کتاب نقاشی. فرمول‌ها و اعداد را فراموش کنید و به نقاشی شگفت‌انگیز، درخشان و تکان‌دهندۀ روولی از جهان چشم بدوزید:
– جهان روولی از دانه‌ها ساخته شده: یک جهان نقطه‌نقطه.
– هیچ چیز در آن ثابت و پایدار نیست. چیز‌ها مدام پدیدار و دوباره ناپدید می‌شوند. هر بار که به این نقاشی نگاه کنید چیزی می‌بینید که پیش از این ندیده بودید و پس از این نیز نخواهید دید.
– در این نقاشی زمان وجود ندارد. جهان روولی یک جهان بی‌زمان است.
– صحنۀ نقاشی پیوسته نیست: بین این نقطه تا نقطۀ بعدی هیچ نیست. نه سیاهی، نه فضای خالی، نه فاصله: دقیقاً «هیچ».
– روولی روی مفهوم «نامتناهی» یک خط سیاه بزرگ کشیده است: این مفهوم یادگاری است از جهل بشر که این تصویر تازه دیگر نیازی به آن ندارد.
– او حفره‌هایی سیاه در این نقاشی کشیده که مشغول بلعیدن «زمان»‌اند. نام این حفره‌ها را «سیاهچاله» گذاشته‌اند.
– در گوشه‌ای از نقاشی تصویری از یک انفجار بزرگ دیده می‌شود. این همان بیگ‌بنگ یا مه‌بانگ است که قرار است قبل از آن هیچ چیز نباشد، اما اگر کمی دقت کنید می‌بینید که پشت این انفجار، جهان دیگری به چشم می‌خورد که جهان ما حاصل انقباض و انفجار آن است: جهانی غیر از جهان ما، قبل از جهان ما…
آیا روولی یک نقاش دیوانه با تخیلی افسارگسیخته است و این تصاویر حاصل همین تخیل رام‌ناشدنی است؟ نه! روولی بیشتر شبیه به یک جادوگر است: تصویری که او روی پرده انداخته، حاصل منطقی چند نظریۀ معمولی و سادۀ فیزیک است: کوانتوم، نسبیت عام و مدل استاندارد. روولی پله‌پله تاریخ فیزیک را مرور می‌کند و پیش می‌آید تا در نهایت از نظریه‌هایی ساده و معقول، نتایجی حیرت‌آور بگیرد. نتایجی که تصورش برای هر تخیلی دشوار است. اگر شما هم مثل من نمی‌توانید این نقاشی باشکوه را در ذهن‌تان تصور کنید، حتماً این کتاب را بخوانید و بدانید که یکی از خوشخوان‌ترین و جذاب‌ترین کتاب‌های فیزیک در سراسر جهان است.

فهرست مطالب کتاب

بخش اول: ریشه‌ها
بخش دوم: شروع انقلاب
بخش سوم: فضا کوانتومی و زمان رابطه‌ای
بخش چهارم: فراسوی فضا و زمان

درباره نویسنده
 
معرفی کتاب «واقعیت ناپیدا» اثر کارلو روولی

کارلو روولی (Carlo Rovelli؛ زاده ۳ مهٔ ۱۹۵۶) فیزیک‌دان ایتالیایی و استاد فیزیک دانشگاه اکس‌مارسی است. روولی از جمله پیشروان در پژوهش جاذبهٔ کوانتوم است. این شاخه از علوم به‌دنبال ترکیب نظریهٔ عمومی نسبیت اینشتین با مکانیک کوانتوم به‌وسیلهٔ حذف ایدهٔ زمان از این نظریه است. روولی کتابی به نام «هفت درس کوتاه از فیزیک» نوشته است که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان شده و حتی فروش آن به زبان اصلی‌اش یعنی ایتالیایی از فروش کتاب‌های محبوبی مانند پنجاه سایهٔ گرِی نیز پیشی گرفت. همچنین کتاب دیگری دارد به نام «حقیقت آن چیزی نیست که به نظر می‌آید» و در این کتاب گسترش فیزیک از یونان قدیم تا امروز را توضیح می‌دهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه