معرفی کتاب «در غرب خبری نیست» اثر اریش ماریا رمارک
معروف‌ترین رمان ضد جنگ در جهان

معرفی کتاب «در غرب خبری نیست» اثر اریش ماریا رمارک

در جبهه‌ی غرب خبری نیست، نگاهی ژرف به جنگ و دگردیسی ارزش‌های انسانی دارد. این رمان کلاسیک سال هاست که جزو پرفروش‌ترین رمان‌هایی محسوب می‌شود که درباره جنگ نوشته شده است.
کد خبر: ۸۸۸۸۹
بازدید : ۲۲۶۹
۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۷
معرفی کتاب «در غرب خبری نیست» اثر اریش ماریا رمارک
 
فرادید| کتاب در جبهه غرب خبری نیست، نوشته اریش ماریا رمارک، داستانی است که در زمان جنگ جهانی اول اتفاق می‌افتد و به عنوان مشهورترین رمان ضد جنگ در دنیا شناخته شده است.

پل بایمر و هم‌کلاسی‌هایش در مدرسه، تحت تاثیر سخنرانی‌های میهن‌پرستانه‌ی مدیر مدرسه قرار گرفتند و به صورت داوطلبانه به ارتش پیوستند. حالا آن‌ها در جبهه هستند. در این مدت توانسته‌اند چهره‌ی واقعی جنگ را ببینند. کم‌کم تمام آن سرابی که از قهرمانی، مدال‌های رنگارنگ، تیراندازی‌های پی در پی و زندگی هیجان‌انگیز سربازان می‌شناختند، کنار می‌رود و آن‌ها می‌توانند چهره‌ی واقعی و سیاه جنگ را ببینند. آن‌ها حالا با حقیقت جنگ آشنا می‌شوند و کم‌کم به این نتیجه می‌رسند که حس ملی‌گرایی و وطن‌پرستی که با اعتقاد به آن به ارتش پیوستند، اکنون به نظرشان پوچ و توخالی می‌رسد. حالا جنگ چهره باشکوه و غرورآفرینش را نزد آن‌ها از دست داده است.

کتاب در جبهه غرب خبری نیست از زبان شخصیت اول کتاب یعنی پل بایمر روایت می‌شود. کتاب در جبهه‌ی غرب خبری نیست از کتاب‌هایی بود که در دوران آلمان نازی به اتهام «خیانت به سربازان» مضر تشخیص داده و طعمه کتابسوزی شد. با این حال این داستان را در سراسر دنیا می‌شناسند و به عنوان اثری خواندنی می‌ستایند.
 
معرفی کتاب «در غرب خبری نیست» اثر اریش ماریا رمارک

در جبهه‌ی غرب خبری نیست، نگاهی ژرف به جنگ و دگردیسی ارزش‌های انسانی دارد. این رمان کلاسیک سال هاست که جزو پرفروش‌ترین رمان‌هایی محسوب می‌شود که درباره جنگ نوشته شده است.

اریش ماریا رمارک در کتاب در غرب خبری نیست با نگاهی خشک و واقع بینانه به کوچکترین لحظات وحشت و بیدادگری، پلیدی و فرومایگی وحشیگری و رقت و ترس و بزرگمنشی، سرگذشت گروهی از سربازان جوان و سرگردان آلمانی را می‌نویسد که در پیچ و خم گرداب آخرین روز‌های جنگ اول جهانی نومیدانه جنگیدند و رنج کشیدند.

کتاب در غرب خبری نیست نه اتهام است، نه اعتراف و نه به هیچ وجه ماجرایی قهرمانی، زیرا مرگ برای کسانی که با آن دست به گریبان اند، ماجرا به شمار نمی‌آید.

گیرایی این داستان پرشکوه در اصالت و سندیت دردناک آن نهفته است. نویسنده خود ناگزیر شده است در لباس سربازی در ارتش آلمان خدمت کند، در جهنمی که چنین گویا و روشن در کتاب در غرب خبری نیست نمایانده، زیسته و از گیرودار آن جان سالم به در برده است.
 
روی حقیقیِ جنگ؛ جنگ اصلا شوخی نیست
 
معرفی کتاب «در غرب خبری نیست» اثر اریش ماریا رمارک
 
در بین تمام کتاب‌هایی که با موضوع جنگ نوشته شده است بدون تردید کتاب در غرب خبری نیست یکی از بهترین‌هاست. کتابی که به پس از مطالعه احتمالا جزء فراموش‌نشدنی‌ترین کتاب‌هایی خواهد بود که خوانده‌اید. لازم است اشاره کنیم که بر اساس این رمان دو فیلم نیز ساخته شده است.

کتاب صحنه‌های جنگ را آنقدر ملموس و واقعی توصیف کرده که در تمام لحظات خواندن، خواننده را نیز درگیر می‌کند. مهم‌ترین جنبه کتاب نیز ضد جنگ بودن آن است، جنگی که آدم‌های بی‌گناه را به جان هم می‌اندازد، جنگی که حتی اگر از آن جان سالم به در ببرید، زخم‌های روحی ناشی از آن هیچوقت خوب نمی‌شوند. هیچ‌کس پس از جنگ دیگر آن آدم سابق نمی‌شود. شخصیت‌های کتاب نیز دقیقاً این مسائل را از سر می‌گذرانند.

آن‌ها با اینکه جوان هستند، اما هیچ ایده‌ای برای زندگی در زمان صلح ندارند. جنگ همه‌چیز را برایشان تغییر داده و برخی از آن‌ها با خود می‌گویند حتی اگر جنگ تمام شود همچنان به خدمت نظامی ادامه می‌دهند. چون اکنون هویت آن‌ها با جنگ و نظامی‌گری تعریف می‌شود.
 
معرفی کتاب «در غرب خبری نیست» اثر اریش ماریا رمارک

به طور کلی نیز، این رمان نشان می‌دهد که چگونه از نوجوان‌هایی که از شور و ذوق جوانی و امید به زندگی در مسیر عرق به وطن و ملیت استفاده می‌شود. از ارزش‌هایی که در طول این جنگ دست‌خوش تغییر می‌شود؛ از کتاب‌هایی که به اسلحه تبدیل می‌شود. از ایمان و باور‌هایی که در طول این جنگ محو و نابود می‌شود. از جوانانی که به سن بیست نرسیده پیر و فرسوده می‌شوند. از بی‌ارزشی جان انسان‌ها در قبال آن‌چه فرهنگ و زبان و تمدن و ملیت نام نهاده شده حال آن‌که همه‌ی این‌ها ابزاری گران‌قدر در دست سرمایه‌داران و جنگ‌طلبان جهانی است سخن می‌گوید.
در غرب خبری نیست رمانی است در به چالش کشیدن آن‌چه ارزش انسانی نام‌گذاری شده است. از آن‌چه که جنگ می‌تواند تمامی این ارزش‌ها را زشت و ناپسند کند، که آن‌چه باقی می‌ماند چیزی نیست جز کوفتگی و خستگی جان‌های به‌درمانده از کشت و کشتار. از رنج و فقری که بعد جنگ نصیب جامعه انسانی می‌شود. از سرخوردگی و یأس حاصل از هر آرمان و ایدئولوژی که زندگی جوانان را تباه می‌کند؛ که آن‌چه در این میان صرفاً به‌چشم می‌آید خون هزاران انسان بی‌گناهی است که به پای ایدئولوژی و قدرت‌طلبی جنگ‌طلبان ریخته شده است.

همان‌طور که اشاره شد، داستان کتاب درباره جوانانی آلمانی است که در جنگ جهانی اول شرکت کرده‌اند. جنگی که پس از اتمام آن، آلمان را مجبور کردند خلع سلاح شود و به متفقین خسارت پرداخت کند. اما در کتاب می‌بینیم هزینه‌هایی که آلمان در این جنگ متحمل شد بسیار فراتر از این‌هاست.

کتاب در غرب خبری نیست توسط نشر‌های مختلفی ازجمله، امیرکبیر، ناهید، علمی فرهنگى و صدای معاصر روانه بازار شده است. این معرفی براساس ترجمه سیروس تاجبخش از نشر علمی فرهنگی است. ترجمه کتاب حاضر اولین بار در سال ۱۳۴۶ منتشر شد که همچنان ترجمه خوب و روانی است، اما برخی از قسمت‌های کتاب مشکلات جزئی در زمینه ویرایش دارد که امیدواریم در چاپ‌های بعد برطرف شود.

درباره نویسنده
 
معرفی کتاب «در غرب خبری نیست» اثر اریش ماریا رمارک
 
اریش ماریا رمارک (به آلمانی: Erich Maria Remarque) (زادهٔ ۲۲ ژوئن ۱۸۹۸-درگذشتهٔ ۲۵ سپتامبر ۱۹۷۰) نویسنده مشهور آلمانی بود که عمده شهرتش به خاطر رمان ضد جنگ (در جبهه غرب خبری نیست) می‌شناسند. رمارک بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۹، خانه‌ای در سوییس بنا کرد و بر آن بود که حتی موقتی در آن زندگی کند، لکن رژیم نازی کتاب‌های او را که ضد جنگ نوشته شده بود، در آلمان توقیف و تابعیت او را لغو کرد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین